Rez proti malinovi sušici

14. 8. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar

maline, robide, malinova sušica, rez

V zadnjih letih postaja pri malinovih nasadih čedalje pogostejši problem malinova sušica, za katero so dovzetne enkrat rodne maline in dvakrat rodne, potem ko odrodijo drugič. Bolezen je najbolj obvladljiva z doslednim odstranjevanjem malinovih rozg, ko se po obiranju posušijo. Te je priporočljivo takoj odnesti iz nasada in sežgati.

Približno mesec dni po obiranju – toliko traja, da se hrana iz listov preseli v korenine – suhe rozge odrežemo povsem v tla, tako da ne puščamo štrcljev. Izrojene rozge na nadaljnjo rast namreč nimajo nobenega vpliva, lahko pa zelo škodijo zdravstvenemu stanju rastline. Malinova sušica se namreč s suhih poganjkov izredno hitro preseli na mlade, letos zrasle rozge – njen napad bo najbolj očiten prihodnjo sezono, ko se bodo letošnji poganjki spremenili v rodne rozge. Pri velikem zagonu bolezni se utegnejo rastline, ki so sicer bogato obložene s plodovi, tik pred obiranjem posušiti.

Malinovo sušico, ki je glivična bolezen, spoznamo na mladih poganjkih po modrovijoličastih pegah okrog pecljev ali brstov. Na rodnih poganjkih okuženi del lubja odstopi, razpoka in postane sivkaste barve. Brsti se slabo razvijajo, porumenijo in odpadejo. Sušica se zlasti rada pojavlja v zanemarjenih in pregostih nasadih, manj so v nevarnosti zračne in dobro oskrbovane rozge, k čemur pripomore tudi ustrezna rez oziroma redčenje. Ko namreč izrezujemo letos izrojene poganjke, hkrati razredčimo še letošnje. Pustimo vedno najlepše. Če imamo maline ob žični opori, bo na dolžinski meter zadostovalo od 10 do 12 letošnjih.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE