Nasveti strokovnjaka pri nakupu nepremičnine

Vsaka napaka pri nakupu nepremičnine lahko s sabo prinese finančne in/ali pravne posledice. Boris Lajh ima večletne izkušnje z nakupi, prodajami in najemi vseh vrst nepremičnin, zato smo ga povprašali, na kaj moramo biti pozorni pri nakupu.

Preverite stroške, ki so povezani z nepremičnino

  • Sogovornik pojasni, da je še posebej v današnji geopolitični situaciji to zelo pomembno, saj niti za jutrišnji dan ne vemo, kakšna bo cena energentov na trgu. "Stroški upravljanja v večstanovanjskih stavbah se načeloma niti ne spreminjajo kaj dosti. Tudi višina rezervnega sklada je vnaprej določena, če se ne odvija odplačevanje kakšnega kredita zaradi investicijskega vzdrževanja."
  • Tudi poraba električne energije ne variira toliko, saj vsa gospodinjstva porabijo približno enako za bivanje. "Pomemben je strošek ogrevanja in tople vode, kjer je na voljo," poudari.


Energetska izkaznica

  • Vpogled v porabo energije dobi kupec tudi iz energetske izkaznice, ki bi morala biti izdelana že pred začetkom oglaševanja. Toda Lajh pojasni, da to ni stalna praksa, saj izdelava le-te predstavlja kar občuten strošek, zato se večina prodajalcev odloči izdelati energetsko izkaznico šele, ko prejme aro. "Žal tudi energetski razredi pri izdelanih energetskih izkaznicah ne kažejo točne slike, kar se tiče porabe energije, saj je poraba, še posebej v večstanovanjskih stavbah, odvisna tudi od strani neba, osončenja pozimi, osenčenja poleti, individualnega ali skupnega ogrevanja in še in še," opozori sogovornik. "Nepremičninski posredniki moramo opozoriti na obveznost prodajalca po predložitvi energetske izkaznice in tudi poskrbimo za to, da je izkaznica izdelana in predložena najkasneje ob podpisu prodajne pogodbe."

Najprimernejši čas za nakup nepremičnine

  • Nekateri menijo, da je najboljši čas za ogled nepremičnine zima, saj pravijo, da je med ogrevalno sezono lažje odkriti nepravilnosti, kot so plesen, "cvetenje" cokla fasade, ali okna dobro tesnijo ... Toda po sogovornikovih besedah je to bolj mit kot dejstvo. "Zlahka se zgodi, in pogosteje, da se plesen nabere čez največjo vročino, ko je tudi vsebnost vlage v zraku največja. Takrat delujejo klimatske naprave z največjo močjo, ljudje pa ne zračijo stanovanjskih prostorov, da bi preprečili vdor vročega zraka. Posledično prihaja do nabiranja plesni." Pojasni še, da tako imenovane cokl fasade "cvetijo" iz drugih razlogov. Običajno je to povezano s slabo hidroizolacijo pod terenom stavbe. Glede tesnjenja oken pa poudari, da so si v veliki večini stanovalci že omislili najnovejša PVC okna, za katere proizvajalci jamčijo tesnjenje. "Če pa kupimo stanovanje, ali hišo, ki še nima zamenjanih oken, je smotrno takšna okna zamenjati."

!!galerija!!


Nakup stare nepremičnine

  • "Ko se odločamo za nakup rabljene nepremičnine, je za to poglaviten razlog cena, ki je kar precej nižja kot pri novih stanovanjskih nepremičninah. V tem primeru sprejmemo dejstvo, da so nekateri materiali in oprema zastarana, ni pa denimo nujno, da moramo kar takoj zamenjati streho, okna, namestiti novo fasado, toplotno črpalko in tako dalje. Običajno je vse še v dovolj dobrem stanju, da lahko v stanovanju ali hiši normalno bivamo in, da takšne naložbe izvedemo kasneje, ko se nam nabere dovolj denarja, ali, da lahko najamemo dodaten namenski kredit."

PREBERITE ŠE: KOLUMNA: KAM JE IZGINIL NEPREMIČNINSKI BONTON

Čemu še nameniti pozornost?

  • Če je še v preteklosti veljajo, da se kupec nepremičnine večinoma ni ukvarjal z žlebovi, snegolovi, podatkom, kdaj je bila nazadnje izpraznjena greznica, kakšne so razdiralne moči drevesnih korenin na parceli in podobno, danes to ne velja več. Lajh je prepričan, da so kupci dandanes zelo osveščeni in se še kako ukvarjajo z vsem navedenim. "Še več, zelo podrobno se pozanimajo in si tudi sami ogledajo, da se na lastne oči prepričajo, ali obstaja kaj takšnega, kar bi kasneje lahko povzročilo poškodbe na objektu ali okolici."

Pravno stanje nepremičnine

  • Pred nakupom je treba preveriti tudi pravno stanje nepremičnine. "Nepremičninski posredniki izjemno podrobno preverimo tako pravno kot stvarno stanje nepremičnine. Razne vpisane hipoteke in služnosti niso noben bavbav, saj s postopkom prenosa lastništva zagotavljamo, da bo kupec dobil bremen prosto nepremičnino. Zatakne se pa lahko pri skladnosti gradnje z gradbenim dovoljenjem in projekti. To je seveda moč legalizirati, a le, če občinski prostorski akti to dovoljujejo."

PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: KDO OPRAVI CENITEV NEPREMIČNINE

Finančne zmožnosti

  • Pred nakupom oziroma začetkom iskanja primerne nepremičnine zase je vsekakor nujno najprej preveriti svoje finančno stanje in si narediti finančno konstrukcijo, da ni kasneje presenečenja, ko nekaj najdemo in ugotovimo, da ne moremo zbrati dovolj finančnih sredstev. "Želja po nakupu lastne nepremičnine žal ni vedno dovolj," še doda sogovornik.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE