V RCERO Ljubljana lani pripeljanih 111 milijonov ton odpadkov

24. 6. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA

odpadki, regijski center, RCERO Ljubljana

V ljubljanskem regijskem centru za ravnanje z odpadki (RCERO Ljubljana) obdelujejo odpadke več kot 700.000 prebivalcev. Lani je bilo v center pripeljanih 80.924 ton mešanih komunalnih odpadkov in kosovnih odpadkov oziroma 88 odstotkov predvidene količine. Prav tako je bilo pripeljanih 30.285 ton biološko razgradljivih odpadkov, kar je 80 odstotkov predvidene količine.

RCERO Ljubljana je največji kohezijski okoljski projekt in dober primer regionalnega sodelovanja v Sloveniji, ki združuje največje število občin, poudarjajo na ljubljanski mestni občini. Vse pripeljane odpadke v celoti mehansko biološko obdelajo v objektih in napravah RCERO Ljubljana.

Cilj obdelave odpadkov je izločanje čim večjega deleža sekundarnih surovin. Ker vsega ni mogoče snovno izrabiti, pri postopku obdelave odpadkov nastajajo nekateri produkti, za katere je treba zagotoviti prevzem in nadaljnjo energetsko obdelavo. Trenutna tehnologija tako v Evropi kot svetu ne omogoča, da ostanka odpadkov ne bi bilo treba bodisi energetsko obdelati bodisi odložiti. V Sloveniji je objektov za energetsko izrabo lahke frakcije bistveno premalo, zato na RCERO del lahke frakcije pošljejo v tujino, hkrati pa pospešeno iščejo možnosti za povečevanje snovne izrabe, so zapisali na občini.

Dolgoročni cilj je opustitev energetske izrabe, zato je del strategije postopno zniževanje količin odpadkov, usmerjenih v energetsko izrabo. Lani je bil tako zasnovan projekt, s katerim nameravajo različne vrste odpadne plastike, ki je danes del trdnih goriv, predelati v granulat, iz katerega bodo nastajali plastični izdelki z dolgo življenjsko dobo.

Skupna vrednost projekta regijskega centra sicer znaša 160,71 milijona evrov z davkom. Od tega je 126,99 milijona evrov upravičenih stroškov projektiranja in gradnje ter 33,72 milijona evrov neupravičenih stroškov (investicijska in druga dokumentacija ter strokovna pomoč), ki jo financirajo samo občine. Prispevek Kohezijskega sklada je bil 77,57 milijona evrov, 66,64 milijona evrov so zagotovile občine, preostanek je prispevala država.

Za objekte in naprave RCERO Ljubljana je bilo novembra lani pridobljeno uporabno dovoljenje. Objekti mehanske obdelave še niso prevzeti s strani naročnika, saj bo izvajalec predvidoma do konca letošnjega leta izvedel dodatne adaptacije procesnih linij sortiranja sekundarnih surovin in proizvodnje goriva, tako je prevzem tega dela investicije predviden marca 2018.

V svet RCERO Ljubljana je vključenih 26 občin, ki so sprejele akt o ustanovitvi sveta. Letos so ga sprejele tudi občine Mirna, Mokronog-Trebelno, Trebnje, Šentrupert, Komenda in Ajdovščina, v kratkem naj bi ga tudi vipavska. Tako naj bi svet RCERO Ljubljana kmalu štel 34 občin.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE