Balkoni in terase: Poletni kotički za sprostitev

20. 7. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

balkoni, sprostitev, terase, poletni kotički, vrtno pohištvo

V teh dneh vsi iščemo svoj prostor pod soncem ali še raje v senci, na morju ali v hribih, pravzaprav nekje čim bliže naravi. Prijetno je tudi doma, zlasti če smo lahko veliko zunaj, pa naj bo na vrtu, terasi ali majhnem balkonu. Z majhnimi posegi, izbranimi dodatki in kakšno izvirno idejo lahko uredimo zunanji prostor, ki bo uporaben vse poletje in še jeseni. Izbrali smo nekaj predlogov, vrednih posnemanja.

Če imamo ob hiši velik vrt, terasa ni edini kotiček, kjer lahko preživljamo čas na prostem. Možnosti je skoraj nešteto. Toliko bolje je, če se v vročih popoldnevih lahko umaknemo pod kako listopadno drevo z gosto krošnjo. Na tak vrt lahko postavimo tudi vrtno garnituro za piknik, kakor si je zamislil belgijski oblikovalec Dirk Wynants. Tri lesene klopi in mizo je pritrdil na skupno ogrodje. Pozabil ni niti na senčenje, saj je v mizni plošči luknja za senčnik. Vse skupaj je zasnovano tako, da minimalno posega v prostor oziroma vrt, pravzaprav se lepo poda v naravno okolje (arhiv Extremis, oblikovanje Dirk Wynants).

Na večji terasi ob hiši je treba najprej poskrbeti za senco, da bo uporabna tudi v najbolj vročih dneh. Če raste v bližini drevo s primerno krošnjo, izkoristimo to naravno danost, vedno pa lahko dodamo še kakšno senčilo. Lepo senco daje tudi pergola, obraščena z zelenjem. Na terasi prav tako ne smejo manjkati okrasni lonci z različnimi zelenimi in cvetočimi rastlinami. Ko te izbiramo, upoštevamo lego hiše in terase. Nekatere bodo enako dobro uspevale, če bodo zasajene na južni ali severni strani, večinoma pa moramo vedeti, koliko sonca ali sence potrebuje katera. Seveda je za uživanje v prostih uricah treba poskrbeti tudi za udobno vrtno pohištvo. Zofe so postale nepogrešljiv del opreme zunanjih prostorov. Izberemo takšno, ki dobro prenaša vremenske vplive, seveda na njej ne sme manjkati oblazinjenje. Barve, vzorce in slog opreme prilagodimo arhitekturi hiše in okolice (arhiv Maison du Monde).

Na terasi ali balkonu je treba poskrbeti tudi za osvetlitev. To je dobro načrtovati hkrati z zasnovo vrta, če je terasa del tega. A z razsvetljavo ne smemo pretiravati. Na terasi bo dovolj razpršena enakomerna svetloba, ki ne sveti v oči in jo lahko kadarkoli preprosto ugasnemo. Pozabiti pa ne smemo na ambientalno osvetlitev, ki dopolnjuje zunanji interier. Raznih lučk, ki jih lahko obesimo po terasi ali balkonu, je kar nekaj. Paziti je treba, da ne bodo moteče ali da vse skupaj ne bo preveč osvetljeno. Dobra izbira so tudi različne lanterne, v katere postavimo sveče in čajne lučke. Če izberemo svečke z vonjem po citronki, bodo hkrati odganjale komarje (arhiv House Doctor).

Različni viseči počivalniki so v zadnjih letih nadvse priljubljeni. Kar niti ni tako presenet­ljivo, saj omogočajo sproščeno in udobno zibanje v senci. Obesimo jih lahko na drevo, na posebno ogrodje (ki ga nekateri proizvajalci ponujajo ob nakupu gugalnega počivalnika) ali kakšno drugo primerno mesto. Na fotografiji so ga pritrdili na leseno ogrodje pokrite terase. Takšnemu počivalniku lahko dodamo še mehko okrasno blazino. Primeren je tudi za manjše zunanje prostore (arhiv Impressionen).

Tudi balkon lahko opremimo z vrtno sedežno garnituro. Izberemo materiale, ki so primerni za zunanje prostore, kar pomeni, da jim dež in sonce ne škodita preveč. Temno modro oblazinjenje lahko popestrimo z živahnejšimi okrasnimi blazinami, na primer v oranžni, rumeni ali zeleni barvi. Izberemo lahko tudi vzorce, za pridih morskega sloga recimo črte, vedno pa so modne tudi pike in cvetlični vzorci. Ne glede na velikost balkona je lepo, če se na njem najde prostor za zelenje. Na fotografiji so okrasni lončki z rastlinami uporabljeni kot nekakšna zelena pregrada (arhiv Ikea).

Majhno teraso ob hiši ali balkon se da urediti z minimalnim finančnim vložkom in posegi. Glede na to, koliko prostora je na voljo, izberemo vrtno pohištvo. Tudi če bo to zgolj manjša miza, bo zadostovala za zajtrke in jutranjo kavo za dva. Nekaj barv in vzorcev si lahko privoščimo pri izbiri tkanine za vrtne stole. Tudi senčnik, ki bo dajal prijetno senco, je lahko živahno pisan. Črte so v poletnih mesecih vedno modne. Ne glede na to, ali je mini terasa ali balkon v mestu ali na podeželju, ne smejo manjkati rastline v manjših in večjih okrasnih lončkih. Pričarale bodo košček narave, da bo zunanji ambient še prijetnejši (arhiv Weishäupl).

Ob počitniški hiši ali hiši z bazenom bo verjetno svoj kotiček dobila tudi zunanja prha. Obstajajo različice, ki jih preprosto postavimo na vrt in priključimo na dovod vode. Če je prha ob hiši, je treba poskrbeti tudi za odtok. Da bo vse skupaj delovalo elegantno in urejeno, ne bo odveč kakšna odlagalna površina, na primer stol ali klubska mizica, za dekoracijo pa je vedno dobrodošla kakšna zunanja lončnica, seveda ne preblizu vode (arhiv House Doctor).

V naravo se najlepše podajo naravni materiali. Če imamo leseno teraso, jo lahko dopolnimo z lesenim vrtnim pohištvom. Zakaj ne s klasičnim gugalnikom, kakšne recimo vidimo na verandah v ameriških filmih? Vedno pa se lahko odločimo tudi za Kraljev gugalnik Rex. Kadar na terasi prevladujejo naravni materiali, jih lahko dopolnimo s prav tako umirjenimi dodatki v barvah in vzorcih, ki posnemajo naravne kombinacije (arhiv JAB Anstoetz).

Najmlajši se navdušeno igrajo v šotorih iz tkanine, ki jih postavimo v katerem od notranjih prostorov. Zakaj si ne bi česa podobnega omislili za teraso ali balkon, še zlasti če imate otroke? Potrebujete primerno tkanino, lesene palice in nekaj spretnosti. Da bo vse skupaj udobneje in prijetneje, pa še nekaj okrasnih blazin. Takšen igralni šotor se lahko znajde tudi na kakšni peščeni plaži, kjer bo dajal zavetje pred vročim soncem, pa tudi vetrom in peskom (arhiv Ikea).

Azurno modro barvo povezujemo z morjem, dopustom, vročimi poletnimi dnevi. Nekaj tropskega pridiha se da pričarati tudi na domači terasi ali balkonu. Zamisel si lahko sposodimo na zgornji fotografiji, kjer so kotiček za posedanje popleskali v azurno modro in dodali še okrasne blazine v enakem odtenku. Za kontrast skrbi bela, ki je v poletnih dekoracijah skoraj nepogrešljiva. Če je ob vsem skupaj na voljo še bazen za plavanje ali ohladitev v visokih poletnih temperaturah, je podoba zunanjega interier­ja popolna (arhiv HM Home).

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE