Obseg prometa z nepremičninami vse bližje rekordnemu letu 2007

V Sloveniji je bilo lani po prvih izračunih Geodetske uprave RS sklenjenih 32.000 kupoprodajnih poslov z nepremičninami, število prodanih stavb, delov stavb in zemljišč pa se je zelo približalo tistemu iz rekordnega leta 2007. Skupna vrednost sklenjenih poslov je prvič po rekordnem letu 2007 prebila mejo dveh milijard evrov.

Skupna vrednost sklenjenih poslov z nepremičninami je lani znašala okoli 2,1 milijarde evrov. Od tega je bilo približno 62 odstotkov vrednosti prometa z nepremičninami realiziranega s stanovanjskimi nepremičninami, 17 odstotkov s poslovnimi nepremičninami, deset odstotkov z zemljišči za gradnjo stavb, tri odstotke s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči, osem odstotkov pa z vsemi preostalimi vrstami nepremičnin skupaj.

Število evidentiranih poslov z nepremičninami je bilo lani celo največje od leta 2007, ko so jih začeli na geodetski upravi spremljati. V primerjavi z letom 2015 se je povečalo za slabo desetino, v primerjavi z letom 2009, ko je bilo najmanjše, pa za skoraj 60 odstotkov.

Skupna pogodbena vrednost evidentiranih poslov se je v primerjavi z letom 2015 povečala za približno četrtino, kar je največje povečanje od začetka spremljanja. Od leta 2013, ko je bila najmanjša, pa je bila kar za dve tretjini večja.

PREBERITE ŠE: Rast cen pri rabljenih stanovanjih 
in hišah, pri novih hišah celo padec

Rast števila prodanih stanovanjskih nepremičnin se je lani nadaljevala tretje leto zapored. Za razliko od leta 2015, ko se je to število povečalo izključno na račun prodaje stanovanj v večstanovanjskih stavbah, se je lani opazno povečalo tudi število prodaj hiš, celo bolj kot stanovanj.

Glavni dejavniki, ki vplivajo na rast povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah, so nizke obrestne mere in sicer skromna rast obsega stanovanjskih posojil, ki traja že tri leta, prav tako pa tudi povečanje zaposlenosti in rast mase plač ter znižanje cen stanovanj v času krize.

Nizke obrestne mere poleg zadolževanja za nakup ali lastno gradnjo nepremičnin vzpodbujajo tudi naložbe v nepremičnine, kot alternativo varčevanju ali bolj tveganim naložbam.

PREBERITE ŠE: Stanovanjska posojila: Ugodni ponudbi ne bo odzvonilo čez noč

Potem ko je leta 2015 dosegla dno, je lani končno oživela tudi prodaja zemljišč za gradnjo stavb. Število prodaj se je v primerjavi z letom 2015 povečalo za okoli šestino, kar bi lahko bila napoved skorajšnjega začetka novega investicijskega cikla.

Je pa lani upadla prodaja pisarniških prostorov ter trgovskih, storitvenih in gostinskih lokalov. Kljub temu je glede na razmeroma ugodne gospodarske okoliščine, nizke obrestne mere in naraščanje naložbene privlačnosti nepremičnin pričakovati tudi postopno povečevanje dejavnosti trga poslovnih nepremičnin, piše v letnem poročilu geodetske uprave.

Počasi naraščajo tudi cene nepremičnin. Trenutno so cene stanovanj in stanovanjskih hiš še nižje kot pred krizo, a razprodaj stanovanj iz nasedlih projektov ni več, na trg pa prihajajo še zadnje zaloge novogradenj iz preteklih let. Preostala stanovanja tako že dosegajo normalne tržne cene.

V letu 2017 na geodetski upravi pričakujejo postopno umirjanje rasti prometa s stanovanjskimi nepremičninami. Pričakovati je tudi nadaljnjo rast cen stanovanj, hiš in zemljišč za gradnjo - ta bo najhitrejša na območju Obale in v Ljubljani z okolico, kjer je povpraševanje največje in zaradi pomanjkanja novogradenj počasi presega ponudbo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE