Mednarodni arhitekturni natečaj Construcitve Alps

Švica je razpisala drugi arhitekturni natečaj, v okviru katerega bo za najboljše primere trajnostne prenove in gradnje z območja Alp podelila mednarodno arhitekturno nagrado Constructive Alps, vredno 50.000 evrov. Kandidati lahko svoje predloge za natečaj oddajo do 19. februarja.

Namen mednarodne arhitekturne nagrade Constructive Alps je povezati države prek meja ter okrepiti ozaveščenost arhitektov in investitorjev o odgovorni in trajnostni prenovi in gradnji na območju Alp kot skupnem življenjskem prostoru. Nagrada, ki poskuša odgovoriti na vprašanje, kako združiti prijetno življenje v Alpah in skrbno ravnanje z naravo, je namenjena načrtovalcem in lastnikom zasebnih stanovanjskih hiš, kandidirati pa je mogoče tudi s projekti prenove obstoječih ali gradnje novih stavb na področju industrije, prostočasno-rekreacijskih dejavnostih, storitvenega sektorja, gradnje občinskih stanovanj ali javnih stavb, ki so bile na območju Alp zgrajene ali prenovljene v letih 2008–2012.

Mednarodna žirija bo poleti med prispelimi predlogi izbrala najboljše in jih nagradila. Pri ocenjevanju bo upoštevala estetske vidike in celovita merila za izpolnjevanje zahtev trajnostnega razvoja (vključenost objekta v javno prometno mrežo, izbira do okolja prijaznih gradbenih materialov, energijsko učinkovita gradnja).

Natečajni postopek za oddajo projektov je dvostopenjski. V prvem krogu (od 8. januarja do 19. februarja 2013) morajo kandidati za svoj projekt predložiti le dve fotografiji in načrt ter na kratko utemeljiti, kako njihov objekt izpolnjuje zahteve trajnostnega razvoja z ekološkega, ekonomskega, socialnega in kulturnega vidika. Obrazec za vložitev kandidature v prvem krogu najdete na tej povezavi.

Žirija se bo sestala 1. marca 2013, teden dni pozneje pa bodo kandidati obveščeni, ali so se uvrstili v drugi krog. Žirija bo predlagatelje projektov, ki bodo prišli v ožji izbor, pozvala k oddaji podrobnejše projektne dokumentacije do 5. aprila. Člani žirije si bodo vse objekte, ki se bodo uvrstili v drugi krog, ogledali na kraju samem. Ponovno se bodo sestali 7. junija 2013, zmagovalne projekte pa bo razglasila članica švicarskega Zveznega sveta in švicarska ministrica za okolje Doris Leuthard na podelitvi nagrad, ki bo 30. avgusta v Planinskem muzeju v Bernu. Vsi projekti, ki se bodo uvrstili v ožji izbor, bodo predstavljeni v reviji za arhitekturo Hochparterre in na spletni strani nagrade Constructive Alps.

Natečaj Constructive Alps je švicarski prispevek k izvajanju akcijskega načrta Alpske konvencije za podnebje, s katerim so se alpske države leta 2009 zavezale, da bodo Alpe postale vzorčna regija v boju proti podnebnim spremembam. Trajnostna prenova in trajnostna gradnja sta izredno pomembni, saj porabijo v Alpah zasebna gospodinjstva ravno toliko energije kot ves prometni sektor. Energija, pridobljena predvsem iz kurilnega olja in zemeljskega plina, se najpogosteje uporablja za ogrevanje in hlajenje prostorov. Veliki porabniki energije so stare in slabo izolirane stavbe. Pravi ključ za učinkovito varstvo podnebja sta zato prenova obstoječega in gradnja novega stavbnega fonda z gradbenimi materiali, ki so domačega izvora in do okolja prijazni.

Kneževina Liechtenstein je leta 2010 za celotno alpsko območje prvič razpisala arhitekturno nagrado Konstruktiv 2010 - Konstruktivno za trajnostno gradnjo in prenovo v Alpah, za katero se je potegovalo več kot 200 gradbenih objektov. V drugi krog je žirija uvrstila 25 projektov, ki so prejeli nagrade oziroma priznanja in si jih je bilo mogoče ogledati na razstavi, ki je potovala po vseh alpskih državah. Nagrado v skupni vrednosti 50.000 evrov so za objekte, ki jih odlikuje razsodna in rahločutna gradnja, prejeli trije arhitekti oziroma investitorji, trem projektom pa so bila podeljena posebna priznanja. Žirija je nagradila naslednje projekte: občinska stavba, Raggal (Avstrija), Gostišče Krone, Hittisau (Avstrija) in novo naselje pasivnih hiš “Im Bächli”, Teufen (Švica), priznanja pa so podelili naslednjim projektom: nov proizvodno-logisticni center Hilti P4 plus, Thüringen (Avstrija), Borgata Paraloup (Italija) in novo naselje pasivnih hiš Samer Mösel, Salzburg (Avstrija).

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE