Pridobivanje energije iz sonca: zaostajamo za povprečjem Unije

Do konca lanskega leta je bilo v Sloveniji inštaliranih v povprečju za 44,1 vata zmogljivosti sončnih elektrarn na prebivalca, medtem ko je bilo v celotni Evropski uniji (EU-27) povprečje kar 102,2 vata, so sporočili iz Združenja slovenske fotovoltaične industrije. Po vatih zmogljivosti sončnih elektrarn na prebivalca sta v Evropi vodilni Nemčija (304,3 vata na prebivalca) in Italija (210,5 vata na prebivalca).

Med razvite fotovoltaične trge prištevajo še Češko (186 vata na prebivalca), Belgijo (165,5 vata na prebivalca), Španijo (91,3 vata na prebivalca), Slovaško (89,8 vata na prebivalca), Luksemburg (59,9 vata na prebivalca) in Grčijo (55,8 vata na prebivalca).

Čeprav so rezultati fotovoltaične industrije oziroma širitev pridobivanja električne energije iz sonca v Sloveniji vidni na marsikaterem področju, s 44,1 vata sončnih elektrarn na prebivalca precej zaostajamo za povprečjem drugih članic Unije, v katerih pa, kot poudarjajo na Združenju slovenske fotovoltaične industrije, veliko bolj odločno podpirajo postavitev sončnih elektrarn. V večini teh držav so zavidljivi obseg pridobivanja sončne energije dosegli ne samo s finančno pomočjo države, temveč tudi s pomočjo odstranjevanja administrativnih ovir.

»Nerazumljivo dolgi čakalni roki za pridobitev številnih dovoljenj, pa tudi nesorazmerno velika plačila za njihovo pridobitev, izničijo prenekatere napore, da dohitimo evropsko povprečje. Še več, stroški administracije in priključitve sončne elektrarne velikosti, ki je primerna za stanovanjske hiše, dosegajo in celo presegajo 30 odstotkov celotne naložbe v tovrstno sončno elektrarno,« še opozarjajo v združenju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE