Klimatske naprave: Pasja vročina ni dober čas za tehtno odločitev

9. 5. 2016 | Besedilo: J. B. | Fotografije: arhiv proizvajalcev

klimatske naprave, klime, hlajenje

Zgodovinski pregledi tehničnih izboljšav, ki si jih je človek izmislil za udobnejše in prijetnejše življenje, navajajo kot izhodiščno zamisel klimatske naprave pogruntavščino starih Egipčanov, ki so prostor hladili tako, da je skozi okno viselo trsje, na katero je kapljala voda. Ko je zapihal veter, je po zraku zavel hlad, povečala pa se je tudi njegova vlažnost, kar je bilo v puščavskem podnebju osvežilno. V starem Rimu je poleti prostore hladila voda, ki so jo z akvaduktov po stenskih ceveh speljali v hiše, električno klimatsko napravo pa so izumili v Ameriki leta 1902.

Te so bile sprva naravnost velikanskih mer, tolikšne kot danes večje stanovanjske hiše, v tridesetih letih dvajsetega stoletja pa že tolikšne, da so lahko stale na okenski polici in molile skozi okno – bile so pregrešno drage, da si jih je lahko privoščila le bogataška smetana. A v dobrem desetletju so čez lužo postale naprave za hlajenje prostorov tako dostopne, da so povzročile val gradnje elektrarn, saj so porabljale neslutene količine elektrike. Prav poraba energije oz. energijski izkoristek pa je dandanes področje, pri katerem je največ izboljšav, medtem ko se temeljni principi delovanja klimatskih naprav bolj malo spreminjajo. Čedalje strožja postaja tudi regulativa o okoljsko sprejem­ljivem hladilnem plinu, ki ga uporabljajo, drugače pa proizvajalci največ pozornosti namenjajo estetiki (obliki, barvam in motivom, s katerimi jih je mogoče opremiti), pametnim načinom upravljanja in čedalje učinkovitejšim filtrom, ki zrak očistijo vonja, prašnih delcev, plesni, bakterij, nekatere pa ga tudi ionizirajo in navlažijo – in to brez uporabe dodatne komore za vodo.

Vedeti moramo namreč, da klimatske naprave med hlajenjem zrak razvlažujejo. Da bi laže razumeli delovanje klimatske naprave, si lahko pomagamo s primerom hladnih šip v kuhinji. Tekočina se v loncu ob segrevanju na štedilniku uparja, zrak v kuhinji je takrat vroč in poln pare. Steklo je hladno in absorbira toploto, vodna para pa se na hladni površini utekočini, tako da lahko vidimo, kako po šipah tečejo kapljice vode, kondenz. Podobno se dogaja v klimatski napravi – da pa lahko ustvarimo hlad sredi vročega poletja, so strokovnjaki razvili in nenehno in izboljšujejo posebna delovna sredstva, hladilne pline v zaprtem sistemu klimatske naprave. Ti omogočajo kondenziranje pri visokih poletnih temperaturah in uparjanje tudi pri nizkih zimskih temperaturah.

Inverterska tehnologija

Poznamo klasične in inverterske klimatske naprave ter t. i. split in multisplit sisteme. Enodelne naprave, pri katerih ni zunanje enote, zaradi manjše učinkovitosti postajajo preteklost.

Klasične klimatske naprave se izklopijo, ko prostor ohladijo na želeno temperaturo, ko pa se spet ogreje, jih moramo znova vključiti, kar ni najbolj varčno. V zadnjem času so zato veliko bolj razširjene inverterske, ki se ne izklopijo, ampak ko dosežejo nastavljeno temperaturo v prostoru, delujejo naprej, le da z zmanjšano močjo, zgolj toliko, da vzdržujejo želeno temperaturo. Te so poleg tega priporočljiva izbira, če želimo v prehodnih obdobjih prostore z njimi tudi ogrevati. Kakor pravijo proizvajalci, največ prodajo split naprav, ki imajo eno notranjo in eno zunanjo enoto. Te so primerne za stanovanja, za hiše pa so na voljo tudi naprave, pri katerih lahko na eno zunanjo enoto priključimo več notranjih (multisplit).

Po tem, da ne potrebujejo zunanje enote, so nekdanjih enodelnim napravam podobne enodelne naprave, ki uporabljajo invertersko tehnologijo. So precej tišje in varčnejše, kot so bile v preteklosti in so primerne za objekte, ki jim ne smemo spreminjati zunanjosti, kot so recimo zavarovane stavbe ali hiše. Zunanje enote ni. Na zunanji steni sta vidni samo rešetki s premerom 22 centimetrov. Če naprava opravlja samo funkcijo hlajenja, ni potrebno odvajanje kondenza, saj klima uporablja inovativno rešitev, pri kateri kondenz izpareva v zunanje okolje skozi zidno rešetko. Montira se lahko nizko v parapet ali visoko, kot klasična split naprava.

Hlajenje s klimatsko napravo je dokaj ugodno in enostavno, a običajno ne za vse prostore. Najprej je treba določiti prostore, ki jih bomo hladili, nato izberemo temu primerno zmogljivo klimatsko napravo. Potrebno moč določimo tako, da prostornino prostorov pomnožimo s 25 W/m3. Priporoč­ljivo je izbrati kakovostne, preizkušene in energetsko učinkovite naprave z energijskim razredom A, A+, A++ ali celo, A+++, pri čemer vsak plus pomeni za deset odstotkov manjšo rabo od razreda A. Če se odločimo za nakup klimatske naprave, s katero se bomo tudi ogrevali (inverterska), moramo upoštevati sezonsko grelno število – SCOP, ki naj bo večje od 3,4, sezonsko hladilno število – SEER pa naj bo višje od 5,1, svetujejo strokovnjaki. Čim višja sta SCOP in SEER, tem nižji bo namreč strošek hlajenja oziroma ogrevanja.

Pravilno izbrana moč in tip naprave

Za manjšo rabo elektrike je pomembno tudi, da je naprava dovolj močna glede na velikost prostora. Pomembno je torej pravilno določiti njihovo moč, predvsem v večstanovanjskih hišah razmisliti o vgradnji zunanje enote, ki z zvokom ventilatorja in odcejanjem kondenza ne bo motila sosedov in videza objekta, ter izbrati takšno mesto za notranjo enoto v bivalnih prostorih, da hladen zrak ne bo pihal neposredno v ljudi. Boljši modeli klimatskih naprav imajo zato vgrajena 3D-očesa, ki zaznajo prisotnost uporabnikov prostora in vedno usmerijo tok zraka stran od njih.

Tisti, ki klimatske naprave ne bodo kupili na vrat na nos, kot se žal pogosto dogaja, ko nastopi poletna vročina, bodo poleg klasičnih notranjih stenskih enot proučili tudi značilnosti drugih rešitev, katerih delovanje je prav tako invertersko in imajo ustez­no zunanjo enoto. Namesto njih se lahko odločijo za parapetne klimatske naprave, ki stojijo nizko ob zidu, podobno kot radiatorji; stropne kasetne naprave, primerne za prostore, v katerih so stene precej zasedene z opremo, medtem ko kanalske enote omogočajo vgradnjo v spuščeni strop.

Nakup ali servis klimatske naprave je najbolje izvesti pred sezono, to je pred polet­jem, ko so cene nižje in ko je dostopnost in odzivnost monterjev ter serviserjev večja. Delo naj izvedejo za to usposobljeni strokovnjaki, pooblaščeni za montažo in servisiranje. Le tako bosta namreč zagotovljena tudi garancija ter predvsem kakovostno, varčno in dolgo brezhibno delovanje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE