Vsak petnajsti prebivalec Slovenije živi v najemnem stanovanju

28. 6. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

nepremičnine, najemniška stanovanja

V Sloveniji je bilo 1. januarja 2015 po podatkih Stastističnega urada RS 845.400 stanovanj. Naseljena so bila štiri stanovanja od petih, med nenaseljenimi je bilo 20.000 počitniških stanovanj. Povprečno so v stanovanju prebivale tri osebe, vsak petnajsti prebivalec Slovenije pa je živel v najemnem stanovanju, so zapisali na spletni strani.

Naseljenih je bilo 674.500 stanovanj, v njih pa je v skoraj 800.000 zasebnih gospodinjstvih živelo 96,7 odstotka prebivalcev Slovenije. V več kot 162.000 stanovanjih, velikih povprečno 64 kvadratnih metrov, je živel en prebivalec. To so bile večinoma ovdovele ženske, v povprečju stare več kot 60 let.

V najemnih stanovanjih, ki predstavljajo 8,2 odstotka vseh naseljenih stanovanj, je prebival vsak petnajsti prebivalec Slovenije. Povprečna starost najemnikov tržnih najemnih stanovanj je bila 34 let. Med njimi je bilo tudi nekaj predstavnikov starejše populacije, med katerimi je bilo več ločenih oseb.

Stanovanja v eno- ali dvostanovanjskih stavbah - takih je bilo okoli 60 odstotkov - so v povprečju merila 97,1 kvadratnega metrov. Ostala stanovanja v tri- ali večstanovanjskih in drugih stavbah so v povprečju obsegala 55,2 kvadratna metra uporabne bivalne površine.

Večina stanovanj, 91 odstotkov, je bila v lasti fizičnih oseb, šest odstotkov v lasti javnega sektorja, preostala stanovanja pa so si lastile druge pravne osebe. Vsako peto stanovanje v Sloveniji je bilo nenaseljeno. Od teh je bilo 150.700 praznih, 20.300 pa počitniških stanovanj. Počitniško stanovanje je imelo v lasti ali solasti nekaj manj kot 19.000 gospodinjstev.

Lastniki treh četrtin stanovanj, zgrajenih po letu 2010, so bile fizične osebe. Po letu 2010 so v Sloveniji gradili predvsem eno- ali dvostanovanjske stavbe, do leta 2015 je bilo v njih zgrajenih 9600 stanovanj.

Od leta 2011 se število stanovanj v Sloveniji skorajda ni spremenilo, čeprav je bilo od takrat zgrajenih 14.500 novih. To je posledica bolj sistematičnega zbiranja podatkov o nepremičnin od leta 2014 naprej, ko so zaradi obveščanja o informativnih izračunih davka na nepremičnine lastniki v večjem številu začeli urejati podatke o stanovanjih v registru nepremičnin.

Iz stanovanjskega fonda je bilo tako izločenih okoli 5000 stanovanj v starih stavbah, okoli 10.000 starih in nedokončanih stanovanj v registru nepremičnin pa je bilo opredeljenih kot neprimernih za bivanje. Posledično se kakovost nabora stanovanj izboljšuje, saj je v njem čedalje manj stanovanj brez kopalnice, stranišča in osnovne infrastrukture, so še zapisali na spletni strani statističnega urada.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE