Odprta vrata: S pogledom na Grad

3. 7. 2014 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Mateja Jordović Potočnik

odprta vrata, grad, dupleks, mansarda

Umetniška dela, bogato založena knjižnica in čudovit razgled na Ljubljanski grad. Tako bi v enem stavku povzeli nekaj poudarkov stanovanja v dveh nadstropjih, ki ga predstavljamo tokrat.

Ne zgodi se prav pogosto, da se dvakrat podamo na obisk k istim gostiteljem. A tokrat je pred nami ena takšnih zgodb. Gostitelja sta nam namreč pred šestimi leti odprla vrata v svoj prejšnji dom, ki je bil prav tako tik pod streho, manjši, a v precej bolj živahnih odtenkih. Tokrat, kot pojasni gostiteljica Helena, sta se odločila za belo barvo sten, izjema je odtenek kapučina na eni steni kopalnice in spalnice. V prejšnjem stanovanju so bile barve sten namreč izbrane po pravilih starodavne kitajske modrosti urejanja prostora feng shuija, ki sta jih obdržala od prejšnjih lastnikov. V novem domu, pravi gostiteljica, sta se namenoma odločila za belo, saj sta se močnih barv kar malo naveličala. »Na začetku je dobro pustiti stene preprosto bele, saj se moraš vživeti v novo okolje, potem pa sčasoma dobiš občutek, kateri prostor potrebuje poživitev,« še dodaja.

Novi dom štiričlanske družine se razteza na 125 kvadratnih metrih, ki so razporejeni v dveh nadstropjih stanovanjskega bloka. V prvem je bivalno-kuhinjski del z izhodom na teraso, zgornji del pa je odmerjen galeriji, spalnici, otroški sobi in kopalnici. »To je hiša na vrhu bloka,« se pošali gostiteljica, saj gre za veliko stanovanje, za čiščenje kar preveliko. Pred vselitvijo sta se gostitelja lotila temeljite prenove, ki je obsegala tudi menjavo oken.

Tlorisa in razporeditve prostorov nista bistveno spremenila, saj sta bila v osnovi dobra. Stanovanje z dokaj visokimi stropi deluje prostorno in svetlo. Kot pojasni gostiteljica, sta imela z možem na voljo določen finančni okvir, s katerim sta poskušala vse optimalno prenoviti in opremiti. Slednjega sta se lotila sama. Kuhinjsko pohištvo sta naročila po meri pri mizarju. Odločitev zanj pa je padla zaradi kuhinjske nape. Nikakor si nista želela viseče nape nad delovnim pultom, ki je zdaj obvezni kos skoraj vsake kuhinje. Med brskanjem po spletnih straneh proizvajalcev sta odkrila takšno, ki je skrita v delovnem pultu in se s pritiskom na gumb dvigne iz njega, le kadar se kaj kuha na štedilniku. Izkazala se je za odličen nakup. Kuhinjske omarice so v kombinaciji bele barve in lesenega pulta.

Prenovo je doživela tudi galerija, ki jo zdaj uporabljajo kot igralnico in delovno kotiček. Za nekaj centimetrov so jo podaljšali in masivno leseno ograjo nadomestili s stekleno. Največji poseg pa je bila izdelava še ene kopalnice v zgornjem nadstropju. Čeprav je stanovanje veliko, je imelo enako majhno kopalnico kot nekajkrat manjša. Lastnika sta se odločila, da eno od sob preuredita v večjo kopalnico. Nastala je prostorna in sodobna kopalnica s prho, obdano le s steklom, in talnimi keramičnimi ploščicami, ki posnemajo videz lesa.

Najbolj živahen prostor je zagotovo otroška sobica, ki si jo delita pet- in sedemletnica. Rumena in zelena barva poživljata stene, razgibano pa je zasnovano tudi pohištvo. Ena postelja je na pogradu in deklici se nanjo povzpneta po stopnicah, ki so hkrati predali za shranjevanje.

Najlepši razgled, na Ljubljanski grad, pa ima spalnica. Najlepše je zjutraj, ko te prebudi sonce, pripoveduje gostiteljica in ugotavlja, da bi tukaj pravzaprav morala biti dnevna soba s teraso. Stanovanje, ki je v nekaterih delih mansardno, ponuja tudi nekaj skritih, a še kako uporabnih shranjevalnih površin, takšna je na primer niša tik pod streho v zgornjem nadstropju, kjer je prostor za pralni in sušilni stroj, ali v spodnjem nadstropju, kjer je manjša shramba pod stopnicami.

Čeprav je zdajšnji dom štiričlanske družine v primerjavi s tistim, ki sem si ga imela prilož­nost ogledati pred šestimi leti, popolnoma drugačen, pa je nekaj zaznamovalo oba – ljubezen do umetnosti. Umetniške slike in kiparski izdelki so bili na stenah in policah že v prejšnjem domu in zanje se je seveda prostor našel tudi zdaj. Večina umet­niške keramike je delo družinskega prijatelja, priznanega akademskega kiparja Draga Tršarja. Pri njem se je gostiteljica v preteklosti ljubiteljsko učila kiparjenja, zato je na policah tudi nekaj kiparskih izdelkov, ki so njeno delo. Zdaj je ta hobi malo zanemarila, saj ji primanjkuje časa za ustvarjanje.

Drugi družinski hobi pa uspeva na terasi v loncih, tam se namreč bohotijo paradižniki, ki že nakazujejo prve plodove. Kot kaže, se obeta bogata letina, saj jim okolje in lega nadvse ustrezata.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE