Domača ustvarjalnica: Malenkosti za kuhinjo

8. 5. 2015 | Besedilo: K. N. M. | Fotografije: living4media

naredi sam, kuhinjski oddatki, domača ustvarjalnica, kuhinja

Kuhinja je tisti prostor doma, ki je najbolj založen z najrazličnejšimi pripomočki in drobnarijami. Je tudi prostor, za katerega največkrat kupujemo nove in nove stvari, pa naj bo zato, ker so se stare pokvarile, izgubile, obrabile ali pa smo se jih preprosto naveličali. Tokrat smo poiskali štiri predloge za kuhinjo, ki jih z malo truda lahko ustvarite sami.

Pisan lesen pribor za kuhanje

Z živahnimi barvami pobarvani ročaji lesenih kuhalnic, velikih žlic in drugega lesenega pribora bodo bolj popestrili kuhinjo, kot pa bili uporabni pri vsakodnevni kuhi. Pobarvamo jih lahko z različnimi odtenki lazur za les na vodni osnovi, ki po navedbah proizvajalcev ne škodijo okolju in uporabniku, vendar ni najbolj modro, da z njimi kuhamo, saj bi se barva zaradi vlage in vročine lahko spirala v hrano. Poleg tega ne bi dolgo zdržali nenehnega pomivanja z vročo vodo in detergenti. Lahko pa star lesen pribor, ki je odslužil svoje, postane okras na pultu ali igrača v otroški kuhinji.

Ročaje pred nanosom lazure, ki jo po potrebi redčimo le z vodo, očistimo in na rahlo obrusimo s finim smirkovim papirjem. Lazuro nanesemo v dveh ali treh slojih, med vsakim nanosom pa se mora popolnoma posušiti.

Potrebujemo:

  • stare kuhalnice, žlice, polentarice ...
  • lazurne premaze za les na vodni osnovi v različnih odtenkih (cena 3,5 evra za 0,2 litra)
  • kakovosten tanjši čopič (cena približno 3 evre)
  • kos finega smirkovega papirja

 

Podstavek za vročo posodo

Podstavkov, ki jih podlagamo pod vročo posodo na mizi ali kuhinjskem pultu, ni nikoli dovolj pri roki. V trgovinah lahko kupimo zelo preproste ali pa umetelne, lahko pa jih izdelamo sami iz plutovinstih zamaškov, ki so se nabrali. Te boste uporabili, če vas ne moti, da je podstavek iz zamaškov različnih debelin, le dolžine jim boste morali odmeriti enake, da bo površina ravna. Pri tem se boste seveda morali ravnati po najmanjšem zamašku. Lahko pa preprosto kupite zavojček enakih.

Najprej jih razporedite drugega ob drugem (lahko pokončno ali vzdolžno), da določite velikost podstavka, potem pa jih zlepite z lepilom za pluto, tako da ga nanašate na celotno površino stika. Pustite stati vsaj nekaj ur, da se zamaški res sprimejo, potem pa jih lahko po obodu povežete še z rafijo, vrvjo ali kakšnim okrasnim trakom.

Potrebujemo:

  • od 25 do 50 zamaškov (cena 4,40 evra za 25 kosov)
  • namensko lepilo za pluto (cena 9 evrov za 20 g)
  • kos vrvi ali okrasnega traku
  • olfa nož, če bo treba zamaške rezati

 

Stekleno stojalo za pribor

Če sta druščina, ki smo jo povabili v goste, in dogodek, ki smo ga pripravili, bolj sproščena, naj bo tako videti tudi miza. Dobrote, krožnike, pribor in prtičke nanjo postavimo tako, da si vsak lahko jemlje tisto, kar želi in kadar mu prija. Kljub temu mora na mizi vladati nekakšen red, malo nerodno je, če denimo jedilni pribor leži vsevprek ali na neprivlačnem kupu. V dveh večjih kozarcih ali dveh manjših steklenih vazah, ki ju povežemo z barvnimi elastikami, pa bo zagotovo deloval prikupno in urejeno.
Novo stojalo za pribor lahko postane stalnica, lahko pa vedno znova uporabimo drugačne elastike ali dekorativne trakove, primerne priložnosti.

Potrebujemo:

  • dva večja kozarca različne višine in premera čim bolj pravilne valjaste oblike ali
  • dve vazi različne višine in premera čim bolj pravilne valjaste oblike
  • vsaj 6 mm široke elastike različnih barv (cena 0,6 evra za meter)

 

Obešeni lončki za shranjevanje

V kuhinji imamo veliko drobnih pomagal in orodja, ki ga moramo imeti pri roki, a hkrati na svojem mestu, da ga ne iščemo vedno znova. Ena od rešitev so lahko preprosti, doma narejeni lončki, ki jih obesimo na držalo na steno ali zataknemo kam drugam. Izdelamo jih lahko iz starih poločevink ali uporabimo lončke iz trde plastike. Če smo se odločili za pločevinke, jih dobro operemo in zgornji rob s kleščami poravnamo tako, da se na njem ne moremo urezati. Odstranimo jim nalepke in njihovo površino ovijemo z okrasnimi trakovi, potiskanim ali barvnim lepilnim trakom, lahko pa okoli njih ovijemo pisane ali naravne vrvice. Uporabimo lahko tudi elastike različnih barv in debelin.
Na vrh lončka z novo podobo pripnemo ščipalko za spenjanje papirja oziroma sporočil, to pa zataknemo v kljukico, ki jo obesimo na stensko držalo.

Potrebujemo:

  • več starih pločevink ali lončkov iz trde plastike
  • okrasne trakove, lepilni trak, vrvice, elastike ...
  • namensko lepilo, če bomo lončke ovijali z vrvicami ali okrasnimi trakovi
  • klešče za stiskanje pločevine, da poravnamo robove
  • ščipalke za papir (cena 0,60 evra za kos)
  • kljukice za obešanje (cena 6 evrov za 6 kosov)

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE