Pohištvo po meri: Dobro izkoriščen prostor

Pohištvo po meri je danes pogosta izbira pri celostni zasnovi interierjev, saj z njim popolnoma izkoristimo dragoceni prostor, hkrati pa ustreza specifičnim željam in zahtevam. Poleg tega omogoča rešitve za na videz nemogoče kotičke, ki bi sicer ostali prazni.

Po meri se da izdelati vse, od kuhinjskih do kopalniških omaric, od pregradnih drsnih vrat do omar, s katerimi se zaprejo in izkoristijo neuporabni koti pod stopniščem ali nepohod­ne površine v mansardi. A najpogosteje so po meri narejene vgradne garderobne omare. Na zunaj delujejo kot stena, v notranjosti pa so zelo prostorne in ponujajo različne možnosti za shranjevanje. Ena njihovih glavnih prednosti je dobra izraba prostora – to pomeni od tal do stropa in od zidu do zidu oziroma do koder dopušča prostor. Pozabimo lahko tudi na nabiranje prahu na omari, pod ali za njo. Vsebino skrijemo za drsnimi ali klasičnimi vrati.

PREBERITE ŠE: STANOVANJE, OPREMLJENO S PONOVNO UPORABLJENIM POHIŠTVOM

Koliko prostora potrebujemo za vgradno omaro?

Vgradna omara z drsnimi vrati ima navad­no enotno globino za vse tipe oblačil. Njene mere največkrat določi že sam prostor, ki ji je odmerjen. Pri določanju globine se lahko osredotočimo na oblačila, ki jih obešamo, saj za ustrezno shranjevanje oblačil na obešalnikih, na primer srajc in oblek, potrebujemo globino 60 cm, da se ne mečkajo in ne drsajo po vratih. Na voljo je tudi druga rešitev, to je prečni obešalnik. Višina prostora za srajce je navadno od 100 do 120 cm, odvisno od telesne višine uporabnika, za plašče 180 cm. Predali za oblačila naj bi bili široki od 60 do 100 cm. Minimalna uporabna širina polic je 25 cm (razen za manjše kose oblačil), medtem ko naj bi bil razmik po višini vsaj 20 cm. Za shranjevanje čevljev je priporočljiva globina 35 cm, prav tako morajo biti razmiki med policami različni oziroma prilagojeni višini čevljev.

Ureditev notranjosti omare je treba dobro premisliti in načrtovati, pozornost pa nameniti tudi kakovosti materialov in izdelave. Na notranjo razporeditev garderobne omare najbolj vplivajo namembnost ter navade in potrebe posameznika. Nekdo potrebuje več prostora za zložena oblačila na policah, drugi za obešanje oblačil, tretji več predalov. Zato je treba pred nakupom dobro premisliti in se obrniti na izkušenega svetovalca pri izbranem proizvajalcu ali mizarju. Strokovnjaki svetujejo, naj najprej naredimo svojo shemo notranje ureditve, saj najbolje poznamo svoje potrebe in navade.

V zgornji polovici omare običajno uredimo prostor za obešanje, v spodnji pa police in predale. Čisto na vrhu, kjer je dostop zaradi višine že otežen, shranimo stvari, ki jih redko potrebujemo, na primer potovalno ali smučarsko opremo. Za obešanje naj bi imeli na voljo različne višine.

!!galerija!!


Predali so optimalna rešitev za drobnarije, ki jih je težko urediti na polici, in shranjevanje manjših kosov oblačil, na primer spod­njega perila, nogavic in modnih dodatkov. Za večjo preglednost so lahko opremljeni s pregradami oz. razdelilno mrežo.

Funkcionalnost omare lahko izboljšamo še z obešalniki za hlače, kravate in pasove ter z izvlečnimi policami za zložena oblačila. Prav tako si lahko omislimo dekorativne in tekstilne košare ali posebna stojala za čevlje. Možnosti, kako garderobno omaro narediti čim bolj uporabno, je namreč ogromno.


Brezčasno oblikovanje

Ponudba tako materialov kot barv je tudi za pohištvo po meri velika. Izbira materiala je zlasti odvisna od prostora, za katerega bo izdelano pohištvo. Največkrat se uporablja furnirana iverka, za kopalnice pa furnirane mediapanske ali vezane plošče. Zlasti za spalnice in otroške sobe se priporočajo naravni materiali oz. pohištvo, izdelano iz lesa. Pri izbiri barv so trend zadnjih let nevtralni oziroma brezčasni odtenki, torej beli, bež, sivi, sivorjavi. Te največkrat uporabljamo v kombinaciji z lesom. Močne barve se pri pohištvu uporabljajo v manjših količinah, ker se jih hitreje naveličamo. A tudi pri vgradnih omarah in kuhinjskem pohištvu se v zadnjih letih poleg prej omenjenih nevtralnih barv pogosteje pojavljajo nekatere temnejše, kot so temno modra, temno zelena, antracitno siva ali temno rjava. Takšna izbira je trenutno trendovska, vendar primernejša za večje prostore, kjer s temnejšim odtenkom ne bomo bistveno vplivali na občutek prostornosti. Nekateri trendi glede materialov in barv veljajo tudi pri tej vrsti pohištva, a je dobro, če smo pri izbiri barv kljub vsemu premišljeni in bolj zadržani.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE