Senčila: Preprečevanje pregrevanja in zastiranje oken

26. 6. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko

senčila, senčenje

Velike steklene površine na sodobnih objektih zahtevajo primerno senčenje na zunanji in notranji strani oken, zlasti v vročih poletnih dneh, ko je dobro, da vročina ne pregreva notranjosti. S senčenjem lahko precej pripomoremo h kakovostnemu bivalnemu ambientu. Izbira tako zunanjih kot notranjih senčil je pestra, od klasičnih rolet, različnih žaluzij in rolojev do lamelnih zaves in plise senčil. Prva skrbijo za ustrezno klimo in senčenje, druga zlasti za zastiranje in dekoracijo interierja.

»Zunanja senčila so, če objekt nima večjih napuščev, ki bi dajali senco, nepogrešljiva. Zunanje senčilo bo namreč varovalo pred poletno vročino, ki povzroča pregrevanje stekel, prav tako zaščito stekla in notranjosti pred pregrevanjem ter drugimi zunanjimi vplivi, pozimi pa bo pripomoglo k prihranku energije oziroma manjši izgubi toplote, nekoliko pa tudi k zvočni izolaciji. Zunanje žaluzije seveda hkrati učinkovito zastirajo svetlobo,« pojasnjuje Jasmina Černela iz podjetja AJM in dodaja, da priporočajo aluminij, ko gre za vprašanje izbire materialov. »Ta je najbolj trpežen za vplive iz okolja, ne zahteva skoraj nobenega vzdrževanja, je odporen proti koroziji in ne potrebuje naknadnega barvanja. Dobre lastnosti ima tudi PVC, pri katerem prav tako ni posebnega vzdrževanja, vendar je njegova pomanjkljivost manjša odpornost proti vročini oz. UV-žarkom. Les je naravni material in je lep v vsaki obliki, tudi kot zunanje senčilo, vendar je pri njem, kljub sodobni večplastni obdelavi, treba računati na več nege in vzdrževanja,« še pojasnjuje sogovornica.

Ponudba različnih sistemov zunanjega senčenja oken je pestra. Med zelo razširjenimi so že omenjene zunanje žaluzije, s katerimi lahko senčimo večje steklene površine (panoramske stene), z nagibom lamel pa uravnavamo količino svetlobe, ki jo bomo spustili v prostor. Dvigamo in spuščamo jih z vrvico ali vrtljivo palico, z njo nastavljamo tudi nagib, prav tako pa so lahko opremljene z elektromotorjem in daljinskim upravljalnikom, ročnim stikalom ali centralnim vodenjem.

Po besedah Jasmine Černela jih zdaj lahko izdelajo tudi za okna nepravilnih oblik, na primer za poševna okna različnih dimenzij. »Današnje zunanje žaluzije imajo zatemnitvene lastnosti rolete, kar je bila v preteklosti njihova velika pomanjkljivost v primerjavi z roletami. Nova generacija tako zagotavlja odlično temnjenje in možnost uravnavanja količine svetlobe v prostoru,« pravi sogovornica. Lamele v vetru ne povzročajo več hrupa, kot je bilo značilno v preteklosti. Najnovejša generacija zunanjih žaluzij omogoča tudi vgradnjo komarniških mrežic za zaščito pred insekti.

Druga, prav tako pogosta oblika zunanjih senčil so rolete, ki omogočajo dobro toplotno in zvočno izolativnost, so dobra zaščita pred vremenskimi vplivi, na primer ob toči ali hudih nalivih, pa tudi pred vlomilci. Po zagotovilih proizvajalcev lahko s spuščenimi roletami pozimi prihranimo pri stroških za ogrevanje, poleti pa za hlajenje. Razlikujejo se po obliki, načinu vgradnje, načinu upravljanja in vrsti lamel. Roletne lamele so lahko iz lesa, aluminija, jekla ali umetne mase. Proti zunanjim vplivom naj bi bile najbolj odporne aluminijaste lamele, polnjene s poliuretansko peno, ki imajo tudi dolgo življenjsko dobo. Aluminij sicer spada med lahke kovine, a ga odlikuje izjemna trdnost, prav tako učinkovito odbija močne sončne žarke.

Spuščanje in dvigovanje rolet s trakom ali vrtljivo palico ob strani okenskega okvirja je ena od možnosti, čeprav se v zadnjih letih uveljavljata motorni pogon in daljinsko upravljanje. Daljinski upravljalnik je mogoče kombinirati s svetlobnim tipalom, tako da se rolete dvigajo in spuščajo glede na količino sončne svetlobe.

Notranja senčila
Notranja senčila ne opravljajo le funkcije zastiranja, ampak so tudi dekoracija prostora, zato proizvajalci veliko pozornosti namenjajo vzorcem in barvam, ki sledijo modnim smernicam. Po besedah sogovornice z njimi poskrbimo za senčenje in intimo, ne omogočajo pa prihranka energije niti ne preprečujejo pregrevanja stekel in vdora toplote v prostor. Z vzorci, barvami in oblikami pa pomembno prispevajo k notranji ureditvi in vzdušju v prostoru.

Ena od možnosti notranjega senčila so žaluzije (arhiv Unland).

Kakšno notranje senčilo bomo izbrali, je odvisno od tega, kaj želimo z njim doseči. V spalnici bomo najbrž potrebovali senčila iz tkanin, ki jo bodo zatemnila, v dnevni sobi pa so lahko bolj prosojna, da prepuščajo svetlobo. Po besedah Jasmine Černela pogosto priporočajo izbiro plise senčil ali različnih rolojev. Na voljo so tudi druge oblike, kot so panelne in lamelne zavese. Slednje so še ne dolgo tega veljale za staromodne, zdaj pa se vračajo v moderni obliki.

Za notranje senčenje oken je veliko možnosti, a ko govorimo o večjih steklenih površinah, se nabor skrči. Pri večjih steklenih površinah (200 ali več centimetrov širine) se pogosteje uporabljajo notranji prostoviseči roloji in panelne zavese, manj so primerna plise senčila, saj je omejitev pri širini med 200 in 220 centimetri.

Pomembna dejavnika sta tudi način pritrditve – stropni ali stenski – in način upravljanja. Ta je lahko na potezno vrvico, krožno verižico, ročko, t. i. monokomandno ročico ali elektromotor. Pri tem vprašanju gre deloma za željo naročnika, deloma za to, kaj dopuščajo razmere. Če so na primer pliseji nameščeni zelo visoko ali celo stropno, je priporočljiva vrvica, če so ob steklu, je običajno zelo priljubljena ročka. Na izbiro pa vpliva tudi oblika oken, njihova lega. Vsa notranja senčila na motorni pogon je mogoče vključiti tudi v sistem pametne napeljave, kar je treba vnaprej načrtovati. Takšno upravljanje je sicer bolj razširjeno pri zunanjih senčilih.

Ko govorimo o materialih, gre ponavadi za poliester, ki je obdelan po evropskih standardih za obdelavo tkanin, primernih za notranje senčenje. Na tako obdelanih senčilih se manj nabira prah, saj so antistatična, poleg tega so lahko pralna ali pa jih le brišemo z mokro krpo. Ročno pralne tkanine se uporabljajo zlasti za plise zavese, medtem ko so roloji izdelani iz tkanin, primernih za suho čiščenje ali čiščenje z mokro krpo. Nekatere tkanine imajo tudi posebno obdelavo, da se madeži ne vpijajo, temveč jih preprosto obrišemo, dodani pa so lahko še nanosi, ki odbijajo žarke. Zlasti za poslovne prostore so se uveljavila senčila iz tako imenovanega »screen materiala« – to so posebna vlakna iz mešanice poliestrov, ki dobro preprečujejo segrevanje v prostoru in bleščanje.

Na vseh področjih notranjega oblikovanja je velik poudarek na naravnih materialih. Tudi pri senčilih je na izbiro nekaj naravnih tkanin (recimo iz jute in volne), ki so primerno obdelane. Ta senčila so prijetna, vendar barvno manj obstojna in bolj občutljiva za mehanske poškodbe.

Podobno kot na zavesah se tudi na notranjih senčilih, zlasti na rolojih in plise senčilih, pojavljajo trendovski vzorci, ki sledijo modnim smernicam pri opremljanju. Tako si lahko poleg enobarvnih omislimo potiskane z vzorci. Cvetlični vzorci so že nekaj sezon priljubljeni pri hišnem tekstilu. Nekateri posnemajo pravo cvetje z domačih vrtov, drugi eksotične rastline, tretji druge naravne motive. V zadnjih sezonah pa je močan tudi vpliv tako imenovanega skandinavskega sloga, ki v prostore vnaša naravne barve in umirjene vzorce.

Notranja senčila ne opravljajo le funkcije zastiranja, ampak so tudi dekoracija prostora (arhiv IMM Köln).

Senčenje strešnih oken
Za dobro klimo je treba v mansardi poskrbeti tudi s primernim senčenjem strešnih oken. Senčila na strešnih oknih so zelo izpostavljena vremenskim vplivom, zato morajo biti materiali odporni in trpežni. Na primer, notranji rolo iz bombaža postane na južni strani, kjer ga vroče poletno sonce neprestano pregreva, popolnoma porozen. Po besedah Katje Ličen Pajenk iz podjetja Velux se zato za senčila uporabljajo umetni materiali, ki pa morajo biti do okolja in uporabnikov prijazni. Zato je pomembno, da imajo certifikat po standardu Öko-tex.

Strešna okna opremimo z notranjimi in zunanjimi senčili. Za zunanje senčenje, ki zlasti preprečuje poletno pregrevanje, sta na voljo dve vrsti senčil. Prvo je mrežasto, ki zadržuje poletno vročino in hkrati prepušča večino sončne svetlobe. Primerno je za bivalne prostore, kjer potrebujemo naravno svetlobo ves dan. Druga možnost je zunanja roleta, ki ima poleg zaščite pred vročino še druge funkcije, kot so zaščita okna pred vremenskimi vplivi (zlasti točo), popolna zatemnitev, zaščita pred hrupom … Po besedah Katje Ličen Pajenk jo priporočajo za spalnice in otroške sobe. Narejena je iz aluminija, vmesni prostor pri lamelah je izoliran, zato je učinkovita tudi pozimi, ko preprečuje uhajanje toplote iz prostora.

»Najpogostejša kombinacija je zunanje mrežasto senčilo, ki zadrži 70 odstotkov poletne vročine, prepušča pa večino svetlobe, in notranje siesta senčilo, ki naredi popolno temo za spanje, pozimi pa poveča toplotno izolativnost okna za 20 odstotkov,« odgovarja Ličen Pajenkova na vprašanje, katero notranje in zunanje senčilo je primerno kombinirati na strešnem oknu, da nastane čim boljša zaščita pred soncem in toploto.

Pri notranjih in zunanjih strešnih senčili gre po besedah sogovornice razvoj v smer vse večje avtomatizacije, kar pomeni, da se samodejno zapirajo in odpirajo glede na čas ali celo na podlagi podatkov senzorjev, ki zaznavajo vročino ali mraz. Ena od možnosti upravljanja je na solarni pogon. »To je za vse tiste, ki bi si želeli avtomatizacije, pa nimajo električnega kabla, pripeljanega do strešnega okna. Na voljo so tako zunanja kot notranja senčila, ki izkoriščajo sončno energijo (celice so del senčila) in za avtomatsko upravljanje ne potrebujejo električne napeljave,« pojasni sogovornica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE