Odpadni tekstil je lahko nova surovina

2. 11. 2012 | Besedilo: Pija Kapitanovič, Delo.si

tekstilni odpad, predelava tekstila, odpadki, okolje, odpadna voda

V Sloveniji oblačila končajo na deponijah, medtem ko drugje že uporabljajo ustaljene prakse predelave.

V zadnjih dvajsetih letih so modna oblačila postala dostopna širšim množicam. Posledica tega je, poleg propada manjših proizvajalec in trgovcev, vse več »odsluženih« oblačil, ki v Sloveniji končajo na deponiji namesto v predelavi, kot je to praksa drugod.

Odlaganje tekstila je sporno, ker se s tem izgubljajo pomembni naravni viri. Manj problematično je odlaganje naravnih materialov, veliko bolj pa umetnih – sestavljenih iz sintetičnih vlaken. Podatkov o tem, koliko časa se razkrajajo, za zdaj nimamo. Podoben material, iz katerega so sestavljena tudi oblačila, plastika, se razkraja okoli 300 do 400 let, pojasnjujejo v društvu Ekologi brez meja.

V oblačilih so ekološko sporna tudi barvila, s katerimi so tkanine obarvane in se izpirajo v podtalnico med proizvodnjo, gospodinjskim pranjem in kasneje na odlagališčih. Ekologi brez meja prikimavajo tudi trditvi, da zaradi velikih tekstilnih korporacij, kot sta H&M in Inditex (Zara, Bershka ...), potrošniki kupujejo več oblačil, kot jih potrebujejo, kar je opazno med razprodajami ali akcijami »tri za dve«.

Kako poceni moda vpliva na okolje ter kako je s tekstilnimi odpadki v Sloveniji, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE