Fosilna goriva le v najsodobnejših kotlih

30. 9. 2009 | Besedilo: Katarina Nemanič

zemeljski plin, dosje, fosilna goriva, ogrevanje, kotli, olje

Za ogrevanje stavb so obnovljivi viri energije dolgoročno prava in najboljša izbira. Ne le ker so zaloge fosilnih goriv omejene, temveč ker z izkoriščanjem obnovljivih virov zmanjšujemo izpuste toplogrednih plinov in njihove posledice v okolju. Vendar je za zdaj realnost precej drugačna, kot bi si morda želeli. Raba fosilnih goriv je še vedno zelo razširjena, razlogov za to pa je veliko. Med glavnimi sta navajenost uporabnikov na fosilna goriva in premajhna obveščenost o drugih, do okolja prijaznejših možnostih, marsikdo pa vztraja po starem zaradi še vedno visoke naložbe v ogrevalne sisteme, ki izkoriščajo obnovljive vire energije.

Zaradi razširjenosti oljnih in plinskih kotlov, ki ustvarjajo toploto iz kurilnega olja ter zemeljskega in utekočinjenega naftnega plina, tokratni dosje o ogrevanju namenjamo predvsem njim. Dejstvo je namreč, da oljni in plinski kotli ne bodo tako hitro izginili iz domačnih kurilnic, zato je pomembno, da uporabniki vemo, kakšne so najnovejše tehnologije na tem področju in kako kljub rabi fosilnih goriv čim manj obremenjevati okolje in čim bolj učinkovito ravnati z energijo za ogrevanje.

Da so plinski in oljni kotli še vedno zanimivi, povpraševanje po njih pa veliko, potrjujejo predvsem vodilni proizvajalci ogrevalne tehnike, ki na največjih mednarodnih sejmih vedno znova ob bok tehnologijam za izkoriščanje obnovljivih virov energije postavljajo najsodobnejše in izpopolnjene kotle za fosilna goriva. Razvojni trendi na tem področju so usmerjeni v kondenzacijsko tehnologijo z visokim izkoristkom, čim bolj čistim zgorevanjem goriva in čim manjšimi izpusti dimnih plinov v okolje.

Strokovnjaki se strinjajo, da je treba v okoliščinah, pa naj gre za finančne, prostorske ali kakšne druge omejitve, ki ne dopuščajo uporabe obnovljivih virov energije, v novih hišah in pri obnovi ogrevalnih sistemov v starih izbrati prej omenjene naprave, delovanje katerih temelji na najsodobnejši dostopni tehnologiji. Le tako bodo stroški ogrevanja tudi dolgoročno še lahko vzdržni, raba energije učinkovitejša, onesnaževanje okolja pa vsaj malenkost manjše.

Poleg tega se je treba zavedati, da bomo kar najboljše učinke pri ogrevanju dosegli, če je ogrevalni sistem, ki zajema ogrevalno napravo, ogrevala v prostorih in ustrezno krmiljenje, skrbno načrtovan in prilagojen potrebam in lastnostim vsake posamezne hiše. Načrte je treba zaupati projektantom, strokovnjakom za strojne inštalacije, ki bodo vanje vključili tudi izračune gradbene fizike in tako opredelili toplotno bilanco hiše.

V dosjeju, ki je pred vami, najprej obravnavamo različne vire energije, ki jo lahko pretvarjamo v toploto za ogrevanje, in omejitve, ki lahko vplivajo na njihovo izbiro. V nadaljevanju pojasnjujemo razlike med starejšimi visokotemperaturnimi kotli in sodobnejšimi nizkotemperaturnimi ter tistimi, ki temeljijo na kondenzacijski tehnologiji. Omenjamo tudi kotle na lesno biomaso, ki spada med obnovljive vire energije. V etažnih stanovanjih in mansardah je lahko zelo primerno lokalno ogrevanje s pečmi in kamini na lesno biomaso in zemeljski plin, zato preberite članek o osnovnih značilnostih teh naprav.

V nadaljevanju poudarjamo, kako pomembna je pravilno izračunana moč ogrevalne naprave, kaj vse vpliva nanjo in zakaj je ne smemo izbrati le po lastni oceni ali oceni mojstra, ki ne pozna toplotne bilance hiše in s tem njenih toplotnih izgub.

Izkoristki ogrevalnega sistema in ugodje v prostorih so odvisni tudi od pravilno izbranih ogreval. Predstavljamo najbolj razširjeno radiatorsko gretje in osnovne značilnosti ploskovnega gretja ter omenimo, na kaj moramo biti pozorni pred njihovo vgradnjo in pri uporabi. Dosje končujemo z dvema pogovoroma. Bogdan Zupančič, serviser oljnih in plinskih kotlov, opozarja na pomen rednega in kakovostnega vzdrževanja, z dr. Urošem Stritihom s strojne fakultete pa smo pogledali v prihodnost ogrevanja stanovanjskih hiš.

Delo in dom, 30. september 2009

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE