Odprta vrata: Sivo-bela simfonija z elementi narave

20. 10. 2014 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Mateja Jordović Potočnik

odprta vrata, prenova, stanovanje

Pogled na košato razraslo krošnjo češnje je redko razkošje, ki so ga deležni stanovalci v mestnih središčih. Naša tokratna gostitelja Miha in Saša si junija, ko zorijo češnje, lahko postrežeta kar z okna dnevne sobe. Najlepša je, ko cveti, a tudi v drugih mesecih je pogled na zelene liste več kot dobrodošel. Dobra in mirna lokacija bloka, v katerem je stanovanje, je na začetku letošnjega leta precej pripomogla k odločitvi za nakup, seveda pa so bile pomembne tudi druge reči, recimo kamin, ob katerem uživata v hladnejših dneh.

Stanovanje, veliko šestdeset kvadratnih met­rov, je v bloku iz leta 1961. Na prvi pogled bi mu dodali še kar nekaj kvadratov več, saj deluje precej večje in prostornejše, kot govorijo številke. Miha in Saša, naša gostitelja, sta ga kupila v začetku letošnjega leta in se natanko dva meseca pozneje vanj vselila, a v popolnoma prenovljeno. Dela sta se lotila sama in s pomočjo različnih mojstrov. Prenovili pa so tako rekoč vse. Zamenjali vse električne in vodovodne napeljave, na novo naredili optiko, zamenjali okna in vrata, umestili klimatsko napravo, položili nove talne obloge, popolnoma prenovili in povečali kopalnico ter podrli steno med kuhinjo in dnevno sobo. Kuhinja je bila prej v ločenem in zaprtem prostoru. Stari vhod vanjo so zaprli, podrli pa steno, ki jo je razmejevala od dnevne sobe, da je nastal sodoben in odprt prostor. Prav tako so podrli staro peč in vgradili kaminsko. V stanovanju, kot pripoveduje Miha, ni ostalo nič starega razen zidov.

Prenove in opremljanja sta se lotila sama, le kuhinjo jima je izrisal in po meri izdelal mizar. »Elementi narave me navdihujejo,« pravi Miha, zato sta se odločila za sodoben slog s pridihom starega. Tako sta, na primer, izbrala parket, ki posnema videz starega bora. Ker je masivna borovina premehka, da bi bil lahko iz nje izdelan pod, sta izbrala najboljši laminat, kar se jih dobi in posnema strukturo borovega lesa. Kuhinja ima na nekaterih delih (na pultu in stenski oblogi med spodnjimi in zgornjimi omaricami) pridih starega sivega hrasta. Okrog kaminske peči pa je obloga iz kamna. Prav kamin je bil že od nekdaj želja našega sogovornika. Želel si je, kot pravi, zidan kamin, a bi v tem prostoru zavzel preveč prostora in ga utesnil, zato sta se potem odločila za kaminsko peč na drva. »Ogenj se mi zdi mističen. Sedem na kavč, vzamem kozarec vina in lahko ure in ure gledam, kako gori,« pravi Miha in dodaja, da je toplota, ki jo oddaja kaminska peč, povsem drugačna, pa tudi stroški ogrevanja so precej nižji. Seveda ima stanovanje po prostorih radiatorje in povezavo z mestnim plinom, a večinoma ga ogrevata s kaminom.

Večino pohištva sta lastnika kupila v Ikei, razen sedežne garniture, ki sta jo pripeljala iz prejšnjega stanovanja in si jo želita v prihodnosti nadomestiti z novo. Po katalogu sta izbrala posamezne kose in premislila, kam jih bosta umestila, potem pa šla vse to nakupit. Sledilo je štiridnevno sestavljanje pohištva. Kot še pripoveduje Miha, sta iskala opremo, ki je lepa, funkcionalna in cenovno ugodna. Več sta odštela za kuhinjo in gospodinjske aparate, a večja investicija v najnovejše varčnejše naprave se po besedah gostitelja obrestuje pri mesečnih stroških za elektriko.

Pohištvo za kuhinjo je izdelal mizar, tako da je dobro izkoriščen vsak kotiček, odmerjen zanjo. Bele ličnice dopolnjujejo temno sive površine. Ker pa se v tem domu veliko in dobro kuha, naš gostitelj je, kot sam pravi, strasten kuhar, sta izbrala plinski štedilnik. Druženje ob hrani je namreč pogosto na njunem družabnem meniju.

Stanovanje je urejeno v belo-sivo-črni kombinaciji. Živih barv se zelo hitro naveličaš, je prepričan Miha. Želela sta, da bi vse skupaj delovalo svetlo, sta pa izbrala odtenke, ki se dajo kombinirati z dodatki, recimo z barvno osvetlitvijo. Ta naredi kontrast, prilagojen razpoloženju, tega pa po gostiteljevih besedah ni mogoče doseči, če so na stenah močne barve. Opremo dopolnjujejo fotografije na stenah ter tu in tam kakšen okrasni predmet. Zbirka angelov je na eni od polic. Gostitelj jih je nekoč dobil v dar in od takrat ga spremljajo, pravzaprav čuvajo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE