Pred nakupom nepremičnine

25. 8. 2011 | Besedilo: K. Ž.

nakup nepremičnine, svetujemo, hiša, dom

Nakup in selitev v novi dom je velik korak. Ne glede na to, ali ste pred to prelomnico prvič ali pa ste glede selitev že pravi stari maček, vam lahko nekaj priročnih nasvetov prihrani obilico časa in energije. Preden se odločite za nakup, preletite spodnjih nekaj napotkov in kmalu boste korak bliže svojemu novemu poštnemu naslovu.

Izberite nepremičninskega agenta
Priporočljivo je, da si pred nakupom poiščete nepremičninskega agenta, ki vas bo zastopal in vodil skozi celoten postopek. Ti imajo namreč številne izkušnje s tovrstnimi posli in dobro poznajo spremenljive in muhaste razmere na nepremičninskem trgu. Poizkušajte najti agenta, ki so vam ga priporočili prijatelji ali pa se pozanimajte pri sosedih, ki prodajajo svoj dom, kako so zadovoljni s svojim.

Nakup na lastno pest
V kolikor se nameravate nakupa nepremičnine lotiti sami, brez pomoči nepremičninskega agenta, se pred tem dobro pozanimajte o vseh postopkih, vpisu v zemljiško knjigo, kako sestaviti pogodbo … V pomoč so vam lahko tudi številni nasveti na spletu (NLB: Pravni nasveti ob nakupu nepremičnin, SLONEP: Predstavitev nakupa nepremičnine, postopki in morebitne pasti). Prednost nakupa na lastno pest je v tem, da vam nepremičninskemu agentu ne bo potrebno plačati takse oziroma provizije, pač pa boste ta denar pospravili v svoj žep. Slabost pa, da se boste morali za oglede dogovarjati povsem sami, prav tako boste morali sami poskrbeti tudi za pogodbene informacije – pri tem vam lahko na pomoč priskočijo odvetniki, ki so specializirani za nepremičninsko pravo.

Želje prilagodite svojim zmožnostim
Skrbno preglejte svoje finančno stanje in naredite realno oceno, koliko si za nakup nepremičnine lahko privoščite. Pri tem upoštevajte, da boste morebitni kredit odplačevali od 15 do 30 let, zato načrtujte preudarno in previdno. Če niste povsem prepričani, ali boste lahko odplačevali obroke kredita, na spletu poiščite različne možnosti kreditiranja in izračunajte, kaj bi tak strošek pomenil za vaš proračun.

Poiščite najugodnejšega posojilodajalca
Kako visoko posojilo vam bo odobrila posamezna banka, je odvisno predvsem od vaših kreditnih sposobnosti in plačilne zgodovine.

Denar zagotovite pred nakupom
Ena najpogostejših napak, ki jih delajo kupci nepremičnin je zagotovo ta, da se dogovarjanja za nakup lotijo še preden jim banka odobri kredit oziroma preden vedo s koliko denarja pravzaprav razpolagajo. Posojilodajalec bo pred odobritvijo kredita od vas zahteval določene podatke in se na podlagi teh odločil o višini posojila. Šele ko je to enkrat odobreno, začnite z dogovarjanji za nakup. Pozanimajte se tudi, v kolikšnem času od odobritve je potrebno dokončno skleniti pogodbo za kredit, da vam v primeru zapletov pri iskanju novega doma dogovor ne bi zapadel.

Iskanje novega doma
Pri iskanju nepremičnine naj izgled oziroma zunanji videz ne bo edino merilo, ki vas prepriča, da se zaljubite v določeno hišo ali stanovanje. Pozorni bodite tudi na funkcionalnost – tloris in razporeditev sob sta še kako pomembna. Pregled novogradenj najdete tudi na naši spletni strani.

Oddajte ponudbo
Ko najdete nepremičnino, ki bi lahko postala vaš novi dom, je čas, da razmislite, kolikšna je maksimalna vsota, ki ste jo pripravljeni odšteti zanjo. Z nepremičninskim agentom se pogovorite, kakšne so cene primerljivih nepremičnin v okolici in določite znesek, ki ste ga pripravljeni ponuditi prodajalcu.

Počakajte na dokončno odobritev kredita
Ko se s prodajalcem uspete dogovoriti za končno ceno, lahko banka oziroma posojilodajalec začne z obdelavo posojila in izplačilom.

Končni pregled nepremičnine
Preden dokončno podpišete pogodbo s prodajalcem in vam ta izroči ključe vašega novega doma, obvezno opravite še zadnji pregled nepremičnine. V kolikor je potrebno, za to najemite strokovnjaka, ki bo podrobno pregledal gradbene, električne, vodovodne in arhitekturne komponente doma. V kolikor bi ugotovili kakršnekoli nepravilnosti ali pomanjkljivosti, ki vam doslej niso bile znane, od prodajalca nepremičnine zahtevajte znižanje prodajne cene oziroma plačilo popravila.

Sklenitev kupoprodajne pogodbe
Na dan primopredaje in dokončne sklenitve pogodbe morate imeti urejeno vso papirologijo, povezano z odobritvijo kredita in vso ostalo potrebno dokumentacijo. Ko se dogovorite o vseh podrobnostih glede zavarovanja, prepisa in plačila raznih pristojbin in davkov, prodajalec in kupec podpišeta papirje, na koncu pa sledi še predaja ključev novemu lastniku. V kolikor je le mogoče, le-te preizkusite takoj na mestu, da bi se izognili kasnejšim zapletom.

Nakup nepremičnine se morda na prvi pogled zdi dolgotrajen in zapleten proces, a s pozitivnim odnosom in pravilnim načrtovanjem vam bo iskanje novega stanovanja v veliko veselje. Veš dom je vaše kraljestvo, zato si vzemite čas in izberite pametno, da vam bo v veselje še na mnoga leta.

Vir: Freshome

KOMENTARJI

Stane
26. 8. 2011 09:24

Zelo uporabno!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE