Na 2. konferenci trajnostne gradnje v ospredju prenova

Na Brdu pri Kranju bo 21. maja že 2. konferenca trajnostne gradnje, ki jo organizira Slovensko združenje za trajnostno gradnjo. Osrednja tema konference, ki bo letos potekala pod geslom Obstoječe danes, prenovljene za jutri, bo prenova stavb, ki se pogosto omenja kot najbolj obetavno področje za ponovni zagon gradbeništva.

Ko gre za prenovo stavbnega fonda, se seveda ne moremo izogniti perečim vprašanjem obuditve industrije in gradbenega sektorja, a v ospredju 2. konference trajnostne gradnje bodo predvsem številne druge pridobitve in odlike trajnostne prenove, poudarjajo v Slovenskem združenju za trajnostno gradnjo (Green Building Council Slovenia – GBC Slovenia).

Na prvem mestu je zagotovo dejstvo, da varčno ravnanje z energijo in naravnimi viri pomeni odgovoren odnos do naših zanamcev, ki nas bodo prej ali slej vprašali,  kakšen svet jim bomo zapustili. »Energija je čedalje dražja, naravnih virov pa imamo vse manj, zato moramo že danes temeljito spremeniti naše obnašanje in navade,« pravijo v GBC Slovenia in poudarjajo, da je glavni dejavnik sodobne trajnostne prenove upoštevanje principov zdravih bivališč: naravna svetloba, svež zrak, gradbeni materiali brez strupenih primesi ... Vse našteto vpliva na naše počutje tako doma kot na delovnem mestu ter s tem povezano večjo učinkovitostjo pri učenju, storilnostjo na delovnem mestu in podobno. Omenjeni dejavniki bolj kot na ceno gradnjo oziroma prenove vplivajo na najdražjo postavko v kolaču skupnih stroškov delodajalcev – na strošek dela, ki obsega od 75 do 90 odstotkov skupnih izdatkov delavcev v stavbah. Tematike konference se bodo zato v pretežni meri vrtele okrog omenjenih vprašanj.

»Celovita trajnostna prenova stavb, ki omogoča učinkovito rabo energije, zdravju prijaznejše bivanje in veliko manj izdatkov v celotnem življenjskem ciklu, je eden največjih izzivov in hkrati velika priložnost za gradbeno stroko,« je prepričan predsednik združenja in organizacijskega odbora letošnjega dogodka Stojan Habjanič. Izkušnje v Evropi kažejo, da naložbe v celovito trajnostno prenovo stavb spodbudijo zeleno gospodarsko rast, prinašajo delovna mesta z visoko dodano vrednostjo ter prispevajo k prestrukturiranju gospodarstva, torej k trajnemu zagonu gospodarstva in novim delovnim mestom.

V kongresnem centru na Brdu pri Kranju se bodo 21. maja zbrali ugledni tuji strokovnjaki, ki bodo osvetlili področje trajnostne prenove z vseh vidikov – tako z vidika energijske učinkovitosti kot tudi z vidika varovanja virov, zdravih bivalnih pogojev. Vse našteto bodo predstavili na primerih objektov, kot jih srečujemo v naši vsakodnevni praksi; na primerih javnih stavb, spomeniško zaščitenih objektov, stanovanjski stavb, poslovnih stavb iz »zlate dobe« gradbeništva ... Dotaknili se bodo tudi vprašanja financiranja teh posegov, predvsem s stališča uvajanja inovativnih rešitev. Program 2. konference trajnostne gradnje najdete tukaj.

Slovensko združenje za trajnostno gradnjo je nevladna, neprofitna in prostovoljna organizacija. Zastopa tisti del slovenskega gospodarstva, ki se s svojim profesionalnim delom tesno navezuje na področje gradnje stavb, predvsem s stališča gradnje trajnostnih, do okolja in podnebja, predvsem pa do uporabnika prijaznih bivalnih in delovnih prostorov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE