Vedno več gospodinjstev energijsko ozaveščenih

Vedno več gospodinjstev v Sloveniji je energijsko ozaveščenih, energijska učinkovitost počasi, a vztrajno prodira v naše glave in domove. Energijsko ozaveščenih gospodinjstev je 77 odstotkov, kaže letošnja raziskava energetske učinkovitosti Slovenije REUS. Leta 2015 je bil delež energijsko ozaveščenih gospodinjstev 74-odstoten.

Kot so sporočili iz družbe Informa Echo, vodje projekta REUS, je energetsko neozaveščenih gospodinjstev slaba četrtina (23 odstotkov).

Gospodinjstva so glede na preteklo merjenje v letu 2015 učinkovitejša pri rabi energije. Odstotek skeptičnih gospodinjstev se je povečal s 35 na 39 odstotkov, a se je delež pasivnih gospodinjstev zmanjšal s 26 na 23 odstotkov. Aktivnih je približno enako, 38 odstotkov.

Aktivni so najbolj ekološko ozaveščena skupina. Ni jim vseeno za ekologijo, vsakodnevno varčevanje z energijo jim je zelo pomembno. Ne strinjajo se, da je ekološka osveščenost le modni trend.

Aktivna gospodinjstva med drugim zmanjšajo gretje, ko je v stanovanju pretoplo namesto nepotrebnega zračenja, zapirajo ventile na radiatorjih med prezračevanjem, izklapljajo električne aparate, ko jih ne uporabljajo, pokrivajo posodo med kuhanjem in izklapljajo kuhalne plošče še pred zaključkom kuhanja.

Največ aktivnih gospodinjstev je v osrednjeslovenski in gorenjski regiji. Zanje so značilni dohodki nad 2761 evrov.

Skeptiki so skupina, dobro seznanjena z okoljsko problematiko, deluje ekološko po svojih najboljših močeh. Kljub temu pa menijo, da njihova gospodinjstva težko prispevajo k bolj učinkoviti rabi energije in da je težje biti ekološki, če nimaš dovolj denarja. Strinjajo se, da je ekološka osveščenost tudi modni trend.

Skeptikov je največ v podravski in jugovzhodni regiji. Dohodki gospodinjstev v tej skupini so od 691 do 1380 evrov.

Pasivni medtem ne delujejo najbolj energijsko varčno. To je skupina, ki se ne obnaša oz. ne deluje dovolj ekološko (npr. manj kot tretjina izklaplja električne aparate ob neuporabi).

Pasivnih je največ v Ljubljani. Nadpovprečno so v tej skupini zastopana gospodinjstva z eno samo osebo oz. z dvema otrokoma, mlajšimi od 18 let in dohodkom med 2071 in 2760 evrov.

V raziskavi, ki jo bodo podrobno predstavili sredi novembra, je sodelovalo 1015 gospodinjstev.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE