Svetila: Viri svetlobe narekujejo obliko svetil

13. 9. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

svetila, halogenska svetila, varčne žarnice, svetloba, LED

»Prava svetloba osrečuje ljudi,« pravi mojster osvetlitve in starosta oblikovanja svetil Ingo Maurer, ki je bil med najglasnejšimi nasprotniki prenehanja uporabe žarnice na žarilno nitko. To so v zadnjih letih nadomestili drugi viri, varčne žarnice, LED- in halogenska svetila.

Poleti, ko je veliko sonca, smo sproščeni in polni energije in tako je tudi s svetlobo v notranjih prostorih. Čeprav so danes na voljo kakovostni nadomestki klasične žarnice, kot pravi Maurer, se nič ne more primerjati s toplo svetlobo, ki jo je oddajala žarnica. Ta je oblikovalca navdušila že pred petdesetimi leti, ko je ustvaril svetilo v obliki žarnice z imenom Bulb in z njim leta 1966 tudi zaslovel. »Žarnica me je vedno privlačila, saj predstavlja idealen stik industrije in poe­zije. Ta predmet je moj navdih,« je nekoč dejal.

A ni edini, ki ga navdihuje oblika klasične žarnice, saj je to v zadnjih letih nadvse priljubljena oblika svetil. V njih pa ni več žarilne nitke, ampak gre pogosto za halogensko svetilo. Halogenski viri svetlobe imajo po besedah oblikovalke Julije Zornik Strle iz podjetja Strle svetila še vedno visok faktor CRI ali Ra (Color Rendering Index – indeks barvne reprodukcije svetila, ki pove, kako kakovostna je svetloba oz. kako bogato bodo prikazane barve premetov pod svetilom) – približno 96 (v primerjavi s faktorjem sonca, ki je 100), varčne žarnice dosegajo okoli CRI 75, LED-svetlobni viri pa večinoma med 80 in 90. Kakovostnejši in zato tudi dražji LED-viri imajo po njenih besedah CRI čez 90. Kakor še dodaja sogovornica, halogenski viri poleg svetlobe oddajajo največ toplote, LED-svetila pa oddajo nekaj malega toplote prek napajalnika, vendar njihovega toplot­nega sevanja ne čutimo.

LED-svetila za vse vrste prostorov

»Po porabi električne energije so LED-viri najbolj gospodarni, zato se vedno bolj uporabljajo za vse vrste osvetlitve. Halogenski viri še vedno prevladujejo, ko govorimo o udobju svetlobe. Imajo toplo svetlobo in visok CRI-faktor. Pri varčnih svetlobnih virih se je razvoj ustavil, saj ga je prehitela LED-tehnologija. Še vedno se uporabljajo fluorescentni svetlobni viri, vendar bolj namensko za industrijsko razsvetljavo,« pojasni oblikovalka Julija Zornik Strle.

LED-tehnologija je v zadnjih letih tako rekoč zavzela področje oblikovanja, saj ga skoraj ni proizvajalca, ki je še ni uporabil. Osvojili pa so jo tudi oblikovalci. Med novimi izdelki najdemo kar precej izvirnih. LED-svetila so lahko zelo različnih oblik, a največkrat po videzu izčiščena in arhitekturna. Po besedah oblikovalca svetlobe Lucia Gobba iz slovenskega podjetja Intra lighting te popolnoma nove oblike izhajajo iz lastnosti LED-tehnologije, ki je neprimerljiva z dosedanjimi.

»LED je 'ploščica, ki sveti', v nasprotju z dosedanjimi viri, ko je v stekleni posodi žarela kovina pri zelo visoki temperaturi ali je svetil ioniziran plin,« pojasnjuje sogovornik in dodaja, da veliko LED-virov izdelujejo kot repliko (kopijo) obstoječih tradicionalnih virov svetlobe – tako imenovane retrofit LED-žarnice. Lahko jih uporabimo v obstoječih svetilih, njihovi prednosti sta veliko manjša poraba energije in neprimerljivo daljša življenjska doba.

Na splošno so po besedah sogovornika prednosti LED-virov svetlobe zelo dolga življenjska doba (od 30.000 ur naprej), majhna poraba energije (od 3- do 20-krat manjša), zelo majhen vir svetlobe, kar je pomembno pri oblikovanju svetil, in tudi dejstvo, da je svetloba brez UV- in infrardečega sevanja.

»Najboljši spekter svetlobe imajo navadne halogenske žarnice, kot smo jih uporabljali trideset let, vendar je njihova slabost zelo velika poraba energija, močno grejejo in imajo kratko življenjsko dobo (približno štiri tisoč ur),« pojasnjuje Lucio Gobbo in dodaja, da je spekter svetlobe pri LED-svetilih ožji kot pri klasičnih virih, zato nima UV- in infrasvetlobe, hkrati pa je zadovoljiv za vsako klasično uporabo.

Na trgu je velika ponudba svetil z LED-tehnologijo, cene so različne, običajno povezane s kakovostjo svetila. Kot poudarja sogovornik, se je dobro izogniti najcenejšim žarnicam, saj gre pogosto za zelo slabo kakovost svetlobe, svetlobnega izkoristka in tudi elektronike, ki je zelo pomembna, ter zato krajšo življenjsko dobo.

LED-tehnologija, ki jo uporabljajo izdelovalci večine svetil, po besedah Gobba omogoča zelo različne oblike (od pikic, ploščic do dolžinskih letvic in trakov), kar pomeni tudi veliko svobodo pri oblikovanju. A dobro je vedeti, da se LED-vira ne da preprosto zamenjati, saj je sestavni del svetila, pravzaprav so takšna svetila sama svetlobni vir. Zato je, kot pravi sogovornik, zelo pomembno, da je svetilo kakovostno, sicer bomo morali kmalu zavreči celo. Priporočljiv je nakup svetil s petletno garancijo.

Po besedah Gobba teče razvoj skoraj izključno v smeri LED-osvetlitve. Že zdaj, na primer, v njihovem podjetju Intra lighting proizvedejo 90 odstotkov svetil z LED-tehnologijo. Sicer pa se po njegovih besedah po svetu veliko eksperimentira tudi z drugimi svetlobnimi viri, vendar za zdaj ni videti prave alternative LED-sistemom.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE