Koliko izolacije na streho?

Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (Pures 2), ki je začel veljati 1. julija 2010, poleg obveznega deleža obnovljivih virov energije v novih objektih določa tudi ostra merila za toplotno zaščito stavb. V njem so zapisane maksimalne vrednosti toplotne prehodnosti (U) za vsak konstrukcijski sklop. S kolikšno debelino toplotne izolacije dosežemo te vrednosti na strehi, smo povprašali nekaj proizvajalcev oziroma ponudnikov materialov za toplotno izolacijo na slovenskem trgu.

Debelina toplotne izolacije, ki zadosti merilom pravilnika, je odvisna od toplotne prevodnosti materiala. Nižja ko je, boljši toplotni izolator je material. Če investitor izbere toplotno izolacijo z nižjo toplotno prevodnostjo, je lahko vgradi tudi manj od priporočene debeline. Po besedah Blaža Grdine iz podjetja Ursa Slovenija je z novim Puresom največja dovoljena vrednost U za streho 0,20 W/m²K: »To pomeni približno 20 cm izolacije, na primer iz steklene volne, s toplotno prevodnostjo 0,035 W/mK. Ne pozabimo, to je minimalna zahteva! Najbolj optimalno je vgraditi približno 30 do 35 cm izolacije z omenjeno toplotno prevodnostjo. Pri pasivnih hišah pa so debeline še večje.«

Marjeta Lutman Vide iz podjetja Fibran meni, da je dandanes škoda govoriti o U-vrednostih, ki jim še strokovnjaki težko sledijo: »Upoštevati je treba energijsko učinkovitost celotne stavbe. V Puresu so zapisane maksimalne U-vrednosti za vsak konstrukcijski sklop, vendar so to le minimalni pogoji, ki jih moramo upoštevati pri gradnji.« Po njenih besedah je zdaj primerna debelina toplotne izolacije poševne skeletne strehe približno 30 cm, medtem ko bomo konec tega desetletja vgrajevali okrog 40 cm izolacije s toplotno prevodnostjo med 0,035 do 0,040 W/mK. »Naše izolacije iz ekstrudiranega polistirena imajo toplotno prevodnost 0,035 W/mK,« še doda sogovornica.

Trenutni trend želene skupne debeline toplotne izolacije strehe nad ogrevanim bivalnim podstrešjem je 25 cm, pravi Jože Trpin iz podjetja Lesnina inženiring: »S ploščami kamene volne Termotop v tej debelini dobimo toplotno prehodnost strehe 0,16 W/m²K.« Za pasivne hiše je treba debelino izolacije povečati – s 40 cm Termotopa so dosegli toplotno prehodnost strehe 0,1 W/m²K.

Po besedah Roka Poropata iz podjetja Artimex mora investitor, ki želi pridobiti sredstva Eko sklada, v streho vgraditi najmanj 25 cm  izolacije oziroma toplotna prehodnost strehe ne sme presegati 0,18 W/m²K: »Pri debelini izolacije 25 cm, torej 3,5 cm debela lesna vlaknenka in 22 cm vpihanih lesenih vlaken vse te parametre več kot zadovoljimo. Toplotna prehodnost tako izolirane strehe je namreč  0,153 W/m²K.

Gregor Žerjav iz podjetja Eko produkt pravi, da je debelina izolacije ne nazadnje odvisna tudi od investitorja oziroma njegovih želja: »Če hoče imeti nizkoenergijsko hišo, bo moral vgraditi od 20 in 30 cm celulozne izolacije, na primer, medtem ko je bo treba za pasivni standard vpihati 40 cm ali več. Debeline so, seveda, zgolj informativne.«

Po besedah Romana Kuniča iz podjetja Fragmat je priporočena debelina izolacijskih plošč iz ekspandiranega polistirena različna, odvisno od vrste plošče. Priporočena minimalna debelina izolacijskih plošč z izboljšano toplotno izolativnostjo za vgradnjo med škarnike je 18 cm, priporočena debelina plošč za vgradnjo nad škarnike je 18 cm, medtem ko morajo biti običajne izolacijske plošče ekspandiranega polistirena debele 22 cm.

KOMENTARJI

Milan
30. 3. 2016 12:39

Izolacija strehe se lahko izvede na 2 načina: 1. S pomočjo vpihane izolacije in 2. Z izolacijo v roli. Še več o izolaciji strehe pa na blogu http://www.libelagroup.si/blog/73-izolacija-strehe

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE