9. 12. 2012

Veliko vlage in plesen

estera čuček preko spletne strani

Pozdravljeni!

na vas se obračam, ker smo že čisto obupani in ne vemo, kaj naj naredimo. Lani smo se preselili v star blok, stanovanje je v prvem nadstropju. Po popolni prenovi, zamenjavi oken in beljenju sten je bilo vse lepo. Okna odprta in redno zračenje. Letos pa so se pojavile težave ... velike.

V dnevni sobi in v spalnici se v kotih in po stenah pojavlja ogromna količina vlaga. Zraven je tudi plesen, ampak sem jo obrisala. Vlage je toliko, da če greš z roko po steni, je roka mokra. Kupili smo odstanjevalec vlage (škatlica, v kateri so vrečke trde soli). Najbolj me skrbi, da bi vlaga in plesen povzročili težave 7-mesečnemu dojenčku.

Nam lahko svetujete, kaj naj naredimo?

V upanju na odgovor vas lepo pozdravljamo,

družina Pintarič-Čuček

V vašem sporočilu je premalo podatkov, da bi lahko podal konkretnejše in trdnejše odgovore. Vseeno bom poskusil delno razjasniti vzroke za neprijetnosti v vašem stanovanju oz. vsaj utemeljeno ugibati o njih.

Na slikah se lepo vidi, kako površinska kondenzacija »izriše« območje geometrijskih toplotnih mostov. Tak toplotni most je vsak del ovoja stavbe, kjer se spremeni geometrija konstrukcije – značilen primer je vogal. Še zdaleč pa ni nujno, da se na njem pojavijo težave, podobne vašim.

Nič ne pišete, ali je blok toplotno izoliran ali ne, zato lahko zgolj sklepam, da ni, ker omenjate, da je star. Pri neizoliranih stavbah so notranje površinske temperature precej nižje kot pri izoliranih, v vogalih pa lahko pričakujemo še okrog štiri stopinje nižjo temperaturo. Tudi do težav s površinsko kondenzacijo in v nadaljevanju plesnijo lahko zato pride prej, zlasti še, če se relativna vlažnost zraka prevečkrat in za dalj časa dvigne nad primerno raven.

Velja tole osnovno pravilo: slabše kot so toplotne lastnosti ovoja stanovanja ali stavbe, bolj je treba paziti na vzdrževanje primerne temperature (ogrevanje) in vlažnosti zraka (prezračevanje).

Kot pišete, ste po vselitvi in prenovi stanovanje redno prezračevali in težav ni bilo. Vsekakor nova, bolj zrakotesna okna vplivajo na mikroklimo v prostoru. Nekontrolirane izmenjave zraka (»prepiha«) skozi pripire in rege je bistveno manj kot pri starih oknih, vendar je zaradi vzdrževanja ustrezne ali sprejemljive vlažnosti notranjega zraka treba prostore večkrat prezračiti kot prej.

Nekaj dodatne vlage ste verjetno v stanovanje vnesli tudi ob prenovi in beljenju; morda se še ni povsem izsušila. Ne opisujete sicer konkretnih posegov, tako da je to lahko le ugibanje. Možno je, da so se težave začele že lani, a niso bile tako izrazite oz. prepoznavne. Tudi plesen namreč potrebuje nekaj časa, da se razvije in postane vidna.

Še eno ugibanje bi si tu privoščil. V svojem vprašanju omenjate dojenčka. Zelo verjetno so se z njegovim prihodom nekoliko spremenile vaše bivalne navade. Nov družinski član, čeprav tako majhen, pomeni sam po sebi tudi nekaj večjo proizvodnjo vlage v stanovanju. Morda zdaj več kuhate in perete, morda vas čisto podzavestno skrbi glede možnega prepiha in nekoliko manj prezračujete kot prej. To je lahko razlog za zvišanje vlažnosti zraka, ki bi ob upoštevanju zgornjih predpostavk o slabi izolativnosti zunanjega ovoja stanovanja in dobrega tesnjenja oken že lahko bil nabor razlogov za dejansko stanje.

V vsakem primeru bi vam svetoval, da v prostore, kjer se je pojavila plesen, namestite vlagomere ter redno spremljate in beležite vlažnost zraka. Če je ta pretežno v območju npr. 60 % in več, potem je vzrok za težave jasen in ga lahko odpravite s prilagojenim prezračevanjem (pri čemer ne smete pozabiti na zadostno ogrevanje). Za pridobitev natančnejše slike o dogajanju ne bi bila odveč tudi preiskava s termografsko kamero, če nič drugega zato, ker bi se videlo, kakšne so dejansko notranje površinske temperature.

Če se vrnem k na začetku omenjenim geometrijskim toplotnim mostovom: zelo težko bi jih okrivili za trenutno situacijo, saj bi v tem primeru pojav plesni moral imeti dolgo zgodovino (nič ne omenjate, ali so imeli težave tudi prejšnji stanovalci).

Odstranjevalec vlage, ki ste ga kupili, je zelo verjetno prešibka rešitev – treba je trajno vplivati na proizvodnjo vlage v stanovanju in zagotoviti zadostno prezračevanje. Vsekakor pa ne dopustite, da bi se plesen razširila, saj lahko res vpliva na zdravje vašega dojenčka.

Priporočil bi vam tudi, da se s podrobnejšimi podatki in zapisi opazovane vlažnosti zraka (pa tudi zapisi istočasne temperature v prostorih) za odgovore o možnih rešitvah oglasite pri strokovnih svetovalcih. Kontakte boste našli na naslovih http://www.gi-zrmk.si/GC/Svetovanje.aspx in www.ensvet.si.

Odgovarja: mag. Miha Tomšič

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE