Na Dunaju se hladijo z naravnimi klimatskimi napravami

19. 8. 2015 | Besedilo: K. Ž.

zelene strehe, ozelenitev streh, Dunaj

To poletje, ko je Evropa postavljala vročinske rekorde, se je veliko ljudi skrivalo po klimatiziranih pisarnah in stanovanjih pa tudi parkih in vrtovih. Pomena zelene sence se še kako zavedajo tudi na Dunaju, kjer so se posebej posvetili ozelenitvam streh v mestnem jedru – njihov razcvet spodbujajo s subvencijami, strokovno pomočjo in natančnim popisom potencialnih in obstoječih zelenih površin.

Mestni politiki na Dunaju radi izpostavijo dejstvo, da je kar polovica dunajskih površin zelenih. Kljub temu se v vročinskem valu različne soseske različno uspešno spopadajo s problemom previsokih temperatur. Nekatere so od zelenih površin namreč precej oddaljene ali pa so te zelo omejene – v strogem centru delež zelenih površin znaša le deset odstotkov. Za gradnjo velikih parkov v gosto poseljenem mestu seveda ni prostora, vendar velik potencial nosijo strehe stavb, kjer v mestih najdemo izredno veliko neizkoriščenega prostora (na Dunaju kar 5.242 hektarjev in od tega le pet odstotkov z vegetacijo).

Samo z zelenjem lahko zatremo visoke temperature – s klimatskimi napravami in izolacijo vročino zgolj preusmerimo drugam. Zelenjavne in cvetlične grede poleg hlajenja ponujajo še doma pridelano zelenjavo in cvetlice. Zelene površine na strehah pa razbremenijo tudi kanalizacijo, saj vegetacija prepusti le 30 odstotkov padavin v cestne odtoke.

Ali je streha primerna za rastlinsko domovanje, je odvisno predvsem od njenega nagiba – nagnjenost do pet stopinj z vsaj tridesetimi centimetri substrata že nudi odlično bazo za zelenjavo, rože, mah in podobno. Seveda je pri načrtovanju vrta na strehi treba upoštevati tudi statiko – torej, ali bo streha vrt sploh zdržala. Na Dunaju je iz katastra o potencialu za ozelenitev streh razvidno, kateri objekti so za ozelenitev primerni in kateri ne. Mesto takšno ozelenitev spodbuja s subvencijami v višini do 2.200 evrov in nudi strokovna svetovanja o ustreznosti rastlinskih vrst in razporeditve.

Novi razvojni stanovanjski projekti kot je Seestadt Aspern na obrobju Dunaja že pred gradnjo predvidijo ozelenitev streh in to v kar 60 odstotkih. S fotovoltaiko je zaradi naravnega hlajenja strehe tudi energetski izkoristek teh stavb veliko večji.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE