Vrtna svetovalnica: Vprašajte strokovnjaka

Vabimo vas, da nam pošljete vprašanja o težavah pri vzgoji vrtnin. Nanja bo aprila in maja v naši prilogi odgovarjal strokovnjak Semenarne Ljubljana. Sprejemamo jih na naslovu Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, ali po elektronski pošti deloindom@delo.si, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica. Prosimo, da k vprašanju pripišete svoje podatke (ime in priimek, naslov in telefonsko številko).

Na vaša vprašanja odgovarja Andreja Tomšič, agronomka, Semenarna Ljubljana

 

 

 

  • Gojenje zelenjave v plastenjaku

Letos smo na domačem vrtu postavili plastenjak, velik 3 x 2,4 metra, in zdaj v njem že lepo uspeva solata, v kratkem nameravam posaditi še zelje, kolerabice, ohrovt in po dve sadiki paradižnika ter paprike. Zanima me, ali se zemlja v plastenjaku obdeluje na kakšen poseben način, kako je z gnojenjem in kdaj moram posejati solato in posaditi sadike zelja, ohrovta, pora, da jih bomo lahko uživali pozimi, saj smo plastenjak kupili predvsem za zaščito zelenjave pred snegom in mrazom.

Za odgovor hvala in prav prijazno pozdravljeni,

Vladka iz Novega mesta

-----

Zemlja v plastenjaku se obdeluje enako kot na prostem. Torej jo je treba najprej prekopati ali površinsko zrahljati. Dodate tudi organsko gnojilo in ga delno zakopljete v tla, po sedmih do desetih dneh od gnojenja pa na gredico že sejete ali sadite.

Za solato ni priporočljivo, da raste v plastenjaku, saj tako vzgojena vsebuje malo vitaminov in pogosto veliko preveč nitratov. Zato zimsko solato posejte v drugi polovici avgusta in septembra kar na prosto, pred močnejšim mrazom pa jo pokrijte z vrtno tkanino. Vrtnine, ki so primernejše za zimsko vzgojo v plastenjaku, so na primer špinača, blitva, motovilec, tudi peteršilj. Zelje in ohrovt sadite julija in avgusta, da ju boste lahko pobirali še pozno v jesen, lahko tudi zaščitena v plastenjaku. Za okus ohrovta pa je vseeno priporočljivo, da ga dobi prva slana. Por posadite od aprila do julija, pridelek pa lahko pobirate vse do marca prihodnje leto.

Oktobra lahko v plastenjak posadite kolerabico, dolgo bosta v njem uspevali tudi rukola in redkvica, ki ju lahko posejete v septembru.

Če boste julija in avgusta v plastenjak v vrste sejali radič za rezanje (tržaški solatnik, verona, treviški rdeči, katalonski) in ga nato preredčili na pet do osem centimetrov, boste spomladi dobili okusne glavice (rozete).

  • Česen rumeni

Lani spomladi sem na vrtu prvič posadila česen, ptujski spomladanski. Glavice so bile drobne, a izredno okusne in so dolgo zdržale. Drugič sem sadila že novembra, ptujskega jesenskega in neko srbsko domačo sorto. Podobno kot sem opazila že pri prvem sajenju, pa česnovi listi malce rumenijo, najprej tisti zunanji. Kaj delam narobe? Zemlja je peščena, odcedna, zaskorjeno plast redno rahljam, na gredico sem jeseni dodala le malo razpadlega vrtnega komposta. Zahvaljujem se vam za odgovor.

Ana iz Pivke

-----

Česen potrebuje za dobro rast primerno rahla tla, ki so dobro obdelana in niso gnojena s hlevskim gnojem. Dobro preperel kompost, ki ga uporabljate, je torej pravi, prav tako je dobra struktura in odcednost tal.

Vendar tla na vrtu čez zimo vseeno postanejo precej zbita in ravno to je najpogostejši vzrok rumenenja zunanjih listov pri česnu. Kljub temu da zaskorjeno zemljo redno rahljate, kar je seveda prav, je po koncu zime, ko se tla že nekoliko osušijo, treba gredico s česnom med vrstami nekoliko globlje okopati. Da si bo opomogel, ga nato dognojite s tekočim organskim gnojilom ali dušikovim mineralnim gnojilom, saj se hranila iz komposta ne sproščajo dovolj hitro.

Rumenenje listov je lahko tudi posledica različnih bolezni, ki prizadenejo česen, vendar je v tem primeru dobro, da prizadeto rastlino vidi strokovnjak za varstvo rastlin, ki vam bo tudi svetoval, katero sredstvo uporabiti. Ker na domačem vrtu običajno ne uporabljamo škropiv, so za zaščito pred boleznimi primerni listi hrena, pa tudi bezgovi listi, recepte za pripravke iz njih boste našli v literaturi.

Pri sajenju tudi ne pozabite na dobre sosede, ki si medsebojno pomagajo pri rasti in se varujejo pred raznimi nadlogami. Česnu ustrezajo jagode in korenček.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE