Rez sadnih dreves

9. 2. 2011 | Besedilo: Julijana Bavčar

rez sadnega drevja, poganjek, rodnost, brst, rast, korenine, podlaga

Najugodnejši čas za redno vzdrževalno rez sadnih dreves, katere namen je vzdrževanje ravnotežja med rastjo in rodnostjo, je od konca februarja do sredine marca.

Preden primemo v roke sadjarske škarje, si osvežimo spomin, na kakšni podlagi raste drevo in kakšna sorta je nanjo cepljena, da bo obrezovanje usklajeno s pričakovano velikostjo drevesa. Preveč obrezano drevo bo začelo še bujneje rasti, premalo obrezano pa bo preobilen pridelek izčrpal, zaradi česar bo v naslednji sezoni slabo obrodilo. Pri jablani je znamenje, da je bila rez pravšnja, če je letni prirast poganjkov od 40 do 60 centimetrov. Namen vzdrževalne rezi odraslih dreves, ki ji sadjarji pravijo tudi zimska, je vzdrževanje oblike drevesa, osvetlitev notranjosti krošnje (z odstranitvijo odvečnih vej) in odstranjevanje odvečnih cvetnih brstov.

Da bi drevo pravilno obrezali, moramo razlikovati enoletni les od dvoletnega in triletnega. Pri jablani prvo leto iz osnove zraste samo poganjek, ki v drugem letu nastavi cvetne brste za tretje leto, ko ti obrodijo. Bolj podolgovati brsti na tankih šibah so lesno-listni, iz katerih bodo zrasli nov poganjek ali listi, cvetni brsti pa so okrogli in na videz bolj nabiti. Pri rezi moramo paziti, da jih primerno število ohranimo, drugače ne bo pridelka.

Najpomembnejša praktična priporočila:
- Začnemo od tal navzgor. Odstranimo morebitne koreninske izrastke in preverimo, ali se ni morda cepljeni del  drevesa osamosvojil in pognal korenin. Te je treba odstraniti.
- Morebitne poganjke na deblu odstranimo.
- Izrežemo veje, ki silijo v notranjost krošnje, in konkurenčne vrhove (pustimo le močnejšega).
- Odstranjujemo debel les, pustimo ga le za ogrodne veje.
- Poganjke (veje, šibe) vedno odrežemo pri osnovi, ne puščamo štrcljev.
- Od poganjkov vedno odstranjujemo navpično rastoče, vodoravni naj bodo na veji razporejeni v obliki ribje kosti.
- Rodnost in razvoj cvetnih brstov spodbuja upogibanje poganjkov v vodoravni položaj.
- Površina rezi mora biti gladka. S cepilno smolo zamažemo le rane s premerom, večjim od 5 cm.

Ljubitelji, ki si želijo poglobiti svoje znanje o rezi sadnih dreves, bodo našli ilustrirana priporočila v priročniku Francija Štamparja Rez sadnih rastlin, ki je izšla pri Kmečkem glasu.

Praktičen prikaz rezi v sadovnjaku

V poskusnem sadovnjaku Kmetijskega inštituta Slovenije na Brdu pri Lukovici bo v soboto, 12. marca, praktični prikaz rezi sadnih dreves in jagodičevja, ki vsako leto pritegne veliko ljubiteljskih sadjarjev. Začel se bo ob 9. uri, vstop je prost, organizatorji pa poudarjajo, da bo prikaz v vsakem vremenu, in opozarjajo obiskovalce, naj si nadenejo primerno obutev. Kako do sadovnjaka, si lahko ogledajo na spletni strani Kmetijskega inštituta Slovenije.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE