Za dosego podnebnih ciljev nujna višja cena ogljika

21. 6. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA

okolje, ogljikov dioksid, izpusti

Če želi svet učinkovito doseči podnebne cilje in hkrati spodbuditi rast, morajo države postaviti pravo ceno za izpuste ogljikovega dioksida, opozarjajo vodilni svetovni ekonomisti z uglednima Nicholasom Sternom in Josephom Stiglitzem na čelu. Cene v trenutnih shemah so občutno prenizke; dvigniti bi se morale nad 40 dolarjev na tono.

Fosilna goriva se morda zdijo poceni vir energije, a s sabo prinašajo prikrite stroške, ki jih plačuje družba – od škode zaradi ekstremnih vremenskih pojavov do suš in vpliva na prehransko varnost ter preskrbo z vodo.

V poročilu, ki ga je sestavilo 13 vodilnih ekonomistov iz devetih držav in je nastalo v okviru lani oblikovane Koalicije za ceno ogljika, je med drugim zapisano, da bi morali izpuste ogljikovega dioksida do leta 2020 ovrednotiti z od 40 do 80 dolarjev na tono, če bi želeli resnično preusmeriti investicije od umazanih fosilnih goriv k čistejši energiji. Do leta 2030 bi se morala cena nato zvišati na od 50 do 100 dolarjev na tono, če želi svet doseči zastavljeni cilj v pariškem sporazumu – omejitev dviga globalne temperature občutno pod dve stopinji Celzija.

Oblika obremenitve je lahko različna glede na nacionalne in lokalne okoliščine, a »dobro oblikovan sistem cen ogljika je nepogrešljiv del strategije za zmanjšanje izpustov na učinkovit način«, so poudarili strokovnjaki.
Obremenitve ogljika, kot sta ogljični davek ali sistem trgovanja z izpusti, lahko prinesejo prihodke, ki jih lahko države uporabijo za spodbujanje zelene rasti. Med možnostmi omenjajo davčne olajšave za gospodinjstva in podjetja, podporo ranljivejšim skupinam, razvoj zelenih tehnologij in vlaganje v storitve, kot so preskrba z energijo in vodo.

Ceno ogljika so do zdaj že določili ali pa bodo to kmalu storili v 42 državah sveta. Po podatkih Svetovne banke je obdavčenih oziroma z dajatvijo obremenjenih le okrog 15 odstotkov vseh svetovnih izpustov toplogrednih plinov. Večinoma se cene gibljejo pod mejo 10 dolarjev za tono. V sistemu trgovanja z emisijami EU je cena ogljika pod šestimi dolarji, v Kaliforniji pa se v podobnem sistemu giblje pod 14 dolarji.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE