22. 1. 2012

Izolacija hiše iz kraškega kamna

Rijavec Robert preko spletne strani

Lepo pozdravljeni!

Smo mlada družina iz Trnovega nad Novo Gorico, to je naselje na 800 m nadmorske višine, kjer so zime kar mrzle, temperature se spustijo tudi do minus 15 stopinj Celzija, poletja pa so topla. Začeli smo obnavljati staro hišo iz leta 1919, ki je bila včasih cestno-gozdarska hiša. Velika je 13 x 15 m, zidana iz kraškega kamna, debelina zidov je 70 cm. Hiša ima veliko oken (25 + 10 kaščnih majhnih oken) - pred kratkim smo vgradili trislojna okna iz pvc (Mik Celje). Pod vsakim oknom je 10-členski radiator, v enem delu prve etaže pa imamo talno ogrevanje. Ogrevamo s centralno na drva, ki ima 32 kW moči.

Zdaj se odločamo za fasado oziroma primerno izolacijo. Hiša stoji tik ob cesti - dve stranici sta tik ob cesti, ki jo plužijo. Problematična je zadnja, severna stran, ki ima najmanj oken (5) in je zelo izpostavljena burji in snežnim zametom. Ko ozko vaško cesto plužijo, pa sneg potisnejo v hišo.

Prosim, da nam svetujete o pravilni izbiri izolacije in izvedbi fasade. Za vaš nasvet se vam vnaprej prav lepo zahvaljujem.

Robert

Če so zidovi zdaj suhi, kar pomeni, da nimate nobenih problemov s kapilarno vlago, potem vam svetujem, da izberete toplotno izolacijo iz ekspandiranega polistirena (stiropora). V skladu z zahtevami novega pravilnika (PURES) bi morala biti toplotna izolacija iz običajnega (belega) stiropora minimalno 12 cm, če bi hoteli zadostiti zahtevam Eko sklada, pa 14 cm.

Če želite čim tanjšo izolacijo, lahko tem zahtevam zadostite, če izberete specialne plošče iz grafitnega (sivega) stiropora, ki se izdeluje v kalupih in ima toplotno prevodnost 0,030 W/mK. V območju podzidka (oz. v višini minimalno 30 cm) morate stiropor zamenjati z ekstrudiranim polistirenom. Za preprečitev toplotnih izgub skozi temelje in za preprečitev toplotnih mostov, ki lahko privedejo do plesnenja, bi morala toplotna izolacija segati vsaj 80 centimetrov globoko v zemljo. 

Svetujem vam, da namesto tankoslojnega ometa izberete t. i. srednjeslojni omet, ki je debel cca. 5–6 mm, za zaključni sloj pa silikonski omet, ki je najbolj vodoodbojen (lahko ima tudi t. i. samočistilni učinek), hkrati pa je še vedno dovolj paroprepusten. Predlagam, da na mestih, ki so bolj izpostavljena udarcem, vgradite dvojno armaturno mrežico, pri čemer pa velja opozoriti, da s tem mehanskih poškodb ne morete preprečiti, ampak jih lahko samo zmanjšate. Ker poškodb na cestni strani ne morete preprečiti, vam svetujem, da na tem območju izberete drug barvni ton oziroma celo drug tip zaključnega ometa (npr. akrilni marmorirani omet), ki ga boste lahko pozneje redno čistili in obnavljali.

Svetujem tudi, da izpostavljeni del fasade pozimi dodatno zaščitite (npr. z valovitimi jeklenimi ali drugačnimi ploščami), pri čemer lahko že ob izvedbi fasade vgradite posebna sidra oziroma vodila, na katera boste te plošče pritrdili. Druga možnost je, da na tem delu na kontaktno fasadno oblogo nalepite, na primer, plošče iz naravnega kamna. Opozarjam vas še, da morate, če tega še niste storili, pred vgradnjo toplotne izolacije poskrbeti tudi za statično in protipotresno sanacijo objekta.

Za morebitna dodatna vprašanja in pojasnila se lahko obrnete na naše gradbeno svetovanje, ki poteka po predhodnem dogovoru ob ponedeljkih med 15. in 18. uro. Prijavite se lahko vsak ponedeljek  med 8. in 12. uro na tel. 01/2808 307 ali 041/708 805.

Odgovarja: Tomaž Škerlep

strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE