Svetloba: Futuristični minimalizem

26. 11. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

svetila, svetloba

V svetu sodobnih svetil lahko občudujemo tako razkošne lestence kot minimalistična svetila, ki jih zaznamujeta lepa oblika in tehnična dovršenost. Pod njimi se podpisujejo najbolj zveneča imena iz sveta oblikovanja.

Nova svetila, ki jih podjetja predstavljajo na največjih sejmih, so izčiščenih oblik, delujejo elegantno in prefinjeno, lahko so viseča, stoječa, namizna ali stenska, vedno delujejo kot nekakšne svetlobne instalacije, kljub minimalizmu pa hkrati kot dekoracija v prostoru. Po besedah oblikovalke Julije Zornik Strle iz salona Strle svetila pri oblikovanju svetil prevladuje futuristični minimalizem, kar omogočajo novi svetlobni viri, to je LED-tehnologija. Po drugi strani pa se vrača nostalgični slog petdesetih, šestdesetih in sedemdesetih let, vendar oblikovno poenostavljen in tehnološko posodobljen.

Oblikovalci so navdušeno sprejeli nove svetlobne vire. Predvsem LED-tehnologija si je dokončno izborila svoje mesto, tako pri tehničnih svetilih, ki se uporabljajo v javnih prostorih, kot pri dekorativnih, namenjenih za osvetlitev stanovanj in hiš. Z novimi tehnologijami lahko po besedah oblikovalke varčujemo z energijo, oblikovalcem pa omogočajo snovanje minimalističnih oblik svetil in uporabo materialov, kot so tekstil, papir, karton in umetne mase. Ti materiali so namreč občutljivi za toploto, ki jo oddajajo klasični svetlobni viri, kot sta žarnica z žarilno nitko in halogenska sijalka. Nove tehnologije in smernice tako vključujejo tudi nove materiale, zato oblikovalci poleg prej naštetih uporabljajo še karbonska vlakna. Hkrati pa je tudi na tem področju opaziti trend vračanja k naravi oziroma lesu, saj kar nekaj proizvajalcev ponuja svetila iz neobdelanega lesa. V naboru barv prevladuje minimalizem. Oblikovalci jih dodajajo v zelo majhnih količinah in oblikah, v izbrani barvi je na primer le vrvica, na kateri visi svetilo. Poleg bele in črne so rdeča, zelena in rumena le redki živahni odtenki.

Na oblikovanje svetil precej vpliva tudi velik poudarek na recikliranju materialov. Prav tako je po besedah Nike Furlan iz podjetja Intralighting pomembno ustvarjanje dobrega počutja z osvetlitvijo, pri čemer se svetloba prilagaja človeku (z regulacijo, menjavo barvnih tonov glede na počutje in čas v dnevu), ob tem je treba veliko pozornosti nameniti razumevanju uporabnika svetila, njegovih potreb in pričakovanj. »Kakovostna osvetlitev, ki je prijazna do človeka, pomeni usmeritev svetlobe samo tja, kjer jo potrebujemo, in le toliko, kot je potrebujemo,« poudarja sogovornica in dodaja, da to pripomore tudi k energijski učinkovitosti.

Slovenci in trendi

Na sejmih in drugih oblikovalskih dogodkih v tujini lahko vsako leto občudujemo svetila, ki presenetijo z lepo obliko ali izvirno zamislijo. Toda koliko teh svetil res pride v naše domove, koliko pravzaprav Slovenci sledimo trendom pri izbiri luči? »Trendi v svetu oblikovanja svetil so hitrejši od sledenja Slovencev,« odgovarja Julija Zornik Strle in dodaja, da novosti velikokrat pridejo k nam z zakas­nitvijo. Ob tem opaža, da se pa po oblikovnem okusu največkrat zgledujemo po sosednjih Italijanih. Deloma tudi zaradi močne prisotnosti proizvajalcev svetil z italijanskimi oblikovalci. Slovenski kupec je še vedno previden, pravi sogovornica. Večina se jih po njenih izkušnjah odloča za preproste oblike, kot so kocke in okrogle stropne luči, med materiali pa največkrat za steklo oziroma imitacijo stekla, pri barvah sta najpogostejša izbira bela in aluminij. Kot še dodaja oblikovalka, slovenske kupce zlasti zanimata prihranek pri rabi energije in cena svetila, včasih tudi na račun kakovosti.

Po besedah Nike Furlan iz podjetja Intra Lighting smo sicer Slovenci razgledani in v koraku s časom ter novimi tehnologijami, tudi oni pa opažajo, da večina sprašuje le o začetni investiciji, ne pa tudi o stroških uporabe. Nekatera napredna svetila so na prvi pogled res dražja, pritrjuje sogovornica, vendar se s prihrankom energije njihova višja cena kmalu povrne v primerjavi s cenejšimi, a potratnejšimi. Za lažjo primerjavo stroškov so zato razvili posebno orodje Intra Calculator, ki na preprost način izračuna in primerja stroške različnih svetil v določenem obdobju in tudi čas, v katerem se investicija povrne.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE