Publikacija o prednostih obnovljivih virov

Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije z novo publikacijo osvetljuje prednosti zamenjave fosilnih energentov s trajnimi in obnovljivimi energetskimi viri. »S publikacijo želimo k večji angažiranosti na tem področju spodbuditi tudi državo,« pravijo na združenju.

Kakor pravi tajnik Združenja za energetsko neodvisnost Slovenije Božo Dukić, stremijo k cilju, da bi imel vsak objekt vgrajeno toplotno črpalko, da bi se ogreval na biomaso ali imel na strehi sončno elektrarno: »Sonce in drugi obnovljivi viri samo dajejo, nič ne jemljejo nazaj.«

Na osnovni šoli v Hruševju so že pred 14. leti investirali v toplotno črpalko. Pred tem so za ogrevanje namenili okrog 10.000 evrov na leto, zdaj le še med 2000 in 3000 evrov. Takšne in podobne objekte, ki se namesto s fosilnimi energenti ogrevajo z obnovljivimi viri energije, so v združenju želeli predstaviti širši javnosti, zato so se odpeljali po Sloveniji, jih fotografirali in ustvarili publikacijo. V njej so tudi informacije oziroma kontakti, ki bi jih zainteresirani potrebovali.

Slovenske občine imajo po Dukićevih besedah v lasti več kot 1200 objektov, ki bi se jim naložba v trajnostno energijo povrnila v nekaj letih. V združenju sicer pripravljajo projekt, s katerim bi Gorenjsko in Severno Primorsko ter Notranjsko in Dolenjsko povezali v neodvisno regijo po vzoru Koroške v Avstriji. »Na ta način bi lahko lažje kandidirali tudi za evropska sredstva in pridobili več projektov,« je dejal Božo Dukić.

Marko Femc, član upravnega odbora združenja, je kritičen do pristojnih državnih institucij. Kot je opozoril, države v Evropi in ZDA tekmujejo, katera bo prva sprejela bolj pogumno strategijo na področju obnovljivih virov, pri nas pa se sprejema energetski koncept: »Lani, ko so na ministrstvu objavili izhodišča, smo bili vsi veseli, a se je izkazalo, da gre za dveletni plan, kako naj bi te stvari sprejemali. Stvari gredo pri nas v popolnoma napačno smer. Namesto da bi bila država pogumna in sprejemala odločitve, da bomo čim prej obnovljivi, s sprejemanjem teh odločitev zavlačuje.«

Država mora po Femčevih besedah do novembra pripraviti strategijo o alternativnih gorivih: »Norveška razmišlja, da bi leta 2025 prepovedala prodajo novih avtomobilov na dizel in bencin. Če boste to povedali na katerem koli uradnem srečanju v Sloveniji, vas bodo dali v bolnico.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE