Bela tehnika: Kazalnik letnega stroška energije

29. 12. 2014 | Besedilo: Barbara Primc

bela tehnika, kazalnik letnega stroška energije, nalepke, energija

Od tega meseca je potrošnikom, ki nameravajo kupiti pralni ali pomivalni stroj, sušilni stroj, hladilnik, zamrzovalnik, tv-sprejemnik ali klimatsko napravo, pri treh ponudnikih omenjenih naprav na voljo nov podatek, ki jim bo olajšal nakup – kazalnik letnega stroška energije, ki jo naprava porabi za delovanje.

Kazalnik letnega stroška energije je po besedah Neve Jejčič z Gradbenega inštituta ZRMK dodatna verodostojna informacija, ki kupcu olajša izbiro: »Najnižja cena ni več glavno merilo, na podlagi katerega se potrošnik odloča pri nakupu. Vedno več pozornosti namenja stroškovni učinkovitosti aparata na daljši rok, zato ga zanima, v kolik­šnem času se mu bo povrnila razlika v ceni med dražjim, a energijsko učinkovitejšim aparatom ter cenejšim, a energijsko potratnejšim.« Nalepka, ki jo lahko od tega meseca najdemo poleg energijske nalepke na aparatu pri treh trgovcih (v Merkurjevih trgovinah, Gorenjevih studiih in v trgovini Menard Ra), bo odločitev gotovo olajšala. Na njej je namreč v evrih izražen letni strošek energije, ki jo aparat porabi za svoje delovanje. Znesek se nanaša na porabo električne energije, pri pomivalnih in pralnih strojih pa vključuje tudi letni strošek za vodo.

Kakor pravi Jejčičeva, preprost izračun pokaže, da se razlika med ceno dražjega in energijsko učinkovitejšega aparata ter cenejšega in energijsko potratnejšega po petih letih skoraj izniči. Vzemimo za primer hladilnik s prostornino 200 litrov. Letna raba energije aparata iz energijskega razreda B, kakršnega uporabljajo v številnih slovenskih gospodinjstvih, je 325 kWh, medtem ko je pri aparatu iz energijskega razreda A+++ precej manjša, 170 kWh. Letni strošek energije pri prvem je 74,75 evra, pri drugem 39,1 evra. Za prvega bomo odšteli 360 evrov, za drugega 520 evrov. Petletni strošek uporabe prvega aparata z vključeno nabavno ceno je 734 evrov in 716 evrov pri uporabi drugega. Po desetih letih je razlika večja: 1108 in 911 evrov, po petnajstih letih pa še naraste: 1418 evrov pri prvem in 1107 pri drugem aparatu. Z vsakim dodatnim letom uporabe je torej prednost na strani dražjega, a energijsko učinkovitejšega, ki z manjšo porabo energije in vode manj obremenjuje proračun gospodinjstva.

Sogovornica je s sodelavcem Mihaelom Mirtičem sredi decembra nameščala kazalnike letnih stroškov energije pri treh trgovcih, ki so se odločili sodelovati v evropskem projektu YAECI (Yearly Appliance Energy Cost Indication), katerega nacionalni koordinator je GI ZRMK. Kakor pravi Mirtič, je glavni cilj projekta prikazati letne obratovalne stroške najpogostejših gospodinjskih aparatov in naprav na prodajnih mestih v enajstih evropskih državah, ki sodelujejo v projektu: »To bo spodbudilo večjo prodajo izdelkov najboljših energijskih razredov in pripomoglo tudi k uresničevanju evropskih ciljev o izboljšanju energijske učinkovitosti.«

A medtem ko so se v Evropi akciji pridružili številni trgovci, je bil odziv slovenskih ponud­nikov po besedah obeh operativnih vodij projekta pri nas presenetljivo boren, saj so se za dodatno označevanje bele tehnike, televizorjev in klimatskih naprav odločili le trije. Treba je poudariti, da trgovci s tem nimajo nobenih stroškov, le nekaj organizacijskih ukrepov je potrebnih, da na GI ZRMK pošljejo natančen seznam vseh izdelkov v svoji ponudbi. »Na podlagi tehničnih podatkov, ki smo jih dobili od proizvajalcev, po posebni metodologiji nato izračunamo letni strošek in poskrbimo za izdelavo kazalnikov, ki jih morajo v trgovini le še postaviti na ustrezno mesto,« pravi Jejčičeva in doda, da so k sodelovanju povabili prav vse trgovce, odzvali pa so se, kot rečeno, le trije.

V Merkurju pravijo, da želijo prispevati k ozaveščanju potrošnikov in jih spodbuditi k nakupu energijsko čim bolj varčnih aparatov: »To je bil glavni razlog, da smo se odločili za sodelovanje v akciji. Poleg tega smo prepričani, da je za stranko dobrodošla vsaka dodatna informacija, ki ji olajša odločitev.« V podjetju Menard Ra menijo, da je podatek, ki je na kazalniku zapisan v evrih, bolj zgovoren kot oznake v kilovatih na energijski nalepki, zato kupci laže primerjajo aparate različnih blagovnih znamk. V Gorenju pa poudarjajo, da se potrošniki vedno bolj zavedajo, da z nakupom energijsko učinkovitih aparatov pripomorejo k varovanju življenjskega okolja, zato so se odločili, da najbolj varčne aparate v svojih prodajnih studiih opremijo še s podatkom o letnem strošku energije: »Prvi odzivi so dobri in kažejo, da bo kazalnik dobrodošla pomoč pri nakupu.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE