19. 5. 2015

Hidroizolacija in zgornji sloj montažnega balkona

Andrej preko spletne strani

Pozdravljeni,
imamo železno konstrukcijo montažnega balkona dimenzij 4,5 m x 2 m. Jeseni nameravamo hišo obleči v fasado, še pred tem pa moramo »obdelati« balkon. Ker je pod njim še en balkon, me zanima, s kakšnimi materiali naj ga obdelamo, da voda (dež) ne bo tekla na spodnjega. Zgornji sloj naj bi bil iz materiala, ki ga je preprosto čistiti (keramika, na primer). Ker je balkon montažni, verjetno zaradi same teže ni primerno, da bi nanj dali najprej estrih in nato keramiko? S kakšnimi materiali naj ga torej obdelamo, da bo urejena hidroizolacija, čiščenje preprosto in da pri tem (zaradi teže) ne bi ogrozili statike balkona?
Hvala in lep pozdrav!

Zaradi toplotne izolacije fasade bo balkon ožji za (recimo) 20 centimetrov. Moj predlog je, da začnete s toplotno izolacijo in jo v celoti zaključite. Tlak na balkonu pa nato izdelate po naslednjih korakih:

1. Poskrbite, da bo največja razdalja med kovinskimi nosilci 50 cm (na štirih metrih konstrukcije torej 2 x zunanji nosilec in 7 x vmesni).
2. Na nosilce položite prvo plast desk (slepi pod). Predlagam, da so te deske s spodnje strani obdelane, saj bodo v celoti vidne s spodnjega balkona.
3. Na ta del pritrdite vse potrebne pločevinaste obrobe in žleb (če je potreben).
4. Na deske gre rezervna kritina (recimo Tyvec), ki je drugi vodotesni sloj in zagotovi 100-odstotno zaščito spodnjega balkona. Položite jo prek ravnega dela pločevinaste obrobe.
5. Na to konstrukcijo gre lesen pod (Decking), narejen iz stabilnega lesa (tik, na primer).
6. Za prvi vodotesni sloj se med deske Decking vlaga tesnilna guma. Ta je široka od 0,6 do 1,2 cm, odvisno od širine desk.
7. V dolžino bo vsaka deska merila štiri metre, za širino (globino) balkona pa bo treba določiti prave mere.
8. Polaganje poda začnite pri zaključeni fasadi, kjer med desko in fasado postavite že omenjeno tesilno gumo.
9. Običajno se stik med tlakom in fasado zaključi z 10–15 cm visokim coklom. Tudi za ta del lahko uporabite lesen pod Decking.

Zgornjo rešitev sem preveril v podjetju Alpod Podskrajnik, kjer imajo tudi potrebni material za izvedbo.

Bojan Žnidaršič, urednik NEP Slovenija

 

 Po izvedeni fasadi je treba na jeklenih nosilcih izdelati pod. Najprej preverite, da razmik med jeklenimi nosilci ne bo večji od 50 cm. Pod se lahko izdela iz dveh slojev OSB-plošč debeline 16 mm, ki se jih polaga križno, lahko pa je spodnji sloj iz desk, ki so s spodnje strani že končno obdelane, zgornji sloj pa iz OSB-plošč.
Na OSB-plošče se pritrdijo vse pločevinaste in odkapne obrobe z možnostjo odvajanja vode v predviden žleb. Izbira prave hidroizolacije je zelo pomembna. Priporočam uporabo sodobne metode hidroizoliranja s hladnim premazi, saj bi s klasično metodo hidroizoliranja z ognjem lahko poškodovali leseno podlago, fasado in okna. Premaz mora biti prav tako monoliten, brezšiven, z visoko elastičnostjo, da diha s podlago in z direktnim oprijemom na fasado, okna, pločevinaste obrobe in leseno podlago.
Predlagam izvedbo s poliuretansko hidroizolacijo sistema Hyperdesmo z uporabo armaturne mrežice po celotni površini. Hidroizolacijo je treba neprekinjeno nanesti na fasado 10–15 cm, leseno podlago in zaključiti na pločevinastih obrobah.
Končni pohodni sloj mora biti prav tako fleksibilen, zato izvedba s keramičnimi ploščicami ni priporočljiva; fuge bi namreč lahko zaradi stalnega dihanja in vibriranja podlage popokale. Za jeklen montažni balkon je najprimernejša lesena terasa, ki je lahko izvedena in naravnega lesa (tik, macesen) ali pa z umetnih kompozitnih materialov.

Kristjan Šuštar, podjetje K-Tes

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE