Energijske nalepke obvezne tudi za ogrevalne sisteme, grelnike vode in bojlerje

25. 9. 2015 | Besedilo: K. Ž. | Fotografije: Leon Vidic

energijske nalepke, bojlerji, energijski razredi, ogrevalni sistemi, grelniki vode

Od sobote, 26. septembra 2015, bodo morali biti z energijsko nalepko opremljeni tudi ogrevalni sistemi, grelniki vode in bojlerji, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

S to uredbo želi Evropska komisija zmanjšati porabo energije in z uvedbo nalepke povečati ponudbo in nakup energijsko učinkovitejših izdelkov ter opustitev prodaje najmanj učinkovitih. Izračunali so denimo, da lahko uporabnik ogrevanja na plin z namestitvijo trenutno najbolj učinkovitega grelnika na leto prihrani 20% energije za ogrevanje, naložba pa naj bi se povrnila v sedmih letih uporabe.

Od 2016 obvezna tudi nalepka za že vgrajene naprave

Potrošniške organizacije imajo sicer v zvezi z omenjenimi pravili kar nekaj pomislekov, opozarja ZPS, saj po njihovem mnenju le-ta niso najboljša rešitev za informiranje potrošnikov. Poleg trenutnih uredb bo namreč od leta 2016 obvezna tudi uvedba nalepke za že vgrajene naprave, obe pa bosta le pogojno primerljivi.

Zavajajoča lestvica energijski razredov

Zveza potrošnikov opozarja na še eno pomanjkljivost, ki se nanaša na energijske razrede, označene na nalepkah, in lahko zavede potrošnika. Trenutno je namreč v veljavi energijska nalepka z razredi od G do A++, kar po mnenju potrošniških organizacij ni najboljša rešitev, saj na trgu praktično ni izdelkov, v našem primeru ogrevalnih sistemov, ki bi se uvrščali v razrede od G do C. Energijsko najmanj učinkoviti novi grelci, ki so trenutno na trgu, denimo sodijo v razred B. Potrošnik lahko torej neupravičeno pričakuje, da je grelec iz razreda B dokaj učinkovit, čeprav v resnici sodi med najmanj učinkovite na trgu, opozarjajo na ZPS.

Visok energijski razred naprave pa sam po sebi še ne pomeni varčevanja – energijsko najbolj varčen aparat je le ena od komponent. Če vzamemo za primer ogrevalni sistem: trenutno so energijsko najučinkovitejše toplotne črpalke, a sam nakup najboljše toplotne črpalke še ne pomeni nujno tudi najboljšega izkoristka. Pomembno je tudi, da je sistem ogrevanja dobro načrtovan in kakovostno vgrajen, zato pri ZPS svetujejo, da se pred nakupom posvetujete s strokovnjakom oz. obiščete energetsko svetovalno pisarno.

KOMENTARJI

kaca
29. 9. 2015 21:25

Koliko pa bo ta nalepka in komu, prinesla dobiček? Bo zato, če bo npr. na mojem bojlerju energetska nalepka, le-ta kaj manj potrošil? Bo mogoče, poleg sigurno ne brezplačne nalepke, ki bo obvezna, treba zamenjati še bojler!? Kaj pa, če na bojler ne pustim nič "limat"? - se potem ne bom smel umivat s toplo vodo, ali mi bo mogoče nekdo (tisti, ki se je spomnil zopet nekega novega pravila, zakona ali predpisa za polnjenje nevemčigavega mošnjička) podaril nov, energetsko učinkovit,...., drag,......skratka takšen, na katerem se bo, po mnenju nekega "strokovnjaka", ki bo limal takšne nalepke, utemeljeno lahko bohotila energijska nalepka, bojler? Ja, malo morgen!!! Pa kaj, hudiča, se boste še spomnili?!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE