Notranja vrata: natančna priprava odprtine

22. 2. 2018 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak | Fotografije: arhiv ponudnikov in Shutterstock

stavbno pohištvo, pametna vrata, vgradnja vrat, prenova vrat, odprtina, vratna krila, notranja vrata

Ko se odločamo za nakup notranjih vrat, sploh če jih potrebujemo več, hitro pomislimo na ceno. Cena sedmih notranjih vrat je namreč lahko precej višja od cene vhodnih vrat. In če bodo ta zadržala vlomilca, mraz, zvok in vlago, so pri notranjih (razen protipožarnih) pomembnejši lep videz, ki dopolni prostor, kakovostno zapiranje in odpiranje ter zvočna izolacija. Poleg cene so omenjene tri lastnosti ponavadi vodilo pri izbiri tega stavbnega pohištva, ki prostore med seboj ločuje in hkrati povezuje.

Razpon cen notranjih vrat s podboji je zelo velik, začne se pri 120 evrih (če prištejemo še montažo) in konča pri željah posameznika. Ker je cena povezana s kakovostjo, ponud­niki svetujejo, naj za stavbno pohištvo raje odštejemo nekaj evrov več, kakor da več deset let izgubljamo živce, ker se vrata nočejo zapirati, so se povesila ali pa se je rob okrušil že pri blagem dotiku.

Foto: ShutterstockOdprtina

Pri notranjih vratih se vse začne z odprtino. Če je ta primerno velika za vgradnjo vrat standardnih mer, potem s prilagajanjem vratnega krila in podbojev ne bomo imeli stroškov. A ker pri gradnji pogosto nastajajo napake in odkloni, je pred vgradnjo najprej treba popraviti odprtino ali pa se odločiti za prilagoditev vrat oziroma izdelavo po naročilu. »Strošek za vrata, izdelana po meri, je višji kakor za odpravo napake na objektu,« je pojasnila Daša Korpar iz Štajerles Trada.

Priprava odprtine je zelo pomembna pri trenutno izredno priljubljenih notranjih vratih brez vidnih podbojev. Mizar Boštjan Oblak opozarja, da je dobro, če že med gradnjo hiše vemo, kakšne izvedbe bodo vrata, saj so posegi, potrebni za namestitev nevidnih podbojev, pozneje dražji. »V vratne odprtine je še pred nanosom ometa treba vgraditi aluminijast profil. Pozorni moramo biti tudi na mere, saj profil nekoliko zmanjša odprtino,« je pojasnil. Sledi nanos ometa, ki skrije aluminijasti profil, vrata pa so po montaži poravnana s steno.

Material vratnega krila in robovi

Drugo pomembno merilo pri izbiri notranjih vrat je material. Vratno krilo sestavljajo okvir, polnilo in obloga. Vrata nižjega cenovnega razreda so običajno narejena iz iverne plošče, polnilo je kartonsko satje, na površini pa je čez iverico nalepljena folija z imitacijo lesa. Vrata višjega cenovnega razreda so lesena. »Notranja lesena vrata, narejena po meri in naročilu, ponavadi izberemo zaradi materiala. Z vrati iz iverice bomo v dom vnesli umetne materiale, medtem ko lesena izboljšajo kakovost bivanja,« je prepričan Boštjan Oblak. Izbiramo lahko še med kombinacijo lesa in stekla, lesa in aluminija, aluminija in stekla ter plastike.

Notranja vrata so ponavadi enokrilna, ki se odpiralo v desno ali levo, poznamo pa tudi dvokrilna, ki so primerna za večje prostore. Pri prostorski stiski ali tam, kjer bi bilo odpiranje enokrilnih vrat moteče (na primer na hodniku), se lahko odločimo za drsna ali vrata na harmoniko. Pri vratnih krilih moramo izbrati tudi rob, ki je lahko oster ali zaobljen.

PAMETNA VRATA
Pametna vrata so podobna avtomatskim, ki je vidimo v nakupovalnih središčih, nadzirati pa jih je mogoče s posebno krmilno enoto, pojasnjuje Gordana Leban iz podjetja Record. Elek­tronska vrata, ki so lahko steklena ali lesena, eno- ali dvokrilna, se odpirajo senzorsko ali s pritiskom na gumb. Nastaviti je mogoče hitrost odpiranja in določiti, kdaj naj se vrata odprejo, če imate doma hišnega ljubljenčka, ki si želi na vrt, vi pa ste takrat odsotni. Vrata so izdelana po meri in estetsko prilagojena prostoru.

Prilagoditev prostoru

Po izbiri materiala je čas, da se vprašate, kako zvočnoizolativna morajo biti notranja vrata. »Pri tem odigra pomembno vlogo polnilo. Vrata, ki imajo sredico iz kartonastega satja, so najmanj zvočno izolativna,« je pojasnil Oblak. Sledita sredica iz polne iverne plošče in sredica iz polne perforirane iverne plošče (ali plošče iverokal). Vrata s sredico iz plošče iverokal so bila nekdaj namenjena za vhodna vrata v stanovanje v večstanovanjskih stavbah, zdaj pa jih uporabljamo kot notranja. Njihova slaba lastnost je predvsem teža, prednost pa boljša zvočna izolativnost. »Pri lesenih, narejenih po naročilu, pri osnovnih različicah ni polnila, če ga imamo, je sredica iz smrekovega lesa, kmečka vrata pa so v preseku izdelana iz ene vrste lesa,« je še razložil mojster.

Lesena notranja vrata moramo z dodatnimi funkcijami prilagoditi prostoru, v katerega jih bomo vgradili. »Upoštevati moramo temperaturne razlike med prostori (na primer med bivalnimi, kjer je temperatura okoli 23 stopinj Celzija, ter garažo in kletjo, kjer je okoli 13 stopinj Celzija), saj se lesena lahko hitro zvijejo in potrebujejo dodatne stabilizatorje,« je dodala Daša Korpar. Pri vratih v kuhinjo z ustreznimi tesnili preprečimo prehod vonjav v druge prostore, vrata v kopalnici morajo biti zaščitena pred vlago, vrata v kurilnico so lahko ognjevarna (lahko so lesena, jeklena ali aluminijasta in imajo posebno ognjevarno polnilo ter ognjevarna tesnila; ogenj zadržijo do 30 minut in več) in dimotesna (opremljena s samozapiralnim in talnim tesnilom). »Ne nazadnje je dobro vedeti, kako obremenjena bodo vrata. Tista v kopalnico ali kuhinjo bomo najbrž odprli večkrat kot tista v spalnico, zato moramo razmisliti o kakovosti kljuke in samega zapiralnega sistema,« je še poudarila Daša Korpar.

Foto: ShutterstockVgradnja

Najprej na tleh sestavimo vratni podboj in ga vstavimo v zidno odprtino. Izravnamo ga z vodno tehtnico v vodoravni in navpični smeri. Pri tem moramo paziti, da bosta svetla mera zgoraj in spodaj enaki. Podboj pri tleh razpremo z leseno razporo, špaleta (zid­na odprtina) mora imeti gladko površino, poškodbe pa lahko popravimo z malto. Preden podboj pritrdimo z montažno peno, ga utrdimo z lesenimi razporami in distančniki ter zaščitnimi letvami. Po namestitvi naj bo kar nekaj ur zagozden, da se pena dokončno strdi (odvečno odrežemo). Na podboj namestimo še sestavljene okrasne zaključne letve. Sledi vratno krilo, ki ga poravnamo z zgornjim in spodnjim delom tečaja in namestimo še vratno kljuko. Če vrata vgrajujemo sami, posebno takšna, ki naj bi dobro tesnila, moramo biti pozorni še na ustrezno namestitev tesnil.

Prenova vrat

Pri starejših notranjih vratih je sčasoma potrebna tudi prenova. Vratna krila snamemo s tečajev, pobrusimo in s kitom zapolnimo poškodbe, polakiramo, prebarvamo in zamenjamo tesnila. Pobrusimo tudi podboje, s kitom zapolnimo poškodbe in vse polakiramo. Za sodobnejši ali drugačen videz vrat lahko zamenjamo kljuke. Daša Korpar odsvetuje, da bi zamenjali zgolj vratna krila, podboje pa ohranili: »Če smo imeli vrata nameščena 15 let, je precej verjetno, da se je medtem spremenil celoten mehanizem zapiranja, morda tudi mere vrat, zato bomo nova krila težko namestili na stare podboje. Poleg tega ne bodo usklajeni po videzu.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE