Moja sanjska sobica je ...

3. 9. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko

sanjska sobica, otroška soba, postelja, otroci

»Pošiljam vam risbico svoje sanjske sobice. V njej imam pograd, pisalno mizo, omaro za oblačila in kavč, na katerem pravkar ležim. Na mizi sem narisala veliko plišasto igračko, pod mizo pa šolsko torbo, jeseni grem namreč v šolo,« tako je šestletna Pavlina opisala in narisala svojo sanjsko sobico za naš spletni natečaj z enakim imenom. Z njim smo pred kratkim želeli okusiti kanček otroških sanj, v zameno pa avtorju najbolje ocenjene stvaritve podarili pohištvo za sobo. Pobrskali smo med otroškimi željami in izbrali deset najpogostejših. Med njimi najdemo tako gusarske brloge, postelje na pogradu kot bolj skromne, kot je le malo več zasebnosti, kjer si dva ali več otrok deli isto sobo. Kako ustreči otroškim željam, smo povprašali arhitektko Marjetko Lužovec Hrvatin iz biroja za notranjo opremo Detajl in celota. Objavljamo nekaj risbic, prispelih na naš natečaj, poiskali pa smo tudi primere otroških sob iz domačih prodajnih salonov, v katerih se skriva kakšen odgovor na otroške želje.

Postelja na pogradu

Postelja na pogradu očitno otroke zelo privlači, saj je najpogosteje med njihovimi željami. »Če bi otrok rad spal više oziroma na pogradu, sobica pa ima strop na višini 250 centimetrov od tal ali više, lahko starši željo upoštevajo,« svetuje arhitektka Marjetka Lužovec Hrvatin. S tem se pridobi več prostora za igro na tleh, kjer je strop višji, pa je pod posteljo lahko celo delovni kotiček. Otroška soba s posteljo na višjem nivoju je poleg tega bolj razgibana in unikatna. »Če si manjšo sobo delita dva otroka, pa je pograd včasih edina prava rešitev, da se prostor ne zabaše s pohištvom,« še dodaja arhitektka.

Postelja s toboganom

»Želim si, da bi se s postelje spustil po toboganu, « lahko preberemo med otroškimi željami. Kakor pravi Marjetka Lužovec Hrvatin, v revijah in tudi v trgovinah s pohištvom opazimo otroške postelje, ki so že napol igrala. »Otrokom je to sprva všeč, vendar moramo pred nakupom dobro premisliti, saj potrebujemo veliko prostora, če hočemo, da bo uporaba tobogana varna. Take rešitve so »Pošiljam vam risbico svoje sanjske sobice. V njej imam pograd, pisalno mizo, omaro za oblačila in kavč, na katerem pravkar ležim. Na mizi sem narisala veliko plišasto igračko, pod mizo pa šolsko torbo, jeseni grem namreč v šolo,« tako je šestletna Pavlina opisala in narisala svojo sanjsko sobico za naš spletni natečaj z enakim imenom. Z njim smo pred kratkim želeli okusiti kanček otroških sanj, v zameno pa avtorju najbolje ocenjene stvaritve podarili pohištvo za sobo. Pobrskali smo med otroškimi željami in izbrali deset najpogostejših. Med njimi najdemo tako gusarske brloge, postelje na pogradu kot bolj skromne, kot je le malo več zasebnosti, kjer si dva ali več otrok deli isto sobo. Kako ustreči otroškim željam, smo povprašali arhitektko Marjetko Lužovec Hrvatin iz biroja za notranjo opremo Detajl in celota. Objavljamo nekaj risbic, prispelih na naš natečaj, poiskali pa smo tudi primere otroških sob iz domačih prodajnih salonov, v katerih se skriva kakšen odgovor na otroške želje. Dosje Deset otroških želja primernejše za igralnice in ne toliko za otroške sobe, kjer se mora otrok pred spanjem umiriti,« poudarja sogovornica.

Sobica v rožnati barvi

Rožnata barva je na vrhu seznama dekliških želja. Kako jo izpolniti, ko pa mame pravijo, da je to le eno obdobje, ki kmalu mine? »Pri izbiri barv za otroško sobo je dobro poslušati otrokove želje, saj bo tako soudeležen pri ustvarjanju svoje sobe, pozneje pa se bo v njej dobro počutil. A pri tem se je bolje držati pravila, da pobarvamo stene in izberemo barvite dodatke, posteljnino in blazine, osnovni kosi pohištva pa naj bodo bolj nevtralni,« poudarja arhitektka. Otrok, še dodaja, lahko zelo hitro spremeni svoje želje in z manjšimi posegi mu jih zlahka izpolnimo.

Kot v džungli

»Živeli bi radi v džungli z bananami, palmami in opicami,« pišeta šestin devetletna Hana in Timea, ki sta v pismu nazorno opisali svojo posebno sanjsko sobico. Podobno eksotično obarvanih želja je še veliko.

Pri opremljanju prostora je po besedah arhitektke Marjetke Lužovec Hrvatin pomembno upoštevati otrokove interese in njegov značaj, saj lahko le tako naredimo sobo, ki mu bo pisana na kožo. Mnogokrat je to mogoče doseči z enakim denarnim vložkom, samo prisluhniti je treba otroku. »Tematske sobe preprosto ustvarimo z uporabo primernih tapet ali stenskih dekorativnih nalepk, kar nadgradimo s posameznimi dodatki, manjšimi kosi pohištva ali igračami v določenem slogu, lahko pa tudi z uporabo materialov za pohištvo ter s posebno osvetlitvijo,« svetuje sogovornica. Za sobico v slogu džungle so po njenih besedah primerni postelja v naravnem lesu, dodatki iz naravne vrvi, tapeta dreves, listov ali živali iz džungle ter naravna barvna lestvica.

Gusarska soba

Med fantovskimi željami je gusarska soba kar visoko na seznamu. In kako jo preprosto urediti?

»Za gusarsko sobo lahko velik učinek dosežemo že z napetim platnom (jadrom) nad posteljo, kakšno zanimivo tapeto na steni in gusarsko skrinjo za shranjevanje, namesto navadnih škatel,« odgovarja arhitektka. Vse skupaj lahko nadgradimo z ličnicami omar v videzu staranega lesa in določenimi detajli ter dodatki z gusarsko tematiko. Za popolno gusarsko doživetje oblikujemo posteljo kot gusarsko ladjo, ne pozabimo pa tudi na svetilke s pridušeno svetlobo.

Velika pisalna miza

Med otroškimi željami so včasih tudi takšne, kot je velika pisalna miza, kar se zdi preprosto uresničljiva. Pa ni vedno tako. »V manjših sobah ter v sobah z dvema ali več otroki je velika miza ponavadi nerealna želja. Še zmeraj pa je treba zagotoviti dovolj prostora za delo in dovolj svetlobe pri pisalni mizi,« pravi sogovornica.

Postelja s predalom

Shranjevalnih površin ni preveč nikjer v stanovanju, tudi v otroških sobah ne. Tu so zelo dobrodošli predali pod posteljo, pravi arhitektka, saj se vanje lahko pospravijo knjige, igrače, posteljnina … Tako sobe ne obremenimo z dodatnim pohištvom, pridobimo pa prostor za shranjevanje.

Veliko polic za knjige in igrače

V otroških sobah je zdaj veliko igrač. To očitno opazijo tudi otroci. Kam, torej, z njimi? »Za shranjevanje knjig in igrač so najprimernejši predali ali škatle, police naj bodo le za stvari, ki se nenehno uporabljajo ali pa so tudi dekorativni element. Drugače je soba lahko hitro prenatrpana in naporna za čiščenje prahu,« odgovarja arhitektka.

Več zasebnosti

Otroci, ki si sobo delijo z bratom ali sestro, si pogosto želijo več zasebnosti. Arhitektka poudari, da je v sobi, ki si jo delita dva otroka, pomembno, da ima vsak svoj kotiček. »Za več zasebnosti je ni treba zares predeliti, to je mogoče doseči že s pravilno postavitvijo obeh postelj, nočnih omaric in drugega pohištva. Videz zasebnega kotička se lahko doseže tudi z barvo stene po izboru vsakega otroka posebej ter z nočnimi ali bralnimi lučkami za vsakega od njih,« svetuje sogovornica. V večjih sobah je mogoče uporabiti na primer predelni panel z odprtinami ali odprt knjižni regal.

Neobičajna, drugačna sobica

Da bi bila sobica nekaj posebnega, niti ni tako nenavadna želja, saj si tudi odrasli želimo, da bi bilo naše domovanje unikatno. Neobičajno, drugačno sobico, pravi Marjetka Lužovec Hrvatin, najlaže dosežemo s posebnimi ličnicami na omaricah. Lahko gre za posebne barve ali teksture, tapete in podobno. Ko otrok zraste, njegove želje pa se spremenijo, je ličnice omar mogoče zamenjati, s čimer dobi soba popolnoma prenovljen videz. Unikaten videz, še dodaja sogovornica, lahko dosežemo tudi s posebnimi ročaji pri pohištvu, dodatki ali oblogami sten.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE