Slovensko oblikovanje potuje v Milano

Prihodnjo nedeljo prvič od začetka pandemije odpira vrata milanski pohištveni sejem, z njim pa se začne tudi teden oblikovanja. Na njem se bodo predstavili tudi slovenski oblikovalci.

Teden oblikovanja v Milano običajno poteka sredi aprila. Lani je bil odpovedan, letos pa so se organizatorji sejma Salone del Mobile po temeljitem premisleku, da bi zagotovili varnost zaradi pandemije, odločili, da ga bodo izpeljali med 5. do 10. septembrom 2021. In zdaj je končno prišel ta datum. V Milanu je vse pripravljeno, čaka le še na obiskovalce.

Na sejmišču Rho štirje sejmi

Šestdeseta izvedba sejma Salone del Mobile bo potekala na razstavišču Rho, ki leži približno deset kilometrov iz središča mesta, kjer je bila nekoč Agipova rafinerija, nastalo pa je po zamisli arhitekta Massimiliana Fuksasa in je prvič zaživelo leta 2006. Zaradi lanskoletne odpovedi bodo tokrat prvič hkrati potekali kar vsi štirje sejmi. Na sejmu, na katerega se vsako leto zgrne več kot 300 tisoč obiskovalcev, se poleg sejma klasičnega, modernega in dizajnerskega pohištva odvijajo, še sejmi kopalnic International bathroom exhibition in kuhinj EuroCucina (v okviru slednjega poteka tudi FTK – Tehnology for the Kitchen, ki je namenjen novostim pri gospodinjskih aparatih), ki se izmenjujeta s sejmoma svetil Euroluce ter opreme za delovne prostore in pisarne Salone Ufficio. Poleg tega prireditelji že od leta 1998 dajejo priložnost mladim (starim do 35 let), še neuveljavljenim oblikovalcem in oblikovalskim šolam, ki se predstavijo na SaloneSatellite.

!!galerija!!


Slovensko oblikovanje na skupinski razstavi

Slovensko oblikovanje se bo v Milanu predstavilo na skupinski razstavi z naslovom Tunel 29 – Oblikovanje za post apokaliptičen svet na ulici Tortona 27, kjer se odvija Superdesign show. Predstavljajo se z izborom 30 izdelkov, ki jih je izbrala komisija na podlagi odprtega poziva za sodelovanje (v sestavi arhitekt in oblikovalec Vasa Perović, oblikovalka in pedagoginja Leonora Jakovljević, industrijski oblikovalec Jan Jagodič, kustosinja in oblikovalka Federica Sala, kustosinja za arhitekturo in oblikovanje Maja Vardjan ter arhitektka in vodja programa CzK Mika Cimolini). Kot pravijo v Centru za kreativnost (CzK), so izbrali izdelke, ki si upajo pogledati onkraj sedanjosti in napovedati, kako bomo bivali čez 20 ali 30 let.

»V scenariju, ki smo ga zasnovali še pred pandemijo in ga bomo letos predstavili na skupinski razstavi na tednu oblikovanja v Milanu, so naša naravna okolja uničena, zdaj živimo v Tunelu 29. Projekti, izbrani za predstavitev, predvidevajo temno prihodnost, postindustrijsko distopijo, kjer življenje vztraja le še v tesno nadzorovanem umetnem okolju, napolnjenem s pohištvom, ki smo si ga sami naredili iz reciklirane plastike, lesa invazivnih rastlinskih vrst in nabranih odpadnih kovin, preživeli pa gojimo svojo hrano. Kako se prizadevanja za spopadanje s to resničnostjo odražajo v oblikovanju za jutri,« so zapisali pri CzK.

Razstava je razdeljena na tri osnovne dejavnosti bivanja: stanovanje, proizvodnjo in prehranjevanje. V prvem segmentu se projekti ukvarjajo z mobilnostjo, z zadovoljenjem potreb po intimnosti in osnovno funkcionalnostjo (spanje, izločanje, shranjevanje). V segmentu proizvodnje prikazujejo projekte, ki so zasnovani po principu 'naredi sam', od stroja za predelavo odpadne plastike prek preprostih načrtov, kako iz lesa invazivnih vrst izdelati pohištvo, do receptov za izdelavo bioplastike iz papirja, ki ga sicer ni mogoče reciklirati. V tretjem delu pa so izdelki, ki se ukvarjajo s pridelavo zdrave in neoporočne hrane: kokošnjak za samooskrbo, pladenj za kurjenje ognja, kjer lahko tudi kuhamo, opletene steklenice za nošenje vode ali betonsko pohištvo za vrt – »ti izdelki so ne samo ekološki in funkcionalni, ampak tudi družbeno in ekonomsko potrebni za preživetje v prihodnosti«.

Razstava, ki jo je kurirala in oblikovala Mika Cimolini, je promocijski dogodek slovenskega predsedovanja Svetu EU. Nastala je v sodelovanju med CzK/MAO, Ministrstvom za zunanje zadeve, Ministrstvom za kulturo in Veleposlaništvom Republike Slovenije v Italiji.

Podrobneje o milanskem pohištvenem sejmu in novostih, ki so jih pripravila podjetja s celega sveta za letošnji teden oblikovanja, bomo pisali v prihodnjih dneh. Prav tako smo povprašali našo najuspešnejšo oblikovalko Niko Zupanc, s katerimi svetovno priznanimi blagovnimi znamkami je tokrat sodelovala.

PREBERITE ŠE: Kakšna je usoda mednarodnih sejmov v času koronavirusa


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE