Odprta vrata: Mestna zgodba

21. 2. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Piqant, Tadej Mulej

Nina Grm, Sašo Mulalič, situla, dvosobno stanovanje, Arhimodul, odprta vrata

Premišljeno zasnovano pohištvo, bela in siva barva, les in kovina so tisti poudarki, ki sestavljajo zgodbo sodobnega interierja v ljubljanski stolpnici Situla. Stanovanje, veliko slabih osemdeset kvadratnih metrov, je zasnovano tako, da prostori delujejo odprto in zračno, hkrati pa ne preglasijo arhitekturnega okvira stolpnice. Pod zasnovo interierja sta se podpisala arhitektka Nina Grm in oblikovalec Sašo Mulalič iz arhitekturnega biroja Arhimodul.

Dvosobno stanovanje v drugi najvišji stolp­nici v Ljubljani predstavlja malo drugačen način življenja v središču glavnega mesta, saj je v poslovno-stanovanjskem kompleksu, umeščenem ob železniške tire. Poleg urbane lokacije ga zaznamujejo velike steklene površine, lep razgled in značilna aluminijasta senčila. Zasnova interierja ni zahtevala posegov v tloris. V ospredju so bivalni prostor s kuhinjo in jedilnico, spalnica z garderobnim delom in kopalnica. Edino spremembo je doživela shramba ob kuhinji, v kateri je nastal kabinet z delovno mizo in dodatnim ležiščem.

Po besedah arhitektke Nine Grm iz biroja Arhimodul so izhajali iz želja lastnika, ki je natančno vedel, kaj si želi v svojem novem domu: izčiščeno, a hkrati ne sterilno. Sive odtenke v kombinaciji s kovinskimi elementi in lesom, ki vnaša toplino. To je bilo vodilo pri zasnovi interierja in tudi izbiri materialov. Dodali so le še nekaj dodatkov v modri barvi, kot so okrasne blazine na zofi ali pregrinjalo v spalnici.

Preprosta in elegantna predsoba z izborom pohištva, materialov in barv napoveduje dogajanje v osrednjem prostoru. Bele površine dopolnjujejo sivi odtenki na oblazinjeni klopi in fotografijah, uokvirjenih na steni. 

Podolgovat osrednji prostor združuje kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo, konča pa se z veliko panoramsko steno in izhodom na balkon. Kakor pravi arhitektka, so želeli ohraniti njegovo prostornost in ga kljub več funkcijam ne preveč zapreti s pohištvom. Ob eno steno so umestili tako imenovani povezovalni element oziroma kubus z nišami, ki predstavljajo različne funkcionalne programe. Najprej je to kuhinja, nato sedežna garnitura. Ta je postavljena v nišo, ki je prepleskana v siv odtenek, zato deluje bolj intimno in prijetno. Lesena jedilna miza, umeščena na sredino, pa stanovalca ali obiskovalca povabi naprej in prostora ne zapira. »Bela barva pomeni steno, siva pa niše in funkcionalnost. Bela osmisli omare, siva predstavlja dogajanje,« še pojasnjuje arhitektka in dodaja, da so sledili želji lastnika po izčiščenem interierju. Zato ga zaznamujejo čiste linije in funkcionalnost brez kakšnih motečih elementov. Tako na omarah ni nobenih odpiral, ampak vsa so skrita ali na dotik, prav tako so vse stvari pospravljene za zaprtimi vrati. Edina odprta omara je v bivalnem delu in je zasnovana kot lesena niša s policami. Pod njo je vgrajen kamin na bioetanol. 

Pika na i stanovanja je po besedah arhitektke spalnica, v kateri so ujeli utrip mestnega dogajanja oz. lokacijo. Spalnica je najintim­nejši del doma in predstavlja človeka, zato so steno za vzglavjem obložili s fototapeto, narejeno po grafiki. Na njej je silhueta mestnihstolpnic. Vzglavje postelje, ki sega čez vso širino stene, je oblazinjeno v sivo tkanino. Okvir postelje pa je na sredinski nogi, tako da je videti, kot bi lebdel v zraku. Za spalnico so izbrali tudi zavese, ki omogočajo popolno zatemnitev.

Veliko pozornosti so namenili osvetlitvi prostorov. Za predsobo so izbrali nadgradne luči s toplo belo osvetlitvijo, ki se zlijejo s stenami. Te se nadaljujejo tudi v osrednji bivalni prostor, v katerem je več virov osvetlitve. Poleg omenjenih še LED-trakovi, ki so skriti in osvetljujejo niše, in dve stekleni luči na sredini, ob nevpadljivi plafonjeri še viseča luč Caboche španske oblikovalke Patricie Ur­quiole, ki osvetljuje jedilno mizo. V spalnici je za osrednjo osvetlitev namenjena prav tako nevpadljiva plafonjera, za poudarek in okras pa so ob straneh postelje dodane viseče črne luči britanskega oblikovalca Toma Dixona.

Kopalnica je ostala enaka. Ker je v njej že bila položena izrazita keramika, so dodali le še leseno omarico pod umivalnikom in še eno skrito za ogledalom. Ponavadi shranjevalnih površin primanjkuje, a v tem stanovanju je ravno nasprotno, saj jih je več kot dovolj.

Slog opreme je po besedah arhitektke izčiščen in eleganten, ustvarili pa so ga z uporab­ljenimi materiali, ki so pisani na kožo naročniku, hkrati pa se ujemajo s stolpnico Situla. Ta po besedah sogovornice dopušča različne sloge oblikovanja. Sama zgradba je skupek zelo različnih stvari: železnih panelov, modernega načina življenja v središču mesta, odprtega tlorisa. Vse to je poleg želja lastnika narekovalo slog opreme v stanovanju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE