Z naraščajočim spletnim trgovanjem vse več tujerodnih rastlin

23. 12. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

tujerodne rastline

Z naraščajočim spletnim trgovanjem je vse več primerov, ko s pošiljkami z drugega konca sveta k nam prispejo invazivne tujerodne rastline. Te lahko po navedbah Zavoda za varstvo narave v novem okolju povzročijo veliko gospodarsko oziroma okoljsko škodo.

Kot so zapisali na zavodu, kupec naroči tujerodne rastline in jih posadi na vrt, te pa se lahko razširijo v okolje in postopoma oblikujejo goste sestoje, iz katerih izrinejo domorodne vrste. S pošiljko lahko nenamerno vnesemo tudi različne škodljivce, ki so prisotni na rastlinah ali v lesu, še posebej, če je ta neobdelan, so izpostavili.

O tujerodnih rastlinah so na 13. konferenci, ki je prejšnji teden potekala v Cancunu v Mehiki, razpravljale pogodbenice Konvencije o biološki raznovrstnosti, ki jo je Slovenija ratificirala 1992.

Na zavodu so zapisali, da sicer v Evropi za tujerodne vrste, ki bi lahko povzročile veliko gospodarsko škodo, že dolgo veljajo stroga fitosanitarna pravila, za tujerodne vrste, ki imajo škodljive vplive na okolje, ne pa nujno tudi na gospodarstvo, se medtem zakonodajni sistem na evropski ravni vzpostavlja šele v zadnjih letih.

Lani je začela veljati nova evropska uredba, z izvedbenim predpisom pa od avgusta letos velja prepoved uvoza v države EU za 14 vrst rastlin. A na trgu je še na stotine potencialno invazivnih vrst, med njimi so številne okrasne rastline, katerih semena ali sadike so na prodaj v spletnih trgovinah, so opozorili na zavodu.

Za te vrste pogosto ni mehanizmov preverjanja ob vstopu v državo, zato je pomembno, da na nacionalni ravni vzpostavimo sistem zgodnjega obveščanja in hitrega odzivanja.

Oblikovanje takšnega sistema za tujerodne vrste v gozdovih je osrednji cilj projekta Life Artemis. V okviru projekta, ki ga sofinancirajo Evropska komisija, ministrstvo za okolje in prostor in Mestna občina Ljubljana, se bodo do oktobra leta 2020 zvrstile številne aktivnosti, Gozdarski inštitut Slovenije, Zavod za varstvo narave, Zavod za gozdove Slovenije in Zavod Symbiosis pa bodo kot partnerji projekta intenzivno usposabljali strokovnjake in prostovoljce za prepoznavanje tujerodnih vrst ter osveščali javnost o pomenu odgovornega ravnanja s tujerodnimi vrstami.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE