Pitna voda za vse

18. 2. 2015 | Besedilo: S. O./STA

pitna voda

Bodo poslanci sledili glasu razuma in v ustavo zapisali, da je pravica do pitne vode univerzalna pravica in da preskrbo z njo lahko opravljajo zgolj neprofitne javne službe?

Poslanci ZaAB so vsem poslanskim skupinam v državnem zboru poslali predlog za začetek postopka spremembe ustave. Zaradi vseh dogodkov po svetu, ko se v nekaterih državah dogaja tudi to, da komercialne družbe povsem samovoljno upravljajo vodne vire, želijo zaščititi slovenske vodne vire pred komercializacijo. Zato želijo v ustavo zapisati, da je pravica do vode univerzalna pravica vseh državljank in državljanov in da preskrbo z njo opravljajo le neprofitne javne službe. Na tak način želijo preprečiti privatizacijo pitne vode.

Čeprav so podali predlog, poslanci menijo, da je trenutna zakonodaja v Sloveniji na področju upravljanja voda sicer dobra, a se to lahko hitro spremeni. Trenutno namreč lahko poslanci zgolj z navadno poslansko večino komur koli, ki zadovolji določene pogoje, podelijo koncesijo za preskrbo s pitno vodo. Prav tako lahko na predlog vlade ali vladajoče koalicije z navadno večino v parlamentu poslanci spremenijo zakonodajo, ki ureja področje voda. Ker je voda preveč pomembna, da bi se z njo poslanci igrali in podlegli kapitalskemu razmišljanju, je nujno spremeniti ustavo. »Pripravljena sprememba ustave bi določila oziroma podelila univerzalno pravico do pitne vode vsem prebivalcem Slovenije po enakih pogojih in preprečila kakršno koli privatizacijo preskrbe s pitno vodo,« poudarjajo predlagatelji iz poslanske skupine ZaAB. Le s spremembo ustave bi namreč lahko zagotovili najvišjo pravno zaščito vode kot osnovne življenjske dobrine. Predlagatelji ugotavljajo, da so pritiski kapitala na vodne vire po svetu vse hujši.

Spremembo ustave so poslanci predlagali tudi zato, ker je lani prišlo do zapleta zaradi predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta EU o podeljevanju koncesijskih pogodb. Takrat do najhujše grožnje za liberalizacijo vodopreskrbe ni prišlo zaradi močnega nasprotovanja državljanske pobude Right2Water, ki jo je podpisalo 1,66 milijona državljanov v Evropski uniji. Na koncu je morala Evropska komisija zaradi hudega nasprotovanja evropskih državljanov popustiti in zagato rešiti tako, da je odločitev in odgovornost o upravljanju vodnih virov prepustila nacionalnim oblastem.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE