Mariborska Snaga zaostruje nadzor nad odlaganjem odpadkov

»V zadnjih treh mesecih opažamo povečano število onesnaženih ekoloških otokov, zato bomo v sodelovanju s pristojnim medobčinskim inšpektoratom izvedli poostren nadzor nad zbiranjem odpadkov v gospodinjstvih. Spremljali bomo tudi zbiranje odpadkov, ki nastajajo v delovnih procesih,« so sporočili iz mariborskega javnega podjetja Snaga.

Razlogov za onesnaženost ekoloških otokov je več, pravijo v družbi za ravnanje z odpadki in druge komunalne storitve Snaga: »Razlog so predvsem premajhni zabojniki za posamezna gospodinjstva, uporaba ekoloških otokov za odpadke, ki nastajajo v proizvodnih dejavnostih, ter neustrezno ločevanje odpadkov na njihovem izvoru, torej tam, kjer odpadki nastajajo.«

V mariborski Snagi poudarjajo, da jim morajo gospodinjstva vsako spremembo javiti najpozneje v osmih dneh, predvsem, ko gre za število članov v posameznem gospodinjstvu – od tega je namreč odvisna velikost posode za mešane komunalne odpadke, ki je osnova za obračun sistema ravnanja z odpadki. »Stranka, ki želi menjati posodo za manjšo, mora zahtevku za menjavo predložiti potrdilo upravne enote, iz katerega je razvidno, koliko članov je prijavljenih v tem gospodinjstvu. Nato bomo šest mesecev spremljali zbiranje in ločevanje odpadkov v tem gospodinjstvu – če se bo vloga izkazala za upravičeno, bodo posodo menjali za manjšo,« pojasnjujejo v Snagi.

V primeru večstanovanjske stavbe mora zahtevek za menjavo vložiti upravnik in zahtevku predložiti sklep etažnih lastnikov, iz katerega je razvidno, da se z menjavo strinja večina etažnih lastnikov.
Predvsem na ekoloških otokih, ki so nameščeni v neposredni bližini gostinskih lokalov, pa uslužbenci Snage opažajo povečane količine odpadkov, ki nastajajo v gostinski dejavnosti. V družbi opozarjajo, da uporaba otokov za odpadke, ki nastajajo v dejavnosti, ni dovoljena, saj so ekološki otoki namenjeni za ločeno zbiranje papirja, embalaže in stekla v količinah, ki jih pridela povprečno gospodinjstvo: »Poostren nadzor bomo izvajali tudi na tem področju in lastnike opozorili na nujnost naročila dodatne posode za ločeno zbiranje odpadkov, v kateri bodo zbirali ločene vrste odpadkov, ki nastajajo v delovnem procesu.«

V Snagi dodajajo, da želijo z nadzorom povečati zavedanje uporabnikov, da so za odpadke, ki jih proizvedejo, dolžni tudi ustrezno poskrbeti, na tak način pa bodo vzpostavili tudi pravičnejše plačevanje sistema ravnanja z odpadki. V primeru ponavljajočih se kršitev bodo ukrepali v skladu s pristojnostmi in pooblastili.

Mariborska Snaga je za intervencijsko čiščenje ekoloških otokov letos porabila že dobrih 110.000 evrov, v celotnem lanskem letu pa 115.000 evrov. Strošek plačujejo vsi uporabniki, čeprav večina zgledno ravna s svojimi odpadki.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE