Iz pipe kaplja, odtok ne požira ...

27. 2. 2011 | Besedilo: Barbara Primc

kopalnice, odtok, pipe, fuge, vodni kamen, težave

Trda voda, zaradi katere se na mrežici v pipi nabere vodni kamen in ovira pretok vode, kapljanje iz pipe zaradi tesnila, ki je popustilo, in zamašen odtok so težave, ki so pogoste v kopalnicah. V novih s tem praviloma ne bi smeli imeti težav, če so bili uporabljeni kakovostni materiali in delo strokovno opravljeno. Vsekakor je priporočljivo težave, ko se pojavijo, čim prej odpraviti.

Vodni kamen na pipah, ploščicah in umivalnikih je nadloga, ki jo je najbolje odstranjevati sproti, drugače postane še bolj trdovraten. Lotimo se ga lahko s posebnimi namenskimi čistili za odstranjevanje, učinkovita pa so tudi manj agresivna in do okolja prijaznejša naravna sredstva, kot sta citronska kislina in kis. Če so madeži vodnega kamna še posebno trdovratni, nanje položimo v kis namočeno vato in pustimo delovati pol ure, nato pa površino zdrgnemo z gobico.

Zamašena mrežica v pipi

Vodni kamen se največkrat nabere na mrežici v pipi, zato je iztok vode oviran; vodni curek je lahko prešibek ali pa prši na vse strani. Poleg tega se v mrežici zbirajo drobni koščki iz vodovodnega omrežja, zato jo je treba očistiti. Najprej s ključem ali z gladkimi kleščami (da ne poškodujemo vijaka) odstranimo navoj, s katerim je mrežica pritrjena na pipo. S topim nožem nežno postrgamo kamen z mrežice, nato pa jo skupaj z vijakom in gumijastim tesnilom za dvajset minut namočimo v sredstvo za razgrajevanje vodnega kamna, citronsko kislino ali kis. Vodni kamen bi se moral v tem času razgraditi. Če se ni, vse skupaj pustimo namočeno čez noč. Preden vse tri dele namestimo nazaj, skozi pipo spustimo najprej toplo vodo, nato še mrzlo, da iz nje stečejo še delci umazanije iz vodovodnih cevi. Mrežica bo tako nekaj časa ostala čista. Če je ne moremo očistiti, bo treba kupiti novo, pri čemer je priporočljivo, da se v trgovino odpravimo s staro v roki.

Nadležno in negospodarno kapljanje

Nenehno kapljanje iz pipe ni samo moteče, predvsem je negospodarno. Najverjetneje je popustilo tesnilo v pipi in ga bo treba zamenjati. Tesnila se hitreje kvarijo in mrežice pogosteje zamašijo, če v vodovodni napeljavi ni čistilnega filtra. Najprej zapremo ventil za dotok vode pod umivalnikom (če vodovodna cev nima svojega ventila, moramo zapreti ventil na cevi, po kateri dovajamo vodo za ves prostor ali vse stanovanje). S kleščami za pipe ali s cevnimi kleščami s krpo odstranimo ročaj z armature. Tesnilo je pritrjeno z matico, ki jo prav tako odstranimo, nato pa tesnilo zamenjamo in vse dele pravilno namestimo nazaj.

Zamašen odtok

Odtok se zaradi umazanije, las in dlak, ki skupaj z vodo odtekajo vanj, pogosto zamaši. Še pogosteje se iz njega širi neprijeten vonj. Odtok, iz katerega smrdi, splaknemo z vrelo vodo, v kateri smo raztopili nekaj sode bikarbone. V odtok, ki slabo požira, lahko zlijemo žličko do dve sredstva za pranje posode v pomivalnem stroju in pustimo delovati deset do petnajst minut, nato splaknemo z vrelo vodo. To je sicer priporočljivo narediti dvakrat ali trikrat na leto oziroma vsakokrat, ko opazimo, da odtok slabše požira. Podobno lahko naredimo s sodo bikarbono, nekateri prisegajo tudi na kokakolo; liter te pijače po njihovem učinkovito razgradi vso svinjarijo, ki se je nabrala v odtoku oziroma ceveh.

Če se je odtok zamašil, bo treba uporabiti odmaševalec. Najprej nepredušno zamašimo pretočno odprtino v umivalniku z vlažno krpo, odtok prekrijemo z gumijastim odmaševalcem odtokov. Pritiskanje palice na odmaševalcu k dnu umivalnika ustvarja pritisk, kar v večini primerov zadostuje za odmašitev. Pri tem ne pozabimo odstraniti las in dlak, ki ostanejo na rešetu odtoka, še zlasti pod vijakom za zamašitev odtoka.

Preden se nad zamašeni odtok spravimo z odmaševalcem, preverimo še, kaj vse se je nabralo v sifonu pod umivalnikom. Če ga že dalj časa nismo očistili, je v njem verjetno polno las in drugih delcev, navadno sprijetih v kepo. Čiščenje sifona je zaradi zaudarjajočega vonja bolj neprijetno kot zapleteno opravilo. Najprej pod umivalnik postavimo posodo, v katero bo stekla voda. Nato odvijemo matico na sifonu, ga potegnemo iz stene in iz njega zlijemo vodo. Nato ga razstavimo in speremo pod tekočo vodo, najbolje toplo, po potrebi uporabimo malo čistilnega sredstva, ki bo razmastilo notranje stene. Ko vse skupaj spet sestavimo in privijemo, preverimo, ali smo to naredili, kakor je treba – odpremo pipo, in če nikjer nič ne pušča, je delo dobro opravljeno.

Bele fuge se hitro umažejo

Umazane fuge marsikatero gospodinjo ravno tako spravljajo ob živce kot madeži vodnega kamna. Najbolj zamudno, hkrati pa najbolj učinkovito je, da po umazanih fugah popršimo blago čistilno sredstvo, nato pa jih temeljito zdrgnemo z zobno ščetko in na koncu speremo s čisto vodo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE