Prestolnica s pitno vodo

16. 1. 2015 | Besedilo: S. O./STA

pitna voda

Slovensko glavno mesto Ljubljana je ena izmed redkih svetovnih prestolnic, kjer se meščanke in meščani lahko brez skrbi zaradi bolezni odžejajo z vodo, ki priteče iz pip.

Ker se s čisto pitno vodo iz pip v glavnem mestu uvrščamo med reke srečneže, bo Mestni muzej v letošnjem letu poseben poudarek namenil vodi. Med drugim bodo v muzeju v ta namen sredi leta na ogled postavili tudi obsežno razstavo, s katero bodo hkrati napovedali Ljubljano kot zeleno prestolnico Evrope leta 2016.

Kot je povedal direktor Muzeja in galerije mesta Ljubljane Blaž Peršin, bo projekt Voda v letih 2015/16 osrednji projekt s področja dediščine. V sklopu projekta bo na ogled velik del muzejske zbirke, ki je javnost še ni videla. Glavni namen projekta Voda bo ozaveščanje prebivalstva o izjemnem pomenu čiste pitne vode za kakovost življenja ter ohranjanju naravnega čistega okolja za zanamce.

Zgodbo o vodi bodo v muzeju predstavili v štirih sklopih: pomen vode za preživetje, mitološki pomen vode, njena vloga v naravnem vodnem krogu in v ekologiji. Še posebej je zgodba o čisti vodi za Ljubljano pomembna, saj slovensko prestolnico zaznamujejo tri reke, ki jih simbolizira tudi Robbov vodnjak, katerega original je shranjen v Narodni galeriji, kopija pa stoji pred magistratom.

Poseben poudarek zgodbe o vodi bo na reki Ljubljanici, ki teče skozi središče mesta in ga je zaznamovala skozi celotno zgodovino od prve naselbine naprej. Da je reka Ljubljanica pomembna tudi širše, po Peršinovih besedah priča zgodba o Ljubljanici in njenih najdbah od prazgodovine do srednjega veka, ki jo je objavila tudi ugledna mednarodna revija National Geographic. Prav zaradi reke se je mesto lahko razvilo, saj je predstavljala pomembno transportno pot. Ob njenem nabrežju pa se je skozi zgodovino začelo razvijati družabno meščansko življenje.

V današnjem času nebrzdanega kapitalizma je voda pomembna tudi v luči privatizacije. Kot ugotavlja Peršin, je voda tista tekočina, ne nafta, ki bo usodno zaznamovala prihodnost. Del projekta bo zato potekal tudi na javnih točkah, kjer se bodo izpostavili mestni vodnjaki, pitniki, mostovi in nabrežja. V zgodbo o vodi je vključeno podjetje Vodovod-kanalizacija, ki je postavilo petnajst pitnikov po mestu, kjer se domačini in turisti lahko odžejajo s čisto pitno vodo.

V sklopu projekta bomo dobili tudi posebno ustekleničeno vodo, imenovano Muzejska voda, voda za prihodnost, s katero bo mesto simbolično pokazalo, da voda ni stvar historične muzejske zgodovine, temveč prihodnosti. Zato bo mesto Ljubljana v času projekta pozvalo vse gostince, da ne strežejo ustekleničene vode, temveč tisto, ki priteče iz pip.

KOMENTARJI

ljudmila
19. 1. 2015 08:33

lepo za Muzej!! Ampak tema in dobra oz.odlična voda so le za del Ljubljane.Voda v Rožni dolini,Trnovo..ki je na voljo prebivalcem in tistim,katerim jo bodo gostinci točili in javnega omrežja, ni taka kot objavljate. Dobavljajo jo iz Barja,iz vodarne Brest in je neoporečna le, če ji dodajajo kemikalije.Dobro vodo smo pili in jo pijemo prebivalci le,ko je območje te vodarne poplavljeno.To je bilo tako kot po okusu in predvsem vonju predvsem opazno pri zadnji ižanski popvi koncem 2014.Spomini so torej nadvse sveži. Temo je večkrat obravnavala tudi Komisija pri MOL in je sodelovala tudi VOKA.Pa smo se naveličali,ker so rekli,je vse v meji dovoljenega.Nekaj globinskih vodnjakov v Brestu pa je zaprtih zaradi prekoračene vrednosti atrazina. Nasa voda na JUGU MESTA ima vonj in okus,včasih več, drugič manj,odvisno od DODATKOV.lp

yacko
16. 1. 2015 12:13

Lahko bi občanom predstavili tudi to,kako pride voda o njih,saj je nekaterim samoumevno da odprejo pipo in evo vode... V ozadju je veliko požrtvovalnega dela zaposlenih ki pa ostane uporabniku skrito. Sploh pa delo zaposlenih na izvoru vode in na omrežju. Lp

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE