Trajnostna moda prihodnosti: Manj je več

4. 10. 2020 | Besedilo: T. S. P.

moda, trajnost, okolje, onesnaževanje, odpadki

Za okolje bi bilo boljše, če en pulover nosimo vse življenje, kot da vsako sezono kupimo novega.

Težava modne industrije je v količini zavrženih oblačil letno, ki pa skoraj vsa vsebujejo umetna vlakna, in zato v naravi lahko razpadejo na mikroplastiko. Med proizvodnjo tkanin se poleg tega uporabljajo različne kemikalije (klor), ki onesnažujejo še pitno vodo in ne zgolj oceanov.

Od leta 2000 do 2015 se je proizvodnja oblačil v svetovnem merilu podvojila. Za to je bila delno kriva konjunktura, še bolj pa priljubljenost »hitre mode«, ki spodbuja menjavo sloga oblačenja, da bi se povečala prodaja. Večina zavrženih oblačil pristane na smetiščih, kjer jih predelajo (v Združenih državah Amerike jih ponekod celo zažigajo). Količina zavrženih oblačil letno po svetu je enaka enemu polnemu tovornjaku vsako sekundo. Več, ko je oblačil, ki vsebujejo sintetična vlakna – po oceni Greenpeaca je takšnih kar 60 odstotkov –, več mikroplastike konča v odplakah in na deponijah.

PREBERITE ŠE: Divine Bugs: Družinska zgodba, ki se vrti okoli žuželk

Tehnološko napredno in naravno

Vedno več modnih hiš se zato vrača k naravnim in biorazgradljivim materialom, kot sta volna in lan. Enako sta storila brata Steve in Nick Tidball, ki sta skoraj deset let iskala revolucionarni material, ki bi zavržena oblačila spremenil v okolju prijazne odpadke. Ustvarila sta znamko Vollebak, ki med drugim združuje tehnološka napredna vlakna (kot je grafen - ravna enojna plast ogljikovih atomov tesno zloženih v dvorazsežno satasto mrežo in je osnovni gradbeni blok za grafitne materiale vseh drugih razsežnosti. Lahko se ovije v ničrazsežne fulerene, zvije v enorazsežne nanocevke ali zloži v trirazsežni grafit) in naravna vlakna.

Vollebakova majica s kratkimi rokavi je narejena iz lana in liocela (regenerirano celulozno vlakno iz lesa evkaliptusa). Majica je mehka, lahka in izredno trpežna. Če bi jo zakopali v prst, bi se spremenila v kompost v 12 tednih, trdita Nick in Steve Tidball. Njun pulover s kapuco je narejen iz preje merino, ki ima votla vlakna, zaradi česar zagotavlja naravno izolacijo.


Pulover za vse večne čase

Tidballovima se pridružujejo tudi drugi. Edzard Van Der Wyck, ki je ustanovil podjetje Sheep Inc., trdi, da boste njegov volneni pulover lahko nosili vse življenje. Vsak pulover bo opremljen s čipom, s katerim bo njegov lastnik lahko spremljal, kako se počuti ovca, ki jo je z nakupom posvojil. Na pametni telefon bo celo prejel vse informacije o njenih pomembnih mejnikih: ali bo kotila, kdaj ima rojstni dan in kdaj je umrla.

A tudi uporaba naravnih materialov ne pomeni, da prispevamo k ohranjanju narave. Primer je Mongolija, kjer se zaradi pretiranega gojenja kašmirskih koz že ukvarjajo s posledicami na okolje. Pomembno je torej ustaviti množično proizvodnjo in porabo v modni industriji.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Tara Zupančič: Oblačila izmenjujem tudi z neznanci

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE