Telekomunikacijske naprave: tri na en mah

30. 7. 2011 | Besedilo: Nikolaj Pečenko | Fotografije: arhiv podjetij

telekomunikacijske naprave, telefonija, optika, internet, televizija

Življenje je bilo včasih preprosto. Na balkonu smo imeli radijsko in televizijsko anteno, usmerjeno proti Krimu (ali Krvavcu, Kumu, Nanosu …), telefonirat pa smo hodili k sosedu, ki mu je edinemu v bližnji okolici uspelo dobiti telefon. Telefon smo nato sčasoma dobili vsi in pred leti so napeljali še kabelsko televizijo, tako da smo lahko že precej zarjavele antene vrgli v staro železo. Tako je potem ostalo dolgo let in v marsikaterem gospodinjstvu je tako še dandanes. Le da je medtem prišlo do internetno-digitalne revolucije in danes lahko izbiramo med precej več možnostmi, od katerih so mnoge za povrhu še cenejše.

A kaj, ko se marsikdo sploh ne znajde več v bogati ponudbi, s katero nas zasipavajo ponudniki internetnih storitev in kabelske televizije. Internetna televizija, digitalna kabelska televizija, dvojčki, trojčki, četverčki, hitri internet, ADSL, optika … Se lahko navaden človek sploh še znajde v vsej tej telekomunikacijski zmešnjavi? V resnici ni tako zelo zapleteno, kot je morda videti na prvi pogled, in s pravilno izbiro lahko za enako ali celo manj denarja, kot ga plačujete sedaj, dobite več, le nekaj osnovnih stvari, ki vam jih bomo predstavili v nadaljevanju, morate poznati.

Baker ali optika

Za začetek si poglejmo osnovne telekomunikacijske poti do naših domov. Skoraj ni več hiše ali stanovanja, ki ga ne bi dosegel bakren telefonski kabel. Po njem se po zaslugi tako imenovanih širokopasovnih tehnologij, kakršne so ADSL, ADSL2+ ali VDSL, že nekaj časa ne pretakajo samo telefonski pogovori, temveč tudi internet in televizija. V tehnične podrobnosti in razlike med vsemi temi DSL se na tem mestu ne bomo spuščali, povejmo le, da je »širina« širokopasovne povezave odvisna od opremljenosti telefonske centrale, na katero smo priključeni, naše oddaljenosti od telefonske centrale in kakovosti telefonske napeljave. Od »širine« širokopasovne povezave je odvisno, kako hiter internetni priključek bomo lahko imeli in ali bomo lahko internetno televizijo lahko gledali na enem samem ali na dveh oziroma celo treh televizorjih in v visoki ločljivosti.

Poleg telefonskega kabla je v marsikateri dom napeljan tudi kabel kabelske televizije, po kateri se prav tako že nekaj časa več ne prenašajo samo televizijski programi, temveč tudi internet in telefon. In potem je tu še »najhitrejši« od vseh kablov, optični, ki prav tako omogoča prenos interneta, telefonije in televizije.

Za katero povezavo se je najbolje odločiti? Če imate na voljo optični kabel, je odločitev preprosta, saj omogoča največ, za najugodnejšo ceno. Če lahko izbirate med telefonskim in televizijskim kablom, vzemite v roke cenike ponudnikov internetnih storitev, primerjajte različne pakete in se odločite za tistega, ki vam najbolj ustreza.

Internet, televizija, telefonija

V najbolje telekomunikacijsko opremljenih predelih večjih slovenskih mest lahko gospodinjstvo denimo uporablja Telekomovo stacionarno telefonijo, Telemachovo kabelsko televizijo in optični internetni priključek T2. A takšna odločitev bi bila precej nesmotrna in draga, zaradi česar je pametneje vse tri storitve – internet, telefon in televizijo – zaupati istemu ponudniku. Ali, drugače povedano, najbolje se je odločiti za »trojček«, naročniški paket, v katerem so internet, internetna telefonija in internetna ali kabelska televizija. Pravzaprav se lahko pri nekaterih ponudnikih odločite celo za četverček, ki v paketu vsebuje še mobilno telefonijo.

Ob omembi internetne telefonije marsikoga skrbi, da bo to nekaj zapletenega ali da bo moral kupiti nov telefon. Nič od tega ne drži, kajti razlike med internetno in navadno telefonijo sploh ne boste opazili. Še naprej boste lahko uporabljali dobri stari telefon (razen v primeru, da ste prej uporabljali ISDN), ki bo namesto v telefonsko vtičnico priključen na napravico, ki bo poskrbela za pretvorbo telefonskega signala v internetnega. Tudi staro telefonsko številko boste lahko obdržali. Razlika se bo poznala samo na računu, kajti internetna telefonija je precej cenejša od klasične. Če veliko telefonirate, vsekakor dobro premislite, ali ima smisel vztrajati pri klasični stacionarni telefonski naročnini.

Nekaj več razlik je med kabelsko in internetno televizijo. Če se odločite za internetno televizijo, boste poleg televizorja imeli majhno škatlico, ki ji z učeno tujko pravijo »set-top-box«, televizijskih kanalov ne boste več menjali s televizorjevim daljincem, temveč z daljincem, ki ga boste dobili poleg te škatlice. Če sodite med tiste, ki z daljincem v roki gledajo šest programov hkrati, vas morda internetna televizija ne bo pretirano navdušila, kajti menjanje kanalov utegne biti malce počasnejše, kot ste ga bili vajeni doslej. Se vam bo pa zato morda več kot oddolžila s precej večjim številom kanalov in različnimi dodatnimi zmožnostmi, na primer internetno videoteko.

Ali boste v trojčku imeli kabelsko ali internetno televizijo, je odvisno od kabla, za katerega se boste odločili, in od ponudnika internetnih storitev. Če se boste odločili za telefonski kabel, boste v paketu dobili internetno televizijo, če se boste odločili za kabel kabelske televizije, pa bo v paketu poleg interneta in internetne telefonije ostala kabelska televizija. Ta je lahko še naprej analogna, a se je verjetno vredno odločiti za digitalno, saj omogoča več programov in dodatnih storitev.

Če imate Telekomovo optiko, lahko pri Siolu izbirate med internetno in kabelsko televizijo. Internetna ima nekaj več programov, a je tudi malo dražja od kabelske. Optični priključek ponujata tudi T-2 in Amis, ki imata v paketih samo internetno televizijo.

Domača napeljava

Marsikdo pri starem vztraja tudi zaradi strahu, da bo treba po hiši ali stanovanju napeljevati nove kable ali da se bo moral naučiti uporabljati zapleteno novo opremo. A nič od tega ne drži. Telefonski in televizijski kabel sta v vaš dom že napeljana in monter izbranega ponudnika internetnih storitev bo na obstoječo zidno vtičnico priključil majhno napravo, tako imenovani komunikacijski prehod, na katero potem priključimo telefon, računalnik in televizor.

Če stanujete tam, kjer je možen optični priključek, bo moral monter najprej v stanovanje potegniti optični kabel, kar praviloma naredi kar po kanalu, po katerem je napeljan telefonski kabel, tako da tudi v tem primeru ne bo potreben dodaten poseg ali vrtanje.

Če se boste odločili za internetno televizijo, boste dobili še po eno napravico za vsak televizor, ki ga boste želeli uporabljati (pri čemer je, kot smo že omenili, število televizorjev, ki jih boste lahko uporabljali, odvisno od oddaljenosti od telefonske centrale oziroma kakovosti napeljave).

Če se boste odločili za digitalno kabelsko televizijo, je dodatna oprema odvisna od vašega televizorja. Če je novejši in ima vgrajen sprejemnik DVB-C, ne boste potrebovali nobene dodatne opreme, če takšnega sprejemnika nima, boste podobno kot pri internetni televiziji potrebovali še dodatno škatlico, »set-top-box«, ki ga lahko na obroke kupite ali najamete pri ponudniku internetnih oziroma televizijskih storitev.

Dodaten kabel boste morda morali napeljati le do računalnika, če doslej internetnega priključka še niste imeli, še to ni nujno, kajti lahko se odločite za brezžično računalniško omrežje. V nekaterih primerih je možnost brezžičnega priklopa računalnika (in tudi drugih naprav, na primer novega televizorja, ki ga je prav tako morda mogoče priključiti v internet) že vgrajena v komunikacijski prehod (ki torej deluje tudi kot brezžični omrežni usmerjevalnik).

Skratka, posodobitev domačih telekomunikacijskih povezav je kar se da neboleča, hitra in cenovno ugodna, in prav nobenega vzroka ni, da bi z njo še naprej odlašali.

Koga izbrati?

Odgovora na to vprašanje vam žal ne moremo dati, kajti odvisen je od kraja, kjer živite, ter seveda od vaših internetnih in televizijskih potreb oziroma želja. Najprej se pozanimajte, med katerimi možnostmi sploh lahko izbirate in nato primerjajte pakete posameznih ponudnikov. Da bi vam delo olajšali, smo v okvirčku zbrali spletne naslove in telefonske številke klicnih centrov največjih ponudnikov internetnih storitev, pri katerih boste dobili vse informacije, potrebne za modro odločitev.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE