Štetje ljubljanskih kolesarjev

27. 6. 2014 | Besedilo: S. O./STA

kolesarji, Mestna občina Ljubljana, števec

V dobrem mesecu dni je kolesarski števec na Dunajski cesti v Ljubljani naštel 114.047 kolesarjev. Kmalu bodo v prestolnici kolesarje šteli še trije števci postavljeni pri hali Tivoli, Pivovarni Union in Emoniki.

V sklopu evropskega projekta Rosee sta ljubljanska mestna občina in Javna agencija RS za varnost prometa na Dunajski cesti v Ljubljani ob Delovi stolpnici postavili kolesarski števec. Števec s prikazovalnikom je od 21. marca do konca aprila naštel kar 114.047 kolesarjev, ki so se peljali mimo. Istočasno so že postavljeni še trije števci kolesarjev pri Hali Tivoli, Pivovarni Union in Emoniki, a še nimajo prikazovalnikov, zato še ne izpisujejo podatkov.

Kolesarski števec s prikazovalnikom na Dunajski cesti v Ljubljani je že od samega začetka razburil meščane, saj so nekateri očitno mislili, da gre za avtomobilske radarje, podobne kot tistim, ki so spodbudili proteste proti mestnim oblastem v Mariboru lansko leto. Že takoj po postavitvi so ga tako neznanci poškodovali. Kljub temu so ga hitro popravili in strasti so se umirile, ko je javnost izvedela zakaj pravzaprav gre. Tako danes vsak dan sproti izpisuje koliko kolesarjev se je konkretnega dne peljalo mimo števca.

Mestna občina in državna prometna agencija sta števec kolesarjev postavili v sklopu evropskega preventivno-izobraževalnega projekta Rosee, ki je nastal zato, da bi na cestah jugovzhodne Evrope zmanjšali število prometnih nesreč, še posebej tistih v katere so vpleteni kolesarji. Na Mestni občini Ljubljana so pojasnili: »Podatke o kolesarskem prometu uporabljamo za analizo deleža poti, opravljenih s posameznimi prevoznimi sredstvi. Tako lahko ugotovimo, kakšno je stanje in ukrepamo skladno z zastavljenimi cilji.«

Štetje prometa se seveda ni začelo s kolesarskim števcem na Dunajski cesti, saj se analiza podatkov s pomočjo kolesarskih števcev v slovenski prestolnici izvaja že vse od leta 2007. Koliko koles se vozi po Ljubljani tako šteje že šest števcev postavljenih na Celovški, Dunajski in Drenikovi cesti. Na mestni občini še poudarjajo, da ima Ljubljana 206.443 metrov kolesarskih poti, od tega 84.503 metrov na pločnikih, hkrati pa ima mesto tudi 9000 parkirnih mest namenjenih kolesarjem. Leta 2009 je mestna uprava za urejanje kolesarske infrastrukture porabila 310.000 evrov, naslednje leto 300.000 evrov, leta 2011 320.000 evrov, leta 2012 330.000 evrov, lani pa 360.000 evrov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE