Podeljene Jesenkove nagrade s področja biotehniških ved

Na Univerzi v Ljubljani so danes podelili Jesenkove nagrade za dosežke s področja biotehniških ved. Jesenkovo nagrado za najboljšo diplomantko doktorskega študija leta 2017 je prejela Mojca Žlahtič Zupanc, za najboljšo diplomantko magistrskega študija pa Eva Mravlje, poročena Šnajder. Nagrado za življenjsko delo je prejel profesor Borut Bohanec.

Jesenkove nagrade so najvišja priznanja za pedagoško, raziskovalno in strokovne dosežke na področju biotehniških ved v Sloveniji. Fakulteta nagrade vsako leto podeli v spomin na Frana Jesenka, prvega profesorja botanike na ljubljanski univerzi in enega od ustanoviteljev današnjega Triglavskega narodnega parka. Nagrade so podelili na današnji svečani podelitvi nagrad na ljubljanski univerzi. Slavnostna govornica na dogodku je bila generalna sekretarka Gospodarske zbornice Slovenije Sonja Šmuc.

Nagrada Bohancu za izredne dosežke za razvoj rastlinske biotehnologije

Profesor Bohanec je nagrado prejel za izredne znanstvene, pedagoške in strokovne dosežke, za razvoj rastlinske biotehnologije v Sloveniji, za spodbujanje kakovostnega znanstvenega dela in njegove promocije in za razvoj pogojev, ki omogočajo razvoj novih znanj na področju rastlinske biotehnologije v Sloveniji. Težišče njegovega znanstvenega dela je biotehnologija in njena aplikacija v žlahtnjenju kmetijskih rastlin. Vodilna smer njegovih raziskav je razvoj sodobnih žlahtniteljskih metod uporabnih pri žlahtnjenju poljščin, vrtnin in okrasnih rastlin. Obenem pa skupaj s sodelavci razvija metode genskih transformacij. Metodološko je uvedel uporabo pretočne citometrije za različne aplikacije rastlinske biotehnologije.

Problematika življenjske dobe lesa

Življenjska pot nagrajenke Žlahtič Zupančeve je tesno povezana z lesom, saj je bila že od mladih nog vpeta v družinsko lesno podjetje. Po zaključku magistrskega študija lesarstva se je kot mlada raziskovalka zaposlila na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in se vpisala na podiplomski študij Bioznanosti. Tekom doktorskega študija je proučevala problematiko življenjske dobe lesa ter rezultate raziskav predstavila v 11 znanstvenih člankih in v 12 domačih in mednarodnih referatih. Mednarodno društvo za zaščito lesa ji je podelilo prestižno nagrado Ron Cockroft Award. Rezultate raziskav je nagrajenka prenesla v prakso v družinskem podjetju Žlahtič. "Vse to dokazuje, da so njena spoznanja pomembna tako z raziskovalnega, kot tudi z aplikativnega vidika," so zapisali v obrazložitvi nagrade.

Primerjava ekološkega in konvencionalnega načina prireje kozjega mleka

Nagrajenka Eva Mravlje, poročena Šnajder, je svoje študijske odlike izkazovala že v času dodiplomskega študija. Z odliko je zagovarjala tudi magistrsko nalogo z naslovom Kakovost kozjega sira iz mleka ekološke in konvencionalne reje, v okviru katere je kot prva v Sloveniji primerjala ekološki in konvencionalni način prireje kozjega mleka in ovrednotila morebitne razlike v količini in kakovosti mlečnih izdelkov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE