Utrinki s Tedna oblikovanja v Milanu: Festival dizajna

13. 4. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij in oblikovalcev

teden oblikovanja Milano, Salone del Mobile, dizajn, oblikovanje

Vsako leto aprila, na začetku pomladi, se Milano prelevi v prestolnico oblikovanja. Tudi če se ne ukvarjate s tem področjem, je to čas, ko je glavno mesto Lombardije živahno in prijetno za pohajkovanje, ko lahko na ulicah srečaš katerega od slavnih oblikovalcev, si brezplačno ogleduješ instalacije, oblikovanje, zanimiva nova sodelovanja med oblikovalci in podjetji z vsega sveta. Vsakič znova je na ogled več stvari, odpirajo se nova prizorišča, ki vabijo ljubitelje oblikovanja. Izbrali smo nekaj utrinkov preteklega tedna iz prestolnice oblikovanja.

Slovenska lesena bivalna enota

V historičnem parku Sempione v središču Milana je bila na ogled samozadostna lesena bivalna enota, ki so jo zasnovali v slovenskem arhitekturnem biroju Ofis arhitekti, izdelali pa v celoti iz slovenskega lesa. Ljub­ljanski biro Ofis arhitekti je v zadnjem času vzbudil pozornost mednarodne javnosti s projekti alpskih bivakov in ti so bili tudi povod za povabilo na razstavo v Milanu, kjer so organizatorji sejma Salone del Mobile želeli, da predstavijo podoben samozadosten projekt. Tako so v sodelovanju z italijanskim podjetjem C+C, C28 in slovenskim mizarstvom Permiz zasnovali leseno bivalno modularno enoto, ki je namenjena za različne začasne bivalne potrebe. Objekt je sestav­ljen iz modula velikosti 4,50 x 2,50 metra, višine 2,70 metra, ki sam zadošča za dva uporabnika (s kuhinjo, kopalnico, posteljo in sedišči), mogoče pa jih je več zložiti horizontalno ali vertikalno in objekt nadgraditi v dvojček, trojček. Samozadostno leseno enoto, izdelano iz smrekovega lesa, ki je bila na ogled v Milanu, so sestavljali trije moduli, postavljeni v vertikalo. Sicer pa zasnova omogoča različne načine zlaganja modulov in namene uporabe, od turističnih objektov do začasnih bivalnih enot. Zdaj bodo razstavni eksponat pripeljali nazaj v Slovenijo in ga nameravajo predstaviti tudi v Ljubljani, predvidoma na Ljubljanskem gradu.

Dvajset let SaloneSatellite

Vsako leto od 1998. poteka v okviru sejma tudi sejem SaloneSatellite, namenjen oblikovalcem, mlajšim od 35 let, in oblikovalskim šolam z vsega sveta. Letošnjo dvajseto izvedbo so počastili z dvema posebnima razstavama. Prva z naslovom Collezione SaloneSatellite je bila na ogled na sejmišču Rho, druga z naslovom 20 Years of New Creativity pa je do 25. aprila na ogled v razstavnem prostoru Fabbrica del Vapore. Na prvi je bil na ogled tudi stol Ribbon, ki ga je slovenska oblikovalka Nika Zupanc oblikovala za podjetje Queeboo. Razstava 20 Years of New Creativity pa je kurirana in prinaša izbor najboljših izdelkov zadnjih dvajsetih let, ki so bili najprej na ogled na SaloneSatellite, pozneje pa so šli v proizvodnjo. Na tej je na ogled več slovenskih izdelkov. Oblikovalec Matej Štefanec se predstavlja z lesenim izdelkom Alone in Kyoto (na fotografiji), ki je bil na sejmu prvič predstavljen leta 2007. Na razstavo so uvrstili tudi betonsko vrtno pohištvo Concrete Garden, s katerim je oblikovalka Tina Rugelj prvič sodelovala na Salone Satellite leta 2012, stol Maid, ki ga je Nika Zupanc oblikovala za A lot of Brazil, in svetilo Balloon (oblikovanje Uli Budde) slovenske blagovne znamke Vertigo Bird.

Na razstavi ob 20. obletnici SaloneSatellite je na ogled izdelek Alone in Kyoto oblikovalca Mateja Štefanca.

Nizozemsko doživetje

Posebno doživetje so vsakoletne predstavitve izdelkov nizozemskega podjetja Moooi. Tokrat so tako kot v preteklih dveh letih nove kose pohištva pokazali v industrijski dvorani v Zoni Tortoni. Svoje stare in nove pridobitve so umestili ob fotografije priznanega fotografa Levona Bissa. Na ogled so bili portreti insektov iz serije Microsculpture, ki so sicer del zbirke muzeja univerze v Oxfordu. Fotograf je poudaril detajle drobcenih živih bitij, ki jih drugače ne opazimo. V koncept predstavitve novosti se je vklopila tudi najnovejša kolekcija pohištva, v kateri so zdaj še postelje. Predstavili so posteljo Monster, ki jo je oblikoval Marcel Wanders, tako kot stol z istim imenom in prepoznavnim obrazom, všitim na vzglavje.

Nizozemsko podjetje Moooi je letošnjo predstavitev popestrilo s fotografijami insektov fotografa Levona Bissa (foto Andrew Meredith).

Japonski minimalizem

Japonski oblikovalec Oki Sato, gonilna sila in ustanovitelj studia Nendo, je trenutno eno najodmevnejših imen industrijskega oblikovanja. Leta 2002 je v Tokiu, kjer je diplomiral, odprl biro, tri leta pozneje pa še v Milanu. Zdaj je uveljavljeno ime, brez katerega ni večjih oblikovalskih dogodkov. Tudi letos je bilo izdelke iz studia Nendo mogoče videti na kar 19 različnih razstavnih prostorih. Oki Sato je prepoznaven po domiselnih in na videz preprostih izdelkih. Tako tudi tokrat ni razočaral ljubiteljev svojega oblikovanja. V showroomu modne hiše Jil Sander je postavil razstavo Invisible outlines, ki briše mejo med dejanskim in našimi predstavami. Na ogled je bilo 16 kolekcij, med njimi tudi vaze Jellyfish (Meduza), ki kot meduze plavajo v vodi. Trideset vaz različnih velikosti, ki so izdelane iz zelo tankega in transparentnega silikona, je namreč postavil v akvarij, napolnjen z vodo. Oblikovalec je tako interpretiral klasične vloge, ki jih imajo vaze, cvetje in voda. Med novostmi, ki jih je Nendo pripravil za tokratni teden oblikovanja, pa je tudi vaza Sakura (Češnja), za katero so bile navdih cvetoče japonske češnje.

Japonski oblikovalec Nendo je pripravil razstavo Invisible outlines, na kateri so bile na ogled tudi silikonske vaze v akvariju (foto Akihiro Yoshida).

Oblikovanje iz Katalonije

V Palači Isimbardi je bila postavljena razstava oblikovanja Inspired in Barcelona: In & Out, ki prihaja iz katalonske prestolnice. Devetdeset izdelkov ponazarja špansko kreativnost, ki se lahko pohvali z največjimi imeni iz sveta sodobnega oblikovanja in pohištvene industrije. Med njimi so Eugeni Quitllet, Jaime Hayon, Patricia Urquiola, kot tudi podjetja Santa & Cole, Kettal, Nanimarquina ...

Sedem oblikovalk se je lotilo kovine

Italijanski proizvajalec De Casteli je predstavil projekt Tracing identity, v katerem je sodelovalo sedem priznanih oblikovalk, med njimi Slovenka Nika Zupanc. Oblikovalke se razlikujejo tako po načinu dela kot starosti, zasnovale pa so različne kose pohištva iz kovine. S kolekcijo je proizvajalec želel razbiti mit, da je kovina hladna in da z njo v glavnem ustvarjajo moški. Nastali so predalniki, mize, pregrade, knjižne police, ki s svojimi barvami in oblikami razbijajo omenjena predsodka. Nika Zupanc je oblikovala predalnik iz bakra z majhnimi predelki. Navdih zanj so bile stare kredence, v katerih so bili takšni predali s ključem, v njih pa so pred otroki skrivali sladkarije (na fotografiji zgoraj na sredini).

Longing cabinet, ki ga je Nika Zupanc oblikovala za projekt Tracing identity podjetja De Casteli.

Slovensko oblikovanje

Pestro dogajanje v Milanu so v velikem številu popestrili tudi slovenski oblikovalci, o katerih smo podrobneje pisali že v prejšnji številki priloge Deloindom in na naši spletni strani. Med njimi sta bila arhitekta Katjuša Kranjc in Rok Kuhar, ki že vrsto let vodita biro Raketa, pred nedavnim pa sta zasnovala blagovno znamko Pikka. Prva kolekcija nove blagovne znamke je Circulum, ki je bila v Milanu na ogled na skupinski razstavi Slovenia Design Showroom Milano 2017, z njo pa sta sodelovala tudi na razstavi Ironic Iconic v predelu Brera. Kolekcija predstavlja okrogle odlagalne mizice, ki so lahko stoječe, pritrjene na steno ali viseče, narejene pa iz lesa, kovine, marmorja in plastike ali kombinacije teh materialov. Prav v času Tedna oblikovanja v Milanu je žirija iz Essna sporočila, da je omenjena kolekcija prejela nagrado red dot (rdeča pika) za leto 2017.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE