Kuhinje: Po meri želja

25. 2. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

kuhinje, mizarstvo, les

Ste se kdaj vprašali, kakšna je vaša sanjska kuhinja? Morda prav domača, v kateri se družite pri kuhanju? Kuhinja, narejena po meri, bi bila lahko sanjska ali bi se temu vsaj približala. Običajno je narejena po naročnikovih željah z večjimi ali manjšimi omejitvami, kot sta prostor in finančni okvir, ki sta lahko tudi izziv za tistega, ki kuhinjo snuje.

Na nedavnem sejmu kuhinj LivingKitchen v Kölnu so predstavili zanimivo raziskavo, v kateri so anketirane spraševali prav o njihovi sanjski kuhinji. Rezultati ankete, v kateri je sodelovalo več kot 12.000 ljudi, so presenetili tudi proizvajalce kuhinjskega pohištva.

Pokazalo se je namreč, da gre marsikateri trend, ki ga ponudijo proizvajalci, čisto mimo pričakovanj kupcev. Najprej so jih spraševali o slogu pohištva, ki jim je všeč. Kar 48 odstotkov jih je odgovorilo, da je to brezčasen klasični slog opreme, 24 odstotkov pa jih ima raje modernega dizajnerskega. Prvo veliko presenečenje se je odkrilo pri vprašanju o odprtem bivalnem prostoru, katerega del je tudi kuhinja z jedilnico, to je namreč trend, ki ga predstavljajo tako rekoč vsi proizvajalci. A kakor je pokazala anketa, si kar 52 odstotkov vprašanih ne želi takšne odprte kuhinje, ampak v ločenem prostoru. O razlogih za to jih niso spraševali.

Med barvami se jim je zdela najbolj sprejemljiva bela (27 odstotkov), ki je še vedno med modnimi, sledijo ji pastelni (24 odstotkov) in rjavi odtenki (21 odstotkov), 13 odstotkov bi imelo kuhinjo živih barv, medtem ko modna črna ni prav pogosto zaželena, izbralo jo je le 1,6 odstotka vprašanih.

V kategorijo presenečenj spada tudi ugotovitev, čemu kupci dajejo prednost, ko se odločajo za nakup nove kuhinje. Na prvem mestu je seveda kakovost, to ni presenetljivo, sledijo ji vzdržljivost materialov, energijska učinkovitost, veliko shranjevalnih površin, cena, ergonomija, šele na zadnjem mestu je dizajn oz. videz kuhinje.

Fleksibilnost kuhinje po meri

Zdaj za večino kuhinj pravimo, da so narejene po meri, saj lahko tudi med standard­no zasnovanimi elementi serijske izdelave izbiramo, kaj bomo postavili v domačo kuhinjo. A se kljub temu razlikujejo od kuhinj, ki so narejene v mizarskih delavnicah, vsak element posebej za točno določenega naročnika in točno določen prostor. »Prednost kuhinj, narejenih po meri, je zlasti v fleksibilnosti, ko gre za barvne kombinacije, dimenzije posameznih delov in na koncu različne dekorativne elemente, kot so ročaji, svetila, ki si jih vsak kupec izbira po želji,« odgovarja Primož Petrič iz podjet­ja Pobles na vprašanje, katere so prednosti kuhinje po meri.

Pomembno je, pravi, da kupcu ponudijo več možnosti pri oblikovanju interierja, v zavedanju, da smo ljudje različni, imamo drugačne bivalne navade in način življenja. »Najprej vsakemu naročniku prisluhnemo. Pomembne so njegove navade, potrebe, pričakovanja. Nato se osredotočimo na prostor, odmerjen kuhinji, in ugotavljamo, kaj ta dopušča,« pojasnjuje Petrič. Zatem skupaj s kupcem in svetovalcem oz. arhitektom umestijo želene elemente ter pred­lagajo določene rešitve. Sledi predstavitev materialov (prednosti, slabosti, cenovni razred), izdelajo tudi računalniško 3D-projekcijo (renderje), kajti večina kupcev si po besedah sogovornika elemente v prostoru težko predstavlja. Če se naročnik odloči za nakup, strokovni delavci opravijo še natančne izmere na objektu, potem pa se že lahko začne izdelava.

Po besedah Janeza Zupanca iz Mizarstva Zupanc je pri kuhinjah po meri izdelava elementov neodvisna od vgradnih gospodinjskih aparatov, zato se lahko element popolnoma prilagodi prostoru. Tako se znebijo zaključnih »blend«, za katerimi ostane neizkoriščen prostor. Prav tako so skoraj neomejene možnosti pri izbiri in kombiniranju materialov za zunanje površine in korpuse omar ter ročajev. Popolnoma odprte možnosti so po besedah Zupanca tudi pri ureditvi notranjosti, še posebno visokih shranjevalnih omar, za katere se lahko izdela unikatna notranjost (izbira notranjih predalov, razporeditev polic, vgradnja izvlečnih pultov …). »Prednost kuhinje, ki je izdelana po meri, ni samo dimenzijska prilagodljivost, ampak so lahko elementi kuhinje, ki niso odvisni od vgradnih aparatov, enake oblike in iz enakih materialov kot pohištvo v dnevni sobi in jedilnici,« še pojasnjuje Zupanc.

Delovni trikotnik

Razporeditev kuhinjskih omaric in gospodinjskih aparatov je v kuhinjah po meri enaka kot pri serijsko izdelanih. Ravna se po načelu kuhinjskega delovnega trikotnika, za katerega velja, da vsota razdalje med tremi ključnimi delovnimi območji (to je med kuhališčem, pomivalnim koritom in hladilnikom) ne presega 6,6 metra. Ta delovna območja naj bi bila organizirana v enakem zaporedju kot priprava hrane. Če so predaleč narazen, ste prisiljeni v preveč nepotrebnih korakov, če pa so preblizu, je gibanje omejeno, pravi Primož Petrič. Pri načrtovanju upoštevajo tudi naročnikovo višino, ergonomijo med posameznimi delovnimi operacijami, število članov v gospodinjstvu, individualne želje ter obstoječe napeljave (voda, elektrika, zračnik).

Kupci so po Petričevih besedah vse bolj ozaveščeni in se zavedajo, da se v hitrem proizvodnem procesu, kot je izdelava serijskega pohištva, težko dosežeta vrhunska kakovost in fleksibilnost, zato se odločijo za izdelavo po meri. »Mi kot proizvajalec pohištva po naročilu v sodelovanju z oblikovalci in arhitekti veliko laže zagotovimo visoko kakovost,« je prepričan sogovornik.

Po izkušnjah Zupanca se kupci odločajo za kuhinje po meri zlasti zaradi večje fleksibilnosti pri izbiri materialov in upoštevanju specifičnih lastnosti prostora (plinske napeljave, mansarde, dimniki v kuhinjah, nepravilne oblike prostorov). »Zamislijo si lahko tudi unikatne elemente, ki se popolnoma prilagajajo specifični situaciji. Na ta način je lahko kuhinja veliko bolj funkcionalna,« poudarja sogovornik in dodaja, da naročniki večinoma dobro vedo, kaj si želijo v tem prostoru (v smislu funkcionalnosti) in kaj jih moti. To so ljudje, ki se zavedajo svojih potreb in navad, zato si želijo novo kuhinjo ustrezno prilagoditi.

Od lebdečih miz do travnih bilk

Želje naročnikov so zelo različne, pravi Petrič, ljudje imamo pač različne potrebe, navade in želje. Nekaterim oprema pomeni več v smislu estetike, nekateri prisegajo na uporabnost, ne glede na to pa poskušajo ustvariti edinstven in privlačen ambient, naj bo to kuhinja v garsonjeri ali vili.

Pri svojem delu, pravi, se srečujejo tudi z nenavadnimi željami, kot so lebdeče mize ali odtenek barve travnih bilk, ampak zaradi takšnih zamisli je njihovo delo še bolj zanimivo. Zadnja kuhinja, ki so jo izdelali, je imela poseben cvetlični element oz. vgrajeno korito, v katero so posadili sveže začimbe. To ji je dalo poseben pridih, pravi. V Mizarstvu Zupanc pa so izdelali kuhinjo z unikatno narejeno napo nad celotnim delovnim otokom, ki je v prostoru delovala kot lebdeči objekt.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE