Da bo preproga zdržala več generacij

26. 10. 2017 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

čiščenje, orientalska preproga, preproga

Preproge so lahko lepa popestritev doma, naše noge in otroke ščitijo pred mrzlimi tlemi in, sploh če so dražje ter eksotične, predmet pogovora, ko pridejo obiski. Umazana preproga, madeži in čiščenje dragih preprog pa se lahko hitro spremenijo v nočno moro. Andrej Nebec, ki vodi Kliniko za preproge, in velja za strokovnjaka na področju čiščenja, popravil in revitalizacije preprog (tudi orientalskih) pravi, da boljša kot je preproga, manj je zahtevna za vzdrževanje in manj pogosto jo je treba nositi v čistilnico.

Nakup preproge: poceni ali drago?

Na slovenskem tržišču po oceni Andreja Nebca prevladujejo kitajske in indijske preproge, ki so ob nakupu videti lepe, a se v zelo kratkem času pokaže, da so zahtevne za vzdrževanje. »V zelo kratkem času niso niti na videz niti na otip več takšne, kot so bile ob nakupu. Postanejo trde in zbite (polipropilen, iz katerega je narejena večina cenenih preprog, ima lastnost, da se njegova vlakna ob obremenitvi sprimejo in na površini preproga postane trda ter takšna tudi ostane).  Preproge iz nekvalitetne volne so uporabne za toplotno izolacijo, sicer pa je boljša izbira nakup preproge iz akrilnih vlaken ali tekstilna talna obloga iz kvalitetne volne, poudarja Nebec.

Med najbolj kvalitetne preproge, ki ob rednem vzdrževanju zdržijo do ene generacije ali celo več generacij, uvrščamo perzijske oziroma iranske preproge. »Za njimi ni dolgo nič, potem pa vse ostalo,« pravi Nebec. Celo iranska preproga srednjega cenovnega razreda lahko dnevno sobo lepša vrsto desetletji. Težava pri orientalskih preprogah se pojavi zaradi številnih ponaredkov, ki so preplavili trge po svetu. »Vrhunski bidjar je preproga, ki zdrži več generacij. So pa tudi takšne, ki si tega imena ne zaslužijo. Običajno imajo pred nazivom kakšno predpono, na primer indo-bidjar,« izpostavlja Nebec. Pri nakupu zato svetuje previdnost, čeprav so se razmere že izboljšale, saj so tudi prodajalci bolj izobraženi in vedo, kaj prodajajo.

»Obdobje po naši osamosvojitvi je prineslo tudi trgovine z orientalskimi preprogami. Tržišče je bilo lačno takšnih luksuznih predmetov, vendar je kultura bivanja z orientalskimi preprogami močno šepala. O njih nismo vedeli nič, razen tega, da so »perzianerji« dragi in jih nima vsak. Nekaj so vedeli tisti, ki so bili iz meščanskih družin in so kakšno imeli doma. Ostali otroci socializma pa smo imeli običajne špagerje in podobno – bolj v smislu »da se parket ne bo popraskal«. Prodajalci orientalskih preprog so nam lahko prodali, kar so hoteli,« pojasnjuje Nebec.

Med dražje preproge se uvrščajo tudi kašmirske preproge, ki imajo lep sijaj. Nebec pa ob tem opozarja, da so takšne preproge primernejše za spalnice, saj so zelo nežne in občutljive. V spalnici nanje stopamo bosi in zaradi manjše obremenitve dalj časa ostajajo mehke.

Vzdrževanje

Nebec svetuje redno sesanje preproge z navadnim sesalcem dvakrat tedensko. »Pri ročno vozlanih preprogah flor (dlak) ne postavljamo pokonci, temveč ga gladimo v smeri vozlov,« opozarja Nebec in to primerja z božanjem mačke – tudi te ne božamo v nasprotni smeri dlak. »Bolj kot bo preproga gladka z leti, manj prahu bo prodrlo v notranjost in vedno lažje jo bo posesati,« pojasnjuje.

»Preprogo vsaj enkrat na leto odnesemo ven na zrak, ko zapiha severni suh veter, in jo tam pustimo pol dneva. Nato jo stepemo po hrbtni strani,« razloži Nebec. V vlažnem vremenu prahu ne bomo uspeli spraviti iz preproge, kot tudi ne z globinskim sesalcem. Ti lahko preprogo poškodujejo, saj z močnim sesanjem iz preproge odstranjujejo tudi dlako (flor). Za odstranjevanje pasjih dlak Nebec svetuje uporabo gumirane metle, s katero dlake spravimo na rob preproge, potem pa jih lahko posesamo z navadnim sesalcem.

Dražje preproge – predvsem orientalske – je v specializirano pralnico dobro odnesti vsake štiri leta. »Tiste iz bolj obremenjenih prostorov (predsoba, hodnik) pa vsako leto,« še dodaja Nebec.

Čiščenje doma

Pri izbiri čistil za preproge velja previdnost, saj jih je večina preveč agresivnih (da dosežejo takojšen učinek). Za odstranjevanje vonjav je primerna soda bikarbona, ki jo zvečer potresemo po preprogi in zjutraj posesamo. Za osvežitev pa lahko uporabimo kisovo raztopino. Pri orientalski preprogi velja le previdnost, da ne uporabljate vinskega kisa, saj vam bo obarval vlakna.

Če vam hišni ljubljenček na preprogi pusti presenečenje, Nebec svetuje, da iztrebek najprej odstranite z lopatko in v smeri vozlanja podrgnite po madežu. »Nikar se strgajte v nasprotno smer. Nikoli ne drgnite s krožnimi gibi, ker boste madež samo vtrli,« opozarja. Ko madež postrgate, preprogo odnesite v čistilnico. Pri urinskim madežih pod preprogo položite brisačo in ga polijte z vodo (tako ga boste razredčili). »Nato preprogo odnesite v čistilnico. Sveži madeži so lažje odstranljivi kot zastarani,« svetuje Nebec.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE