Sanacija Bukovžlaka bo stekla leta 2019

27. 12. 2017 | Besedilo: T. S. P./STA

Bukovžlak, cinkarniški odpadki, Cinkarna, ministrstvo za okolje

Okoljsko ministrstvo je prejšnji teden podpisalo pogodbo z izbranim izvajalcem za izdelavo idejnega projekta za sanacijo Bukovžlaka, na katerem so desetletja odlagali nekdanje cinkarniške odpadke in delno odpadke rušenja stare cinkarne. Podrobnosti podpisane pogodbe bo ministrstvo predstavilo prihodnji teden.

Okoljsko ministrstvo je v okviru zahtev Evropske komisije glede sanacije območja Bukovžlaka letos pripravilo javno naročilo za izdelavo idejnega projekta za remediacijo zemljin in sanacijo parcele s programom terenskih in laboratorijskih raziskav geo in hidrosfere. Na tej podlagi bodo izdelani projekti remediacije zemljin in sanacije parcele v Bukovžlaku. Iz projektne naloge izhaja, da bodo manjkajoče raziskave terena, ki jih je zahtevala Evropska komisija, potekale naslednje leto, in sicer približno 10 mesecev.

Nato bo na podlagi rezultatov raziskav sledila izdelava postopkov remediacije, kar naj bi trajalo tri mesece. Sledile bodo revizije izdelanih geoloških geotehničnih eleboratov in izdelava idejnega projekta sanacije. Vsi postopki bodo javno predstavljeni, prav tako finančne posledice izvedbe sanacije.

Sanacija se bo začela 2019

"Če pri pripravi dokumentacije ne bo prihajalo do nepredvidenih dogodkov, se bo fizična sanacija lahko začela v letu 2019," so napovedali na okoljskem ministrstvu, ki je sicer sanacijo Bukovžlaka napovedalo že lani. Na celjski občini medtem državo že več let opozarjajo, da je Celjska kotlina potrebna celovite okoljske sanacije, ki je občina sama brez državne in evropske pomoči ne zmore. "Z odzivom države nismo zadovoljni. Kljub temu, da so strokovne službe celjske občine ves čas v stiku z okoljskim ministrstvom, se zadeve ne premaknejo, kar je po našem mnenju neodgovorno in nedopustno," poudarjajo na celjski občini. Dejali so tudi, da je delovna skupina, ki jo je imenovalo prav ministrstvo, v letih 2013 in 2014 pripravila osnutek predpisa za sanacijo Celjske kotline, ki pa ni bil sprejet s pojasnilom, da zanj ni ustrezne pravne podlage. Okoljska ministrica Irena Majcen je nato leta 2015 imenovala novo delovno skupino, ki je pripravila nov predpis o stanju tal. Ministrstvo je ta predpis julija lani posredovalo v javno obravnavo.

Na ministrstvu naj opravijo svoje delo

Ko je bila javna obravnava zaključena, bi moralo ministrstvo po mnenju celjske občine nadaljevati postopek sprejemanja na vladi, a tega ni storilo. Zato si na celjski občini želijo, da bi odgovorni na ministrstvu opravili svoje delo, saj to od njih pričakujejo vsi, ki živijo v Celjski kotlini.

Predlog zakona za sanacijo Celjske kotline

Poslanka SMC Janja Sluga je sicer prejšnji teden napovedala, da bo do konca januarja v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona o sanaciji Celjske kotline. Kot je povedala, so pri pripravi zakona izhajali iz odloka o sanaciji Mežiške doline, ki so ga prilagodili Celjski kotlini. V predlogu sta zajeti celjska in štorska občina. V predlogu zakona so po njenih besedah natančno opredeljeni določeni ukrepi za izboljšanje okolja s poudarkom na varovanju najmlajših. Prav zaradi najmlajših tako predlagajo zamenjavo onesnažene zemljine na otroških igriščih v kotlini in spremljanje zdravstvenega stanja otrok. Zakon bo imel finančne posledice za državni proračun, kot tudi za proračuna celjske in štorske občine. Zato predlaga, da se vsako leto sprejme letni načrt prioritetnih ukrepov in se jih finančno ovrednoti. To sta nalogi okoljskega ministrstva in ministrstva za zdravje, je dejala Sluga.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE