Odprta vrata: Fototapeta za piko na i

15. 5. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Piqant, Tadej Mulej

odprta vrata, sodobno stanovanje, fototapeta, pastelne barve, Arhimodul

Sodobno stanovanje v novejšem bloku je zasnovano po načelu »manj je več«. Sive odtenke, ki jih mehča naravni les, dopolnjujejo poudarki v modri barvi, a pozornost pritegne fototapeta na steni dnevne sobe. Svojo pravljično zgodbo pa pripoveduje soba za petletnico, v kateri prevladujejo pastelne barve. Pod zasnovo interierja se je podpisal arhitekturni biro Arhimodul.

Dobrih 90 kvadratnih metrov veliko stanovanje s prostornim atrijem je z novim lastnikom dobilo novo podobo. V tloris stanovanja niso bistveno posegali, nastalo je le nekaj manjših sprememb. Porušili so steno, ki je ločevala spalnico in hodnik z garderobo. S tem posegom so združili spalnico in garderobo ter postavili novo steno na hodnik. Prav tako so bile narejene spremembe pri električnih napeljavah in vtičnicah ter vodovodnih napeljavah, radiatorji so prestavljeni. Razporeditev prostorov se je nekoliko spremenila zaradi drugačne postavitve opreme.

Bivalni prostor s kuhinjo in spalni prostori so obrnjeni proti atriju, kar jim daje veliko svetlobe, sanitarije in drugi servisni prostori (garderoba, utiliti) pa v notranjost. Projekt notranje opreme so arhitekti začeli ob nakupu stanovanja. Od prejšnjega lastnika so ostale talne obloge in keramika ter sanitarna oprema v kopalnici.

Po besedah arhitektke Nine Grm je naročnik želel notranjo opremo, tako po funkcionalni kot tudi po vizualni plati, prilagojeno svojim željam. Arhitektka pravi, da si je želel moderno stanovanje, opremljeno v slogu »manj je več«. Prav tako mu je bila všeč kombinacija sive barve in naravnega lesa. Dejstvo, da je naročnik imel že na začetku dokaj jasno predstavo o tem, kaj želi v funkcionalnem in vizualnem smislu, je pripomoglo tudi k temu, da so projekt izpeljali zelo hitro. Po besedah arhitektke je od idejne zasnove in izdelave izvedbenih načrtov skupaj z izvedbo pa do vselitve minilo le dobre tri mesece. Še kakšen mesec več pa so nato porabili za dokončanje detajlov notranje opreme.

»Kuhinja je postala nekoliko manjša zaradi večfunkcionalnega dela, ki je namenjen jedilni mizi, igri, učenju ali kot manjši delovni prostor. Dnevni del s sedežno opremo je pomaknjen v kot, tako da dobi več zasebnosti. Spalnica je zasnovana z omaro okrog postelje, ki omogoča dodatne garderobne površine. Otroška soba ima poleg osnovnih funkcionalnih sklopov (postelje, manjše mize) večnamenski element: v njem se skriva garderobni del z regali in s klopjo za posedanje, igro, branje,« pojasnjuje arhitektka Nina Grm. Otroška sobica, ki je namenjena petletni deklici, je v pastelnih barvah, kot sta roza in zelena, dopolnjuje pa jih tapeta s pikami. »To daje sobici igrivo, a hkrati pravljično podobo,« še pravi sogovornica.

Talni oblogi v dnevnem prostoru – les in keramika – sta ostali od prej in ju niso zamenjali. Vzrok je bil po besedah arhitektke povsem praktičen, saj se dnevna soba in jedilnica v toplih mesecih razširita še v atrij, zato so tu tlaki bolj izpostavljeni mehanskim poškodbam in umazaniji.

Izbor barv in materialov izhaja iz sivih odtenkov, ki so jih omehčali z lesenim vzorcem, za piko na i pa dodali še detajle v modri barvi. Za popestritev in dinamiko so uporabili fototapeto tudi v dnevni sobi. »Siv odtenek smo izbrali zaradi elegantnega modernega sloga, les zaradi domačnosti, ki ga ta vnese v interier, modro pa za manjše barvne poudarke,« še pojasnjuje arhitektka in dodaja, da se sivi odtenki, les, barvni poudarki in grafične tapete združijo v oblikovno dinamično celoto notranje opreme ter hkrati povežejo celotni interier.

Osvetlitev je zasnovana glede na namembnost prostora in funkcionalno zasnovo opreme. Sestavljena je iz več različnih virov svetlobe in načinov osvetlitve (stenske ambientalne luči, stropne luči, viseča spuščena luč nad jedilno mizo, LED-trakovi za dobro osvetlitev kuhinje) ter jakosti osvetlitve. »Tako se z različno uporabljeno razsvetljavo ustvari funkcionalno optimalna svetloba in prav tako vizualno pestra dinamika svetlobe znotraj prostora,« pravi Nina Grm in dodaja, da so največ pozornosti pri snovanju opreme namenili oblikovanju dnevnega bivalnega dela s kuhinjo, saj je to prostor, kjer se uporabniki največ časa zadržujejo, prav tako je ta prostor funkcionalno najbolj pester in raznolik. Veliko pozornosti so namenili tudi otroški sobici, saj so želeli petletnici pričarati kar se da pravljično princeskino sobo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE